Mühendislikten kitapçılığa geçti

Mühendislikten kitapçılığa geçti

Maden Mühendisliğini bırakarak Rampalı Çarşıda kendi kitapevini açan Mehmet Orkunalp, “Kitap sevgisi işimin önüne geçti. İnsanı insan yapan kitaplardır. Yeni işimi severek yapıyorum” dedi

Maden Mühendisliğini bırakarak Rampalı Çarşıda kendi kitapevini açan Mehmet Orkunalp, kitapçılığa başlama sürecini şu şekilde anlattı: “Kitapları sevdiğim için kitaplarla iç içe olduğum için kitapçılık yapmayı tercih ettim. Maden Mühendisiyim ama aradığımı bulamadım sonra yüksek lisans yaparak İş güvenliği uzmanı oldum orada da istediğimi bulamadım ve kendi işimi sevdiğim şeyleri yapsam daha iyi olur dedim hem büyüme olanağı da var mesela şuan bir memuriyet’te uzun yıllar çalışsam yine aynı maaşı alacağım. Mühendislikte de özel sektörde komik fiyatlarla başlanır sonra artar gider ama belli bir sınırı olur. Önceki zamanlarda rampalı çarşıda bir müşteriydim sonradan buranında müdavini oldum. Kitapları bu kadar çok sevdiğim için bazı kitapçı ağabeyler bana neden kitapçı olmuyorsun dediler, tavsiyede bulundular bende bir süre düşündükten sonra neden olmasın dedim ve bu işe başladım ama bu işin hamallık boyutu, kitap araştırma boyutu var, müşteriyle ilgilenme boyutu var, internet boyutu var ve baktığım zaman bütün boyutları sevdiğimi fark ettim.”

İNSANI İNSAN YAPAN KİTAPLARDIR

Kitapların manevi yönden de büyük artısı olduğunu ve insanı değiştirenin de kitap oluğunu belirten Mehmet Orkunalp, şunları söyledi: “Bizim hayvanlardan farklı bir özelliğimiz var, bitkiler daha ilkel bir yaşam formudur hayvanlar onun bir üstündedir hareket ederler ne yapıp yapmayacağına karar verir. Ama biz ne olacağımıza kendimiz karar verebiliriz. Bizde akıl denilen bir mekanizma var yani düşünme yeteneğini, düşünme yeteneğinin de disiplinimize edinmiş formu kitaplarla aktarılıyor. Zehirli kitaplarda vardır şifalı kitaplarda vardır. Bazı kitaplar tarihi bile değiştirmiştir. Kitaplar bizim hafızamız, kitapların bana manevi yönden kattıkları çok fazla insanı insan yapan bir alanla uğraşıyorum. Maddi yönünde ise bir insan bir ayakkabı alıp da satabilir, toptancıdan alıp perakende satabilir. Ben bu işi de yaşamı mı devam ettirmek içinde yapıyorum illaki de ticari boyutu da var. Her zaman söylenen sevdiğiniz işi yapın tavsiyesini ben kitap sektörüne girince bizzat yaşadım. Herhangi bir işe önü açık veya önü kapalı olarak bakmayın bu söylem bizim ülkemizde tamamen gençlerin içine düşürüldüğü umutsuzlukla alakalı bir şey. Genç arkadaşlarım fazla maddi düşünceler içine girmesinler kendi alanların da farkını koydukları zaman her şey hal olur.”

EKONOMİ KİTAP SEKTÖRÜNÜDE ETKİLİYOR

Ülkedeki ekonominin bozulmasının kitap sektörünü de etkileyip, korsan kitap satımının önünü açtığını belirten Orkunalp, “Ülkemizde ekonomi uygun bir durumda değil, diğer sektörlerde de olduğu gibi kitap sektöründe de ister istemez artış oluyor. Ama en büyük sorunlardan birisi yayıncılar. Kitap yayıncıları yazarın telif haklarını üstleniyorlar mesela bir kitap 20 liraysa yazarın kazandığı 2-3 lira oluyor geri kalan ücret yayınevine ait oluyor. Yayın evleri yazar öldükten 70 yıl sonrasına kadar bu şekilde satış yapabilir sonrasında eser anonim olarak ücretsiz oluyor. Ekonominin bozulması vatandaşımızı da ucuz ürünlere yönlendiriyor ve buda korsan satıcılar için bir avantaj oluyor” dedi.

HÜSEYİN BOSTAN

11-006.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum