"Ne Yaptıysam Kilo Veremiyorum" Diyenlere Tek Çözüm Cerrahi Operasyon

"Ne Yaptıysam Kilo Veremiyorum" Diyenlere Tek Çözüm Cerrahi Operasyon

"Diyetisyene gittim, spor denedim, egzersiz yaptım; evet kilo verdim ama bıraktığımda verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım" diyenlerin son seçeneği olan obezite cerrahisinde, gelişen tıp imkanları...

"Diyetisyene gittim, spor denedim, egzersiz yaptım; evet kilo verdim ama bıraktığımda verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım" diyenlerin son seçeneği olan obezite cerrahisinde, gelişen tıp imkanları güvenli ve konforlu tedavi sağlıyor. Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Genel Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, obezite cerrahisindeki en popüler yöntemleri anlattı.

KİMİ YÖNTEMLER GERİDE KALDI

Obezite cerrahisinin 1960’lardan beri uygulanan, son 10-15 yılda laparoskopik cerrahinin konforu ve güvenliği sayesinde de giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Op. Dr. Tepeli, "Bu evrimsel süreçte farklı tekniklerin uzun dönem sonuçları, süreçte bazı yöntemleri öne çıkarmış, kimi yöntemleri de geride bırakmıştır" dedi.

MİDE HACMİ KÜÇÜLÜYOR

Son yıllarda uygulanan Slevee Gastrektomi yöntemi sonrası demir ve kalsiyum eksikliklerinin görülmemesi, takip kolaylığı, günümüzde en popüler yöntem olarak yerini almasını sağladığını anlatan Op. Dr. Tepeli, şunları söyledi:

"Slevee Gastrektomi sadece restriktif yani sınırlayıcı bir yöntemdir. Bu yöntemde mide hacmi küçüldüğü için tüketilebilen gıda miktarı azalır. Buna bağlı olarak kilo kaybı ve diğer metabolik değişiklikler ortaya çıkar.

HANGİSİ DAHA ETKİLİ?

"Gastrik By Pass ameliyatı ise hem restriktif yani sınırlayıcı hem de malabsorbtif (emilimi bozucu) bir yöntemdir. Yani hem alınan gıda miktarı azalır hem de gıdaların emildiği barsak uzunluğu azaldığı için tüketilen gıdaların emilimi de azalmış olur. Bu nedenle Gastrik By Pass ameliyatı özellikle şeker hastalarında daha iyi sonuç vermektedir."

Op. Dr. Tepeli, sıkça sorulan sorulardan birinin de tüp mide ve Gastrik ByPass ameliyatlarının kilo vermedeki etkinlikleri olduğunu vurgulayarak, "Fazla kilo kaybında Gastrik By Pass, tüp mideden bir miktar daha etkilidir. Ancak arada dramatik bir fark yoktur" dedi.

İKİ YÖNTEM ARASINDAKİ RİSK KIYASLAMASI

Tüp mide ameliyatının sadece mideyi içeren bir yöntem olduğunu, Gastrik By Pass ameliyatında ise barsaklarda da cerrahi işlem uygulandığının altını çizen Op. Dr. Tepeli, bu nedenle Gastrik By Pass prosedürünün cerrahi açıdan daha zor, cerrah açısından öğrenilmesi daha uzun, ameliyat sonrası dönemde de risklerin bir miktar daha fazla olduğunu anlattı.

EN İYİ YÖNTEM HASTAYA GÖRE DEĞİŞİR

Op. Dr. Tepeli, herhangi bir yönteme en iyi demenin doğru olmadığını, çünkü bu konuda hastanın yaşı, BMİ değeri, beslenme alışkanlıkları, metabolik durumu gibi göz önünde bulundurulacak bir çok unsur olduğunu bildirdi.

Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, "Obezite cerrahisi uygulamalarında en popüler ya da cerrahın uygulamak istediği yöntem değil, hekimin hastayla konuşarak ve konu ile ilgili yeterli bilgilendirmesi yapıldıktan sonra hasta ve cerrahın birlikte karar vereceği yöntem uygulanması uygundur" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.