Milletvekili Ilıcalı: “Ölümlü kazaların yüzde 50’si hızdan geliyor”

Milletvekili Ilıcalı: “Ölümlü kazaların yüzde 50’si hızdan geliyor”

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, ölümlü kazaların yüzde 50'sinin kural ihlali ve hızdan kaynaklı olduğunu ifade ederek, kazaların en aza...

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, ölümlü kazaların yüzde 50'sinin kural ihlali ve hızdan kaynaklı olduğunu ifade ederek, kazaların en aza indirilebilmesi için çalışmalarının olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz gün Iğdır ve Bayburt'ta meydana gelen ve toplamda 25 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarına dikkat çeken Milletvekili Mustafa Ilıcalı, trafik terörünün önüne geçebilmek için proje hazırladıklarını kaydetti.

30 yıla aşkın trafik konusunda çalışmalar yaptığını belirten Ilıcalı, "Kazalara baktığımız zaman durum vahim. Ben buna trafik kazası demiyorum trafik terörü diyorum. Çünkü bu kazaların oluş nedenleri incelendiği zaman yüzde 98 insan hatası. İnsan nasıl hata yapıyor yolcu olduğu zaman hata yapıyor yaya olarak dikkatsizlik var yaya geçidi kullanmadan geçiyor ve sürücü olarak hata yapıyor. Sürücünün hata kısmı ise yüzde 80'ne yakın bir hata sürücü ne yapıyor incelendiği zaman aşırı hız yüzde 50 aşırı hızdan ben sürekli şu örneği gösteriyorum çıplak elle bir elektrik kablosunu tutarmısınız? tutmazsınız tutuğunuz zaman ölürsünüz. Şimdi 90 kilometrenin üzerinde bir çarpışma otaya çıkan enerji açısından 10. kattan atlama gibi 100 kilometrenin üzerinde 12. - 13. kattan atlamak gibi. Gaza basıyorsunuz hız ihlali yapıyorsunuz sonuçta da ölümlü kazaların yüzde 50'si hızdan geliyor. Emniyet kemeri bağlamıyoruz yolcu olarak sürücü olarak savrulma tipindeki ölümlü kazaların büyük kısmı emniyet kemeri bağlamamaktan oluyor, şerit ihlali oluyor. Dolayısıyla bu kadar insan hatası var ne yapmamız gerekiyor? bizim burada Emniyet Genel Müdürlüğüne sunduğumuz Milletvekili olmadan önce üniversite hocası olduğum zaman buradan tekrar kendisine tebriklerimi takdirlerimi bildiriyorum Efkan Ala İçişleri Bakanı olduğu zaman Bahçeşehir Üniversitesinde ulaştırma biriminin başındayım hocam bir otobüs kazası oldu buraya ne yapabiliriz? dedi. Bütün hocalarla birlikte biz bir proje hazırladık bizi Ankara'ya davet etti yarım saat randevu verdi 3.5 saatini bize ayırdı. Bizim projemizi interaktif uyarı sistemi ve interaktif denetim sistemi diye çok teknik bir projemiz var bunu üst kuruldan geçirdi. Burada yapılması gereken iş şu yaklaşık olarak günde trafik kazasından 20 kişi hayatını kaybediyor bu bir terör yaklaşık maliyeti 40 milyar lira. Bugün Yavuz Sultan Selim köprüsünün maliyetine baksak Türk lirasına çevirsek yüz kilometre bağlantı yoluyla 10 milyarken trafik kazalarında kaybettiğimiz maddi değer 40 milyar 4 katı. Bunun için ilk olarak insanlar demek ki kurallara uymuyor bunların kurallara uyması için sürekli denetim yapmamız gerekli bu denetimde de yeni nesil teknolojiler dediğimiz teknolojiyi kullanmalıyız. Anlaşılır olarak şöyle anlatayım uçak bir teknoloji aracı otomobilde bir ulaşım aracı uçakta kullandığımız teknolojiyi aynı şekilde otomobilde kullanalım 7/24 aracın otobüsün, otomobilin davranışını inceleyelim hız ihlali yapıyor mu yapmıyor mu denetleyelim. Hız ihlali yaptığında uyarı verelim birinci uyarıyı daha sonra ikinci uyarıyı verelim daha sonra Emniyet Genel Müdürü e tadbikatı yapalım der polis ile karşı karşıya getirir. Yani bu denetimi sürekli yaparsak bu durumda sürücülerimizin kurallara uymasını sağlayacağız." diye konuştu.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, sürücülere trafik kültürünün aşılanmasının gerektiğini kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunun içinde iletişim teknikleri var bundan yararlanmamız lazım üniversite öğrencilerinden ilköğretime kadar Milli Eğitim Bakanlığımızın yapması gereken bir dizi etkinlikler var bunları zaman zaman katıldığım toplantılarda da paylaşıyorum. Üçüncü kısmımızda bütün bu ileri teknolojileri kullanabileceğimiz yasal düzenlemeler yapmamız lazım burada da tekrar tekrar söylüyorum biz burada bu kadar bölünmüş yol yaptık ne kadar güzel karşılıklı çarpışma sonucu oluşan ölümlü kazalarda yüzde 65 azalma sağladık hava yolunu Binali beyin Başbakanımızın değimiyle halkın yolu yaptık. Bunlara rağmen araç sahipliği artıyor. Yolculuk sahipliliği artıyor siz güzel bir tespit yaptınız yaz ayları geliyor yurt dışından gelenler oluyor seyehatlar artacak trafik hacmi arttıkça kazaya karışma riski daha fazla olacak burada devamlı İçişleri Bakanlığımız geçen yıl bayramda bir kampanya yaptılar dediler ki "frene değil kurala güven" Başkanımız Binali beyin bölünmüş yollarda bu kadar emeği var diyor ki " yolun kalı değil kuralı olur " . En kısa zamanda bu işten başarı elde etmemizin en güzel yolu bütün vatandaşlarımızın kurallara eksiksiz uymasını sağlamak. Bunun içinde sürekli denetim yapmak lazım elektronik denetim sistemlerini yaygınlaştırmamız lazım 7/24 denetlendiklerini hissettirmemiz lazım. "

