Muş’ta Tütün Çalıştayı Düzenlendi

Muş’ta Tütün Çalıştayı Düzenlendi

Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi tarafından ’Tütün Çalıştayı’ düzenlendi.Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen çalıştaya Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, TAPDK, İhracatçılar...

Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi tarafından ’Tütün Çalıştayı’ düzenlendi.

Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen çalıştaya Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, TAPDK, İhracatçılar Birliği, Eksperler Derneği Başkanlığı yetkilileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Vali Vedat Büyükersoy, Muş Ovası’nda uygulanan ve 2019 yılında bitmesi planlanan projelerin önemine değindi. Muş Ovası’nda 4 büyük projenin tamamlanması halinde ülkenin yıldızı olacağını ifade eden Vali Büyükersoy; "Alparslan 2 Barajı, Muş Ovası Sulama Projesi, Karasu Islah Projesi ve Arazi Toplulaştırması. Bu 4 büyük projenin 2018-2019 yıllarında tamamlanmasını beklemekteyiz. Tamamlandığında, Muş Ovası, Türkiye’nin yıldızı olacaktır, Türkiye’nin bir numaralı ovası olacak. Çünkü iklim şartları, bulunduğu konum bunu gerektirmekte. Muş Ovası’ndan çok daha büyük ovalarımız var ama onların iklim şartları ve bulundukları konumlar, tarım ve hayvancılık açısından Muş’un sahip olduğu iklim imkanına sahip değildir. Bu çerçeveden baktığımızda, ilimizde tarım, hayvancılık ve gıda sektörü alanında faaliyet gösteren şirketler, sivil toplum örgütleri çok kıymetli. Biz onların hepsini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki, Muş hak ettiği noktada değil. Bu 4 büyük proje tamamlandığında ve özel sektör bu 4 büyük projeyle paralel hareket ettiğinde, arzu ettiğimiz noktaya ulaşacağız" dedi.

Muş Lalesi’ne de dikkat çeken Büyükersoy, Hollanda’nın laleden yılda 1,5 milyar dolar gelir elde ettiğini vurguladı. Büyükersoy; "Muş’umuzun lalesi, ovası meşhur. Hepinizin bildiği gibi Hollanda, Danimarka gibi ülkeler, coğrafyaları, nüfusu kıyasladığımızda, çok küçük, nüfusları da çok az. Ama tarım ve hayvancılık anlamında yapmış oldukları ihracata baktığımızda, ülkemizin tarım ve hayvancılık konusunda yaptığı ihracatın 8-10 katını yaptıklarını görmekteyiz. Sadece Hollanda’nın laleden 1,5 milyar dolar civarında geliri olduğunu bilmekteyiz. Niçin, bunlar bu ülkede olmasın. Hepimiz biliyoruz ki, lalenin tohumu, lalenin soğanı, bu ülkeden, bu ilden yurt dışına gitmiştir ve o ülkeler onları geliştirmiş, ömrünü uzatmış, ihraç edilebilir hale getirmiştir. Niçin, ilimiz de tarım ve hayvancılıkta o imrenilen ülkeler konumuna gelmesin. Ancak şunu da beklememek lazım. ‘Devlet ticaret yapsın, devlet, sanayinin, ticaretin bizzat içinde bulunsun’ demeyelim. O dönemler geçti. Devlet altyapı yatırımlarını hazırlayacak ve o altyapı yatırımlarından sonra gıda, tarım ve hayvancılık konusundaki yatırımlar pozitif ayrımcılıkla özel teşebbüs tarafından yapılacak" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından tütün ve tütüncülükle ilgili tanıtım yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.