Nokta Dergisi Yayın Yönetmeni Ve Yazı İşleri Müdürünün Tutuklanmasına İtiraz

Nokta Dergisi Yayın Yönetmeni Ve Yazı İşleri Müdürünün Tutuklanmasına İtiraz

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan’ın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik” suçundan tutuklanmasına itiraz edildi. İtira...

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan’ın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik” suçundan tutuklanmasına itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde derginin son sayısının 1 Kasım seçimlerinden 2 gün önce baskıya girdiğine dikkat çekildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “2 Kasım Pazartesi Türkiye İç Savaşının Başlangıcı” kapağıyla basılan Nokta Dergisi’nin 24’üncü sayısının kışkırtıcı ve isyana çağrı niteliğinde olduğu gerekçesiyle toplatılması ve el konulması kararı çıkarılmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Şüpheliler Güven ve Çapan’ın avukatı Kadir Kökten, İstanbul Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne sundukları itiraz dilekçesinde müvekkilleri hakkında verilen tutuklama kararının usul ve yasalara aykırı olduğunu belirterek, kararın kaldırılmasını istedi.

"BASIN VE İFADE HÜRRİYETİ SINIRLARI İÇERİSİNDE KALINMIŞTIR"

İtiraz dilekçesinde, soruşturmaya konu olan haberin hazırlanma sürecine ilişkin bilgilere de yer verilerek, "Nokta Dergisi’nin 24’üncü sayısında ’Türkiye İç Savaşının Başlangıcı’ başlıklı bir haber yayınlamıştır. Haber derginin 34’üncü sayfasında bir resim ile ’92. yılında bir ülke çatırdarken Çatışmalı Dönem’ başlığı ve 35’inci sayfada tek sayfalık metin şeklinde yer almıştır. Söz konusu kapak ve ilgili haber, tamamıyla basın ve ifade hürriyeti sınırları içerisinde kalınarak yayınlanmış ve hiçbir suç unsuru içermemektedir" denildi.

"DERGİ SEÇİMDEN 2 GÜN ÖNCE BASKIYA GİRMİŞTİR"

Pazartesi günleri bayilerde yerini alan derginin cumartesi günleri baskıya girdiği aktarılan dilekçede, derginin 1 Kasım Pazar günü gerçekleşen seçimlerden önce baskıya girdiği ifade edildi. Derginin 24’üncü sayısında da aynı sürecin işlendiği anlatılan dilekçede, "Soruşturma konusu sayı, seçimden 2 gün önce 30 Ekim 2015’te saat 19.00 civarında tamamlanıp, baskı için matbaaya gönderilmiştir. Bu yönüyle halihazırda medyada yer alan ’1 Kasım seçimlerinde AK Parti yüzde 49,5 oy aldı. Sonucu sindiremeyen Nokta, provokasyon yaptı’ yorumlarının maddi gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Dergi seçimden 2 gün önce hazırlanmış ve baskıya gönderilmiştir" ifadelerine yer verildi.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmek üzere 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne sunulan dilekçede, Güven ve Çapan’ın kaçma şüphesi bulunmayan sabit ikamet sahibi kişiler oldukları belirtilerek tahliyeleri talep edildi.

DERGİNİN 24’ÜNCÜ SAYISI SAVCILIK KARARIYLA TOPLATILMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcılığı tarafından Nokta Dergisi’nin 24’üncü sayısına ilişkin resen soruşturma başlatılmıştı. “Suç işlemek için alenen tahrik” ve “Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, birbirini öldürmeye tahrik” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında derginin toplatılmasına ve el konulmasına karar verilmişti. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan da aynı soruşturma kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik” iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.