" Çözüme geldiğimiz zaman buradan ilk defa İhlas Haber Ajansına söylüyorum bu iş çoğu bakanlığı ilgilendiriyor Adalet Bakanlığını ceza açısından ilgilendiriyor, ilk yardım açısından Sağlık Bakanlığını ilgilendiriyor, araçlarda ki cihazlar açısından Sanayi Bakanlığını ilgilendiriyor, yollar açısından Ulaştırma Bakanlığını ilgilendiriyor, denetim açısından İçişleri Bakanlığını ilgilendiriyor burada acayip derece çok başlık var. Buradan tekrar tekrar söylüyorum diyorum ki bugün terör var bakın ittifak oluşturuyoruz ittifak ne için oluştu en başta 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü için terörün yok edilmesi için bende diyorum ki trafikte bir terör bugün ki parlamentoda ki tüm partilerin görevi böyle bir ittifakta oluşturduğumuza göre ittifak olarak mutlak süreçte Cumhurbaşkanlığımızn himayesinde çok fazla bakanlığı ilgilendirdiği için söylediğim yüksek teknolojiyi kullanacağımız bizim üniversite için verdiğimiz projenin bir an önce uygulanacağı insanlarda kalıcı olarak kalacak bir çözüm oluşturmamız lazım yoksa bu kadar başarı elde etmiş ülkemizde bu kanayan yara bizi üzüyor. Dünyada ki istatistiklere baktığımızda durumuzun iyi olmadığı görülüyor bunu da bu önlemlerle birlikte bu kanayan yarayı durduracağımıza inanıyorum.'

" Yollarda ki işaret levhaları çok çok önemli hele ki yol inşaatında bunların hepsi zaten karayollarının şart namelerinde alınması gereken önlemler belli yatay - düşey işaretlerle ışıklı işaretlerle beraber ve aynı zamanda da ben bunun sürücülere de bir şekilde duyurulması da gerek radyo trafik gibi bir aracın radyosundan böyle bir öneriyi tedbiri verebilecek sistemler var yani hem tedbirlerimizi almamız lazım eksiksiz hem de bunun mutlak süreçte sürüvüye bildirmemiz lazım. Projede interaktif uyarı sistemi var bunun amacı bugün ki teknolojide her hangi bir şey olduğu zaman sürücüye o noktaya gelmeden bildirmek. Diyelim yolda bir kaza var bunu bildirmek ve ya yolda inşaat var tedbir almasını bildirmek kaza olmuş bunu bildirmek alternatif güzargahı seçmek demek ki bir eksik işaretleme ikincisi sürücüye bunu bugün ki sistem aracılığıyla interaktif uyarı sistemi dediğimiz sistemle uyarıyı vermek. Projemiz dediğimiz bütün uyarıları kapsıyor. Burada da Emniyet Genel Müdürlüğüyle Üniversitenin bir protokolü var bunu biraz daha hızlandırıp yakın zamanda uygulamaya geçirmek gerek. En başta bir hükümet projesi yapıp Cumhurbaşkanımızın himayesinde bunu çözmemiz lazım.'

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.