Müsiad’dan Otomobil Fabrikası Talebi

Müsiad’dan Otomobil Fabrikası Talebi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Türkiye’nin ilk yerli otomobil fabrikasının Mardin’de kurulmasını talep etti.MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin K...

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Türkiye’nin ilk yerli otomobil fabrikasının Mardin’de kurulmasını talep etti.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, dernek binasında basın açıklaması yaparak ilk yerli otomobil fabrikasının Mardin’de kurulmasını talep etti. Mardin’de sanayi, tarım ürünlerine bağlı küçük ve orta ölçekli tesislerin bulunduğunu hatırlatan Kasap, bir veya iki adet büyük sanayii tesisinin de bulunduğunu, ancak sanayii sektörünün düşük düzeyde olduğunu aktardı. Kentte işsizliğin çok yüksek seviyelerde olduğuna işaret eden Kasap, buna rağmen Mardin’in potansiyelinin yüksek bir konumda olduğunu belirtti. Kasap, “İki ülkeye sınır komşuluğu, Ortadoğu’ya açılan kapı ve Mersin limanına 600 kilometre uzaklıkta olması avantajdır. Mersin-Habur arasında yapılacak olan yüksek hızlı tren ile nakliye sorunu büyük ölçüde çözülecektir” dedi.

“MEDENİYET MARKALI OTOMOBİL YAKIŞIR”

Mardin 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranının yüksek seviyede olduğunu kaydeden Kasap, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı projesinin ise ilgili bakanlığa teslim edildiğini açıkladı. Kasap, “Toplam alan bin 40 dönüm ve imarlı hali 630 dönüm olan 2. OSB’de ilk yerli otomobil fabrikası kurulabilir. Tertemiz, daha 1 karış alanı hiçbir firmaya tahsis edilmemiş bir OSB. Medeniyetler şehrine medeniyet markalı otomobil yakışır. Sanayii, lojistik, işsizlik, istikrar ve güven anlamında bölgemize çok katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“FABRİKANIN DOĞUYA YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Bunun ülkede hükümetin olmadığı bir dönemde dile getirmek istemediklerini ancak seçimlerin sona ermesiyle yeniden istikrar ışıklarının göründüğünü anlatan Kasap, şunları kaydetti:

“Yerli otomobil tesisi için birkaç ilimiz talepte bulundu, birkaç ilde sırada ya da hazırlık yaptıklarını biliyoruz. Bu illerin çoğu Marmara ve batı illerimizdir. Eğer Doğu’ya destek çıkılması isteniyorsa sözün icraata dönüşmesi gerekir. Bu fabrikayı Güneydoğu’ya ve ilimize yapılmasını istiyor ve hak ediyoruz.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.