Domuz tehdidi

Sürücülerin de çiftçilerin de kâbusu olduÇumra, İçeriçumra ve Alibeyhüyüğü bölgelerinde sebze ekili alanları talan eden yaban domuzları çiftçileri canından bezdirirken acil olarak sürek avına başlanılmasını istedi

ÇİFTÇİLERİN DOMUZ KORKUSU
Çumra, İçeriçumra ve Alibeyhüyüğü’nde ekili alanlara zarar veren yaban domuzu sayısının artması yöre sakinlerini tedirgin etmeye devam ederken ekili alanlara verdiği zararın boyutu ise her geçen gün büyüyor. İçeri Çumra Çiftçi Mallarını Koruma Birliği Başkanı Mahmut Şenyüz, acil önlem alınmaması halinde Çumra ve havalisinde önümüzdeki yıl içerisinde domuz sayısının artmasına engel olunamayacağını söyledi.

TÜFEKLE NÖBET BEKLİYORLAR
Alibeyhüyüğü Çitçi Mallarını Koruma Birliği Başkanı Şaban Parmak ise yaban domuzu yüzünden tarla sahiplerinin sabaha kadar ellerinde tüfekle nöbet tuttuklarını ifade ederken, “Yaban domuzu başta mısır olmak üzere, kavun, fasulye,  kabak ve nohut tarlalarını gece sabaha kadar talan ediyor. Sabahın ilk ışıkları ile inlerine saklanan domuzlar akşam havanın kararmasının ardından sürü halinde ekili alanlara iniyor” dedi.

SİLLELİ AVCILAR DESTEĞE HAZIR
Sille Avcılar Derneği Başkanı Ömer Bağcı, Çumra’da domuzların oluşturduğu talanın önüne geçilmesi için bilinçli avlanma yapılması gerektiğine dikkat ç ekerken, “Yaban domuzu geçtiği her yeri talan eden, kısa sürede ve çok sayıda çoğalan ve oldukça zor avlanan bir hayvan. Bunun için mutlaka bilinçli, etkili bir avlanma olmalı. “Bizlerden destek istemeleri halinde Çumra’da sürek avı yapmaya hazırız” diye konuştu.

TRAFİK KAZALARINA NEDEN OLUYOR
Yaban domuzlarının bölgede bulunan ekili alanları talan etmesinin yanı sıra ana yola kadar inmeleri yüzünden de çok sayıda trafik kazası yaşanıyor. Son olarak İçeriçumra ile Çumra arasında meydana gelen kazada Mustafa Sinan Ümit’in kullandığı 42 AKC 42 plakalı araç aniden yola çıkan domuz sürüsüne çarptı. Çarpma etkisi ile araç büyük hasar görürken içinde bulunan aile ise korkulu anlar yaşadı.

Domuz avı başlatılmalı

Çumra havalisinde sayıları her geçen gün artan yaban domuzunun ekeli tüm alanları talan ettiğini söyleyen çiftçiler önlem için çok acil sürek avının başlatılmasını istedi

EKİLİ ALANLAR TALAN EDİLDİ
Çumra yöresi çiftçileri bu yıl sayıları daha çok artan yaban domuzu ile mücadele etmekte zorlanmaya başladı. İçeri Çumra ve Alibeyhüyüğü bölgelerinde ekili alanların büyük bir bölümünün yaban domuzu yüzünden talan edildiğini söyleyen İçeri Çumra Çiftçi Mallarını Koruma Birliği Başkanı Mahmut Şenyüz, “Yaban domuzu yüzünden çiftçiler tarlalarına girmeye korkuyor. Akşam hava kararmasının ardından inlerinden çıkarak ekili alanların içerisine akın eden domuz sürüsü tüm ürünü heba ediyor. Ancak tarla sahibi korkusundan bir şey yapamıyor. Çünkü oldukça kalabalık gezen domuzlar yüzünden tarla sahibi çaresiz kalıyor. Domuzların en çok saklandıkları yer mısır tarlaları oralarda saklanan domuzlar daha sonra diğer ekili alanlara giriyor. Oldukça kalabalık ve sürü halinde tarlaya giren domuz sürüsü kısa süre içerisinde tarlanın her tarafını talan ederek çıkıyor. Bizim yetkililerden acilen sürek avı konusunda gereken girişimleri yapmalarını bekliyoruz” dedi.
Şenyüz, Çiftçi Mallarını Koruma Birliği olarak gece boyunca tüm tarlaları araçla gezdiklerini ancak yetersiz kaldıklarını ifade ederek, “Güvenlik Müdürü Metin Işık ve bekçilerimiz Yaşar Ocak ile Eyüp Şenyıl, sabaha kadar ellerinde tüfek ile tarlaları geziyor. Ancak yaban domuzu sayısının oldukça fazla olması karşısında çoğu zaman yetersiz kalıyorlar. Biz birlik olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ancak yetkililerden de bu konuda gereken önlemin bir an evvel alınmasını istiyoruz” dedi.
İNSANLARA ZARAR VERİYORLAR
Alibeyhüyüğü Çiftçi Mallarını Koruma Birliği Başkanı Şaban Parmak ise konuşmasında yaban domuzlarının ürünlere olduğu kadar insanlara da zarar vermelerinden korktuklarını söyledi. Parmak, “Yaban domuzu istilası bu yıl büyük oranda arttı. İki yıl önce buralarda yaban domuzu görünmeye başladığı zaman bir an evvel önlem alınması konusunda yaptığımız girişimler karşılıksız kalınca bugün bu duruma geldik. Eğer bu yıl içerisinde gereken önlem alınmaz ise önümüzdeki yıl domuz sayısı en az üç kat artar. Buda tüm ekili alanların talan edilmesi demek. Bekçilerimiz Mehmet Ali Küçüktepe ve Arif Yeşilaydın ile birlikte sabaha kadar geziyoruz. Yaban domuzları akşam hava karardıktan sonra çıkıyor sabahın ilk ışıklarına kadar her yeri talan ederek dolaşıyor. Yaban domuzu sürü halinde geçtiği her yeri kurutur. Geçtiği yerden kesinlikle bir daha fayda gelmez. Bunun için bir an evvel etkili bir önlem alınmalı” diye konuştu.
EKİNLERİMİZİ KURTARAMADIK
Tarla sahipleri olan Durmuş Gürel ve Muhittin Kınalı ise domuzlar tarafından talan edilen tarlalarını göstererek, “Fasulye kabak, mısır ve kavun tarlaları şu anda girilecek gibi değil. Bu hayvan bir yerden geçerken sanki oradan biçerdöver geçmiş gibi ekili alanı sökerek gidiyor. Bunun sonucunda da ele alınacak tek bir ürün kalmıyor. Ürünlerimizin yanı sıra domuzlar yüzünden insanlarda zarar görüyor. Bu bölgede ana yola kadar inen domuzlar nedeniyle  birçok kaza meydana geldi. Bu yıl ekinlerimizin büyük bölümünü de kaybettik. Önümüzdeki yıl aynı sıkıntının yaşanması için mutlaka etkili bir önlem alınması lazım. Geçen yıllarda yaşanan kuraklığın acısını bu yıl gerçekleşen yağışlarla unutmuştuk. Şimdi de domuz nedeniyle yaşanan sıkıntılar gündeme geldi. Daha fazla zarar görmeden yetkililerin harekete geçmelerini istiyoruz. ” diyerek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.
TRAFİK KAZASI AİLEYİ KORKUTTU
Yaban domuzlarının Çumra ile İçeri Çumra arasındaki ana yola kadar inmeleri nedeniyle trafik kazalarının da yaşanması sürücüleri zor durumda bırakıyor. Son olarak Mustafa Sinan Ümit isimli vatandaşın kullandığı 42 AKC 42 plakalı özel otomobil aniden yola çıkan domuz sürüsünün içerisine daldı. Çarpmanın etkisi ile araçta büyük hasar meydana gelirken araçta bulunan ailesi ise korkulu anlar yaşadı.
SÜREK AVI İÇİN İZİN ÇIKARTILMALI
Sille Avcılar Dernek Başkanı Ömer Bağcı ise yaban domuzlarının yol açtığı zararın büyük boyutlarda olduğuna dikkat çekerken etkili önlem için mutlaka bilinçli bir avlanma yapılmasını istedi. Bağcı, Sille Avcılar Derneği olarak birçok köy ve beldeye domuz avına gittiklerini ifade ederken, “Bizler dernek olarak bu tür avlanmalara karşı her zaman yasalar çerçevesinde yardımcı olduk. Yaban domuzu bir yılda 18 civarında yavru yapması nedeniyle çok kısa sürede çoğalan bir hayvan. Bunun için mutlaka etkili bir önlem alınması gerekir. Çumra yöresinde yaşanan domuz krizinin önüne geçilmesi için mutlaka bilinçli ve etkili bir avlanma yönteminin yapılmasını gerekir. Yaban domuz avının etkili olması için bizler sürek avı yapıyoruz. İl Çevre Müdürlüğü Av Yaban Hayatı Müdürlüğü’nden alınan iznin ardından av yapılması gerekir. Gerekli yasal iznin alınmasının ardından bizler Sille Avcılar Derneği olarak istenen bölgede av yapıyoruz” dedi.
ÇUMRADA DOMUZ AVI YAPMAYA HAZIRIZ
Bağcı, Çumra ve yöresinin kendilerine müracaat etmeleri halinde bölgede gereken avı yapmaya hasır olduklarını da dile getirirken, “Yasal bütün işlemlerin yapılması, av sezonunun açılmasının ardından bizler Çumra bölgesine gideriz. Bunun için hiçbir şekilde maliyet istemeyiz. Bizim istediğimiz sadece yasal bütün işlemlerin tamamlanması ve köylünün bizlere yardımcı olmaları. Çünkü sürek avı için köylünün yardımına ihtiyacımız olur. Sürek avına başlamadan önce bizler domuzların geçeceği güzergahta pusuya yatar ve bekleriz. Köylüler ise ellerinde teneke ile sesler çıkararak domuzları bizim olduğumuz bölgeye kovalar bizlerde gelen domuzları vururuz. Sürek avı bu şekilde olur” dedi.
Sürek avının da belirli ölçüleri olduğuna dikkat çeken Sille Avcılar Derneği Başkanı Ömer Bağcı, “Yasalar çerçevesinde bizlere sağlanan avlanma sınırı Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere günlük avcı başına iki adet domuz avı. Avcı sayısında sınırlama yok. Ancak dediğimiz gibi mutlaka av sezonu ve izin belgesi olmalı. Bu şekilde daha önce gittiğimiz Ilgın ve Çukurçimen köyünde büyük oranda başarı sağladık. Ancak Çumra bölgesinde ormanlık alanın bol olması ve domuz sayısının fazla olması bizler için zor olur. Ama hiç önemli değil. Bizlerden destek istemeleri halinde Sille Avcılar Derneği olarak Çumra’da sürek avı yapmaya hazırız. Bir kez daha söylemek istiyorum, yaban domuzu geçtiği her yeri talan eden, kısa sürede ve çok sayıda çoğalan ve oldukça zor avlanan bir hayvan. Bunun için mutlaka bilinçli, etkili ve yasalar çerçevesinde olmalı. Ancak bu şekilde başarı sağlarız” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE
Merhaba Haber sitesinden 25.11.2020 tarihinde yazdırılmıştır.