Okul Öncesi Çocuklarda Cerrahi Müdahale Son Derece Önemli

Okul Öncesi Çocuklarda Cerrahi Müdahale Son Derece Önemli

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, bazı çocuklarda bulunan yanıkların, kafa, yüz ve kemik şekil bozukluklarının cerrahi müdaha...

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, bazı çocuklarda bulunan yanıkların, kafa, yüz ve kemik şekil bozukluklarının cerrahi müdahale ile 18 yaşından önce giderilmesinin, bu çocukların toplumdan dışlanmaması adına büyük önem taşıdığını söyledi.

"Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği" 37’nci kurultayı Ankara’da yapılıyor. Kurultay çalışmalarına ilişkin açıklama yapan TPRECD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, kurultay kapsamında kompozit doku nakilleri, estetik cerrahi alanında yapılan çalışmalar hakkında son gelişmelerin ele alındığını bildirdi. 7 Kasım Cumartesi günü sona erecek kurultayda, aralarında Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yüz nakli doktorlarının da bulunduğu gruplar, kompozit doku nakilleri başlığını tartışıyor. Kurultayda uzman doktorlar tarafından, tümör cerrahisi, yanıklar, yara tedavileri, mikro cerrahi gerektiren girişimler, obezite cerrahisi ve estetik cerrahisi konularında da konferanslar düzenleniyor.

SAÇ EKİMİ PLASTİK BİR CERRAH TARAFINDAN YAPILABİLİR

Türk tıp dünyası açısından son derece önemli bu büyük bilimsel organizasyon ile ilgili ciddi katılım sağladıklarını kaydeden TPRECD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, saç ekimi, botoks gibi müdahaleler yapan bazı kişilerin cerrah, hatta doktor dahi olmadığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Özgür, saç ekiminin cerrahi bir müdahale olduğunu, işlemin kesinlikle bir plastik cerrah tarafından yapılması gerektiğini, aksi takdirde kalıcı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurguladı. Özgür, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği olarak, bu alanda dünya genelindeki gelişmeleri ayrıntılı şekilde ele aldıklarını belirterek, düzenlenen paneller arasında dikkat çeken diğer başlıkların da, yeni bir tedavi tekniği olma yönünde ilerleyen doku mühendisliği ve rejeneratif tıp uygulamaları olduğu bilgisini paylaştı. TPRECD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Figen Özgür, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kurultay katılımcılarımız, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin global olarak önem verdiği konuları ve güncel gelişmeleri de yakından takip etme fırsatı buluyor. 37. Ulusal Kurultayımızda, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi konularında ülkemizde yapılan araştırmalar, çalışmalar sunuluyor, deneyimler paylaşılıyor. Duayen hocalarımız ve bu seneki kongremizin yabancı konuşmacıları ile, bilimsel oturumlar ve kursların yanı sıra öğlen saatlerinde düzenlenen “sohbet” oturumlarında da interaktif çalışmalar yapma imkanı buluyoruz. "Yolu plastik cerrahiden geçen insanların hikayeleri"nin konu edildiği öykü yarışması düzenledik. Jürimizde Oğuz Haksever, Nuriye Akman, Leyla Oruç gibi alanlarında son derece başarılı isimler var. Öykü yarışmasının ödüllerini de bu akşam gala gecesinde verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Prof. Dr. Figen Özgür, açılış töreni bitiminde İngiliz Kraliyet Müzik Akademisi mezunu piyanist Ayşedeniz Gökçin ve dansçı Ekin Bernay’ın koreografisi ile "Nirvana Projesi" dans gösterimiz de katılımcıların yoğun ilgi ve beğenisi ile gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.