Ödemiş’te, Arazi Toplulaştırmasında Üreticiler Dertli

Ödemiş’te, Arazi Toplulaştırmasında Üreticiler Dertli

İzmir’in Ödemiş ilçesi ve çevresinde, Küçük Menderes Sulama Projesi için Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan arazi toplulaştırması çalışmalarında, bazı arazi sahipleri sıkıntılar yaşadıklarını ifade et...

İzmir’in Ödemiş ilçesi ve çevresinde, Küçük Menderes Sulama Projesi için Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan arazi toplulaştırması çalışmalarında, bazı arazi sahipleri sıkıntılar yaşadıklarını ifade ettiler.

Ödemiş’in Kaymakçı Mahallesi ve çevresinde yapılan arazi toplulaştırması sonrası kimi üreticiler yeni arazilerinin tapularını alamamaktan yakınırken, kimi üreticiler de proje hataları nedeniyle sel haline gelen yağmur suyunun önünün kesildiğini ve tarım alanlarını su bastığını öne sürüyor. Toplulaştırma projesi çerçevesinde düzgün arazi yolları açılacak yönündeki beklentinin büyük ölçüde gerçekleşmediğini söyleyen üreticiler, “İp gibi yollar açılacağı söylendi ama durum böyle değil. Yüklenici firma ile ilgili denetim de yetersiz, verilen sözler tutulmuyor” diyerek çalışmaların düzensiz ilerleyişinden yakındılar.

Kaymakçılı üreticilerden Mehmet Uçar, tapuların henüz çıkmaması nedeniyle sıkıntıda olduklarını ifade ederek, “Tapular henüz çıkmadı. Bunun getirdiği sıkıntılar var. Tapu olmadığından TARSİM sigortalarını yaptıramıyoruz. Bunun yanında desteklemelerden de faydalanamıyoruz. Tapuların bir an evvel çıkartılması ile düzen sağlanabilir. Bizim dertlerimizi bizden başka bilen yok. Üreticinin derdini kim dile getirecek?” dedi. Nehrin güneyinde kalan yerleri terk ettiklerini buna karşılık kendilerine söz verildiğini söyleyen Erol Yaşayan ise, “Nehrin aşağısında kalan yerleri terk etmemiz durumunda bize yeni yerler verileceği söylendi. Bu olmasa bile ürün bedelinin ödeneceği sözü verildi. Ama bir gelişme yok. Bizim tüm varlığımız bu topraklar. Toprakları işlemezsek biz neyle geçineceğiz?” diye konuştu.

Projede hatalar bulunduğunu öne süren Osman Balcılar da, “Arazi toplulaştırması için eski su yolları yerine yeni su yolları açıldı. Suyun akış yönüyle oynandı. Dere yatakları değiştiğinden yeni yıl döneminde de gördük büyük sıkıntılar yaşandı. Yağmurla birlikte akacak yol bulamayan su olduğu gibi tarlalara doldu. Kimi vatandaşlar kendileri çözüm bulmaya çalıştı. Bu proje hazırlanırken bunları göz önüne almadılar mı? Toplulaştırma çalışmaları böyle mi ilerleyecek? Her yağışta benzer sıkıntıların olmaması için yetkililer gelip burada yapılanları denetlesin ve çözüm bulsun. Tarlalarda uzun süre su birikirse vatandaş nasıl ekip biçecek?” diye sordu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.