Konya’nın ‘üç’ sorunu

Konya’nın ‘üç’ sorunu

TÜSİAR, Türkiye ve Konyadaki siyasal, toplumsal ve ekonomik gelişmelere ilişkin yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Bin 66 denek üzerinde yapılan araştırmaya göre Konyanın en önemli üç sorunu, işsizlik, ulaşım ve hava kirliliği

TÜSİAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Koordinatörü Av. Hasan Yel, Konya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, ‘Konya Yerelinde Türkiye Gündemi’ isimli kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Hasan Yel, araştırmanın Selçuklu, Karatay ve Meram’da sokakta, iş yerlerinde ve evlerde toplam bin 66 denek üzerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

EN ÖNEMLİ OLAY ERGENEKON SORUŞTURMASI

Araştırmaya göre, deneklere yöneltilen ‘Türkiye açısından 2009 yılının en önemli olayı nedir?’ şeklindeki soruda katılımcıların yüzde 32’si ‘Ergenekon’ soruşturmasını, yüzde 23,3’ü ‘demokratik açılımı’, yüzde 15’i ‘küresel ekonomik krizi’, yüzde 7,5’i ‘terörü’, yüzde 6,3’ü ‘işsizliği’, yüzde 5,5’i ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos Zirvesi’ndeki çıkışını’ gördüğünü bildirdi.
Hasan Yel, katılımcıların yüzde 38,4’ünün AKP iktidarından ‘çok memnun’ olduğunu, yüzde 28.3’ünün ‘memnun’ olduğunu, yüzde 33,3’ünün ise ‘hiç memnun olmadığı’nı beyan ettiğini kaydetti.

EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK
Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 39,2’sinin Türkiye’de çözülmesini istediği en önemli problem olarak ‘işsizliği’ gördüğünü ifade eden Yel, deneklerin yüzde 17,3’ünün ekonomik problemler, yüzde 11,5’inin terör, yüzde 10,7’sinin de demokratik açılıma dayalı özgürlüklerle bağlantılı problemlerin çözüme kavuşturulmasını istediğinin ortaya çıktığını vurguladı. Eğitim, başörtüsü sorunu, sağlık, yolsuzluklar, dışa bağımlılık, Anayasa gibi konuların çözülmesini isteyenlerin oranının ise yüzde 10,9 olduğu anlatan Yel, araştırma sonucuna göre deneklerin yüzde 5,2’sinin de trafik, öğrenci harçları gibi konuları önemli bir problem olarak gördüğünü dile getirdi.

TÜRKİYE’DE MUHALEFET BOŞLUĞU VAR
Yel, deneklerin yüzde 58,2’sinin Türkiye’de bir muhalefet boşluğu olduğunu beyan ettiğini ifade ederek, “Anayasa Mahkemesi DTP’yi kapatmalı mıydı?” şeklindeki bir soruya ise katılımcıların yüzde 70,9’unun ‘evet’ yanıtını verdiğini söyledi.
Yel, araştırmada, erken genel seçim taleplerine deneklerin yüzde 78,2’sinin ‘Erken seçime ihtiyaç yok’, yüzde 20,2’sinin ise ‘erken seçime ihtiyaç var’ yanıtını verdiğini de aktardı.

‘Türkiye’de yeni bir lidere ihtiyaç var mı?’ sorusuna deneklerden yüzde 41’lik kısmının ‘evet’ dediğini anlatan Hasan Yel, “Deneklerin yüzde 21,9’u Numan Kurtulmuş’u, yüzde 20,1’i Devlet Bahçeli’yi, yüzde 17,2’si Mustafa Sarıgül’ü yeni bir lider olarak görmek istiyor” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre halkın erken seçim istemediğini, demokratik açılım konusunda ikna edilmeyi beklediğini de ifade eden Hasan Yel, vatandaşların, kozmik oda aramalarını doğru bulduğunu, AKP iktidarı ile demokrasinin geliştiğini, ekonomik krizin 2010 yılında bitmeyeceğini düşündüğünü dile getirdi.

KONYA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU İŞSİZLİK VE ULAŞIM

Konya ile ilgili sonuçları da aktaran Hasan Yel, şöyle devam etti: “Deneklere sorulan ‘Konya’nın en önemli problemi nedir?’ sorusuna yüzde 21,6’sı işsizlik, yüzde 14,1’i ulaşım, yüzde 7,7’si hava kirliliği, yüzde 5,2’si trafik problemleri olarak cevap verdi. Yüzde 44’lük bir kesim ise 41 ayrı konuda problem ismi belirtti.”

SELÇUKLU’DA ULAŞIM, MERAM’DA TEMİZLİK, KARATAY’DA ÇERVE DÜZENLEMESİ SORUNU VAR

Araştırmanın diğer konu başlıklarına göre; Konyalılar Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ten memnun. Selçuklu’nun en önemli problemi ulaşım ve ücretleri. Meram’ın temizlik ve Karatay’ın da çevre düzenlemesi. Denekler, ilçe belediye başkanlarının çalışmalarından memnun olduklarını belirtirken, ‘bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna, yüzde 60 AKP, yüzde 5,9 CHP, yüzde 14,6 MHP ve yüzde 8,1 Saadet cevabını verdi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde kime oy verileceği yönündeki soruda ise deneklerin verdiği cevaplar şöyle: yüzde 68 AKP, yüzde 4,9 CHP, yüzde 11,5 MHP ve yüzde 10,6 Saadet.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.