Mısır’ın İdam Kararına Tepki

Mısır’ın İdam Kararına Tepki

Mısır’da 183 kişinin idam cezasına çarptırılmasına tepki gösteren Malatya MAZLUMDER Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Anıl, bu şekilde Mısır’da yeni bir katliamın kapısının aralandığını söyledi.Dernek bin...

Mısır’da 183 kişinin idam cezasına çarptırılmasına tepki gösteren Malatya MAZLUMDER Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Anıl, bu şekilde Mısır’da yeni bir katliamın kapısının aralandığını söyledi.

Dernek binasında düzenlediği basın toplantısı ile kararı eleştiren Bahattin Anıl, “183 Müslüman’ın idamına karar verildi. Gözünü kan bürümüş darbeci Sisi ve yandaşlarınca iktidarlarını pekiştirmek, halkın üzerindeki otoriteyi kabullendirmek ve demokratik taleplerin önüne geçmek için verilen idam kararları asla kabul edilemez” dedi.

Mısır yönetimini sert bir dille eleştiren Anıl açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Darbeyle iktidarı ele geçirmiş hiçbir demokratik yöntemi tanımayan, şiddet, silah, zulüm, baskı sarmalıyla iktidarı ele geçirmiş zalim Sisi ve yandaşları şunu bilmeli ki, Mısır’lı Müslümanlar Şehadeti zillete asla tercih etmezler. Yeryüzü Müslümanları, Mısır’lı kardeşlerinin yanında durmaktan asla kaçınmayacaklardır. Sabredin, direnin, zafer muhakkak sizi bulacaktır. Ey zalimler sürüsü bekleyin, tufan sizi de saracaktır. Tarih bunun şahididir. Binlerce masumu, suçsuzu, eli silahsız, savunmasız sivilleri, gencecik bacılar keskin nişancılarla katlettiniz. Bu direniş bittimi? Şimdi onlarca masumu idam edince bitecek mi sanıyorsunuz? Ama bizler şahidiz ki Firavunlar devrildi, Nemrutlar yerle bir oldu. Azgınlaşan onlarca kavim helak oldu. Şunu kesin bilin ki, bu zulmünüz size de kalmayacak. O acı son sizi de bulacak. O zaman Rabbimiz size acı azabı tattıracak. Müslümanların yeri Cennet, ya sizin ki?”

Dünya kamuoyunun derhal harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Anıl, “İnsan hakları kuruluşları, B.M.İ, Avrupa demokratik kuruluşları, batılı demokrasi savunucuları, dünyanın gözleri önünde onlarca masum idam ediliyor, bu vicdanlarınız ne zaman harekete geçecek? İçinizdeki mahcubiyet duygularını artık açıktan söyleyin de kendinizden utanmayın. Büyük devletler, dünya otoriteleri, şunu bilin ki kısa vadeli çıkarlarınız Sisi den yana olabilir. Ama dünyanın huzuru bozulursa sizde huzursuz olursunuz. Büyük hedefler, adil paylaşımda zulme karşı beraberce dik duruştadır” ifadelerini kullandı.

Anıl, son olarak Malatya MAZLUMDER’in insan hakları taleplerinin süreceğini belirterek “Zalim’e karşı asla susmayacağız” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.