Manisalı Kadınlar Önce ‘resmi Nikah’ Dedi

Manisalı Kadınlar Önce ‘resmi Nikah’ Dedi

Manisalı kadınlar ‘Resmi nikah olmadan imam nikahına hayır’ imza kampanyasında bir araya geldi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi (MAKAME)’nin öncülüğünde Manisa’daki STK’ların k...

Manisalı kadınlar ‘Resmi nikah olmadan imam nikahına hayır’ imza kampanyasında bir araya geldi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi (MAKAME)’nin öncülüğünde Manisa’daki STK’ların kadın kollarının destek verdiği imza kampanyasında toplanan imzalar Adalet Bakanlığına gönderilecek.

Türk Kadınlar Birliği tarafından tüm Türkiye’de organize edilen ‘Resmi nikah olmadan imam nikahına hayır’ imza kampanyasına Manisa’dan destek geldi. MAKAME’nin Manolya meydanında organize ettiği imza kampanyasına Manisa’daki sivil toplum kuruluşlarının kadın kolları üyeleri destek verdi. Etkinliğe CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer de imza atarak destek verdi. İmza kampanyası öncesinde bir açıklama yapan MAKAME Başkanı Şükran Kaya, “Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin biz kadınlar yeni kurulacak hükümeti göreve çağırıyoruz. 21. Yüzyılın Türkiye’sine yakışmayan ilgili karar taraf olduğumuz çocuk hakları sözleşmesine Birleşmiş Milletler kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi uluslar arası sözleşmesine, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla ilişkin mücadele için Avrupa Konseyi sözleşmesine aykırıdır. Medeni haklarımızın kullanılmasını engelleyecek, çocuk haklarını koruma kararına ilişkin çalışmanın başlatılması talebini bildiriyor, şimdi burada başlattığımız ‘Resmi nikahsız evliliğe hayır’ diyoruz.”

KADINLARