Midyat Kaymakamı Bingöl, Suriyeli Ve Iraklı Öğrencilerle Birlikte Karne Sevincini Yaşadı

Midyat Kaymakamı Bingöl, Suriyeli Ve Iraklı Öğrencilerle Birlikte Karne Sevincini Yaşadı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Mardin’in Midyat’taki konaklama tesisinde misafir edilen Suriyeli ve Iraklı öğrenciler, çadır kentteki okullarında karne sevinci yaşadı. Çocukla...

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Mardin’in Midyat’taki konaklama tesisinde misafir edilen Suriyeli ve Iraklı öğrenciler, çadır kentteki okullarında karne sevinci yaşadı. Çocukların sevincine Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl de ortak oldu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinesinde Midyat Işıklar Mahallesi geçici konaklama tesisindeki çadır kentte Irak ve Suriye’de yaşanan çatışmalardan kaçarak yerleştirilen mülteci öğrenciler karne sevincini yaşadı. Yaklaşık 7 bin Suriyeli ve Iraklının kaldığı çadır kentte eğitim gören 936 Suriyeli ve 655 Iraklı öğrenci için okul binası önünde karne dağıtım töreni düzenlendi. Kaymakam Oğuzhan Bingöl, törene, çadırkent komisyon üyesi Mehmet İsa Kurnaz, Midyat İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, Şube Müdürü Yusuf Günay, AFAD yönetimi Suriyeli ve Iraklı öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, savaşın başladığı ilk günden beri Suriyeli ve Iraklıları misafir ettiklerini söyledi. Suriyeli Arapları ve Iraklı Ezidi misafirleri için tüm imkanları seferber ettiklerini belirten Kaymakam Bingöl, "Sizler için en iyi koşullarda barınma, eğitim ve sağlık görebilmeleri için elimizden gelen bütün çalışmaları seferber ediyoruz. Bu anlamda, burada eğitim görmelerini sağlayan ve bu günlere getiren başta bizim yöneticilerimiz, çalışanlarımız ve kendi içlerinden gönüllü olarak hizmet edenlere çok teşekkür ediyorum. Bizim için bu kamptaki kardeşlerimizin olmazsa olmazı sağlıkları ve eğitimleridir. Şükürler olsun ki bu iki konuda da öğrencilerimizin de velilerimizin de durumu çok çok iyi. Bu anlamda bu imkanları bize sunan bize bu hizmeti sunma fırsatı veren devletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu insanlar bize Allah’ın bir emaneti biz bu insanlara hizmeti bir imkân olarak görüyoruz. Ben kendimi Türkiye’de en şanslı idarecilerinden görüyorum" dedi.

Çadırkentte eğitimden sorumlu Alaaddin Alkan da, "Kampta, 936 Suriyeli ve 655 Iraklı toplam bin 591 öğrenci öğrenim görüyor. Öğretmen olarak da 60 Suriyeli, 42 Iraklı, 4 Türk toplam 106 öğretmen görev yapıyor. Dersle kendi müfredatlarının yanında Türkçe dersleri verilmektedir" diye konuştu.

Iraklı okul Müdürü Davut Murt ise Türkiye’ye cumhuriyetine sığındıkları günden bu yana eğitim, öğretim, konusunda yapılan destekten dolayı Türkiye’ye şükranlarını ilettiklerini söyledi.

Törenin ardından Suriyeli ve Iraklı öğrencilere çeşitli hediyeler verilerek karneleri dağıtıldı. Karnelerini alan öğrencilerin sevinçleri yüzlerine yansıdı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.