Öğrencilerden Organ Bağışı Farkındalık Haftası

Öğrencilerden Organ Bağışı Farkındalık Haftası

Gaziantep kolej Vakfı Özel okullarından organ bağışı farkındalık haftası etkinlikleri düzenlendi.Gaziantep Kolej Vakfı Özel okullarında organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, genç neslin organ ve dok...

Gaziantep kolej Vakfı Özel okullarından organ bağışı farkındalık haftası etkinlikleri düzenlendi.

Gaziantep Kolej Vakfı Özel okullarında organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, genç neslin organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla, Organ Bağışı Farkındalık Haftası organize edilerek, çeşitli etkinlikler düzenlendi. GKV Cemil Alevli Koleji, CAS programı kapsamında 1 hafta boyunca GKV Uluslararası Bakalorya Programını uygulayarak 10.sınıf öğrencileri için birçok aktivite düzenlendi. GKV Özel Liseleri Müdürü Ülkü Ulutaş “Öğrencilerin yeteneklerini, iletişim becerilerini kullanarak içinde yaşadıkları toplumun sorunlarına sorumluluk bilinci içinde gösterdikleri performans göz doldurdu. CAS Koordinatörü Özlem Kara rehberliğinde proje başlangıcı için ’Yaşamak Güzel Yaşatmak da’ slogandan yola çıkan 10.Sınıf Cemil Alevli Koleji Öğrencileri orta ve lise bölüm katlarındaki panolara, ülkemizde organ bağışı ile ilgili gerçekleri, sorunları ve sayısal değerleri gösteren grafikleri, ulusal ve uluslararası basında dikkat çeken haberleri, kendi çizdikleri karikatürlerden oluşan çizimlerle donattı. Organ bağışının gençler için ne anlama geldiğini içeren anket çalışması yaparak farkındalığı arttırdı. Hafta boyunca okul saatleri dışında bir araya gelen öğrenciler arkadaşlarına İngilizce ve Türkçe olarak farkındalık sloganlarını 4 bin yeşil post it kullanarak okul bünyesinde dağıtımını gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık örgütü tarafından Organ Bağışı Farkındalığı için hazırlanan kısa filmleri İngilizce ve Türkçe olarak Orta ve Lise koridorlarındaki ekranlardan, okul bünyesinde eş zamanlı izlenilmesini sağladılar. Farkındalığın son günü için hazırlanan programda,İngilizce ve Türkçe ‘’The Power of Yes’’ mesajıyla "Organ Bağışına Evet’’ adlı 2 öğrencimizin hazırladığı interaktif çalışma öğrencilerin büyük ilgisini topladı" dedi.

Programda öğrenci sunumunun ardından Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Sacit Çoban tarafından verilen seminerde, organ bağışının önemi vurgulandı. Nakil bekleyen hastaların yaşadığı zorlukları da dile getiren Çoban, 18 yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkesin organlarını bağışlayabileceğini söyledi. Çoban, toplum olarak herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve herkesin bir gün organa ihtiyacı olabileceğini vurguladı. Program öğrencilerin kendi elleriyle hazırladıkları ve Organ Bağışı farkındalığının simgesi olarak belirlenen yeşil kurdele takma seremonisi ile son buldu Ulutaş, etkinliklerin önümüzdeki dönemlerde de sürdürüleceği ifade etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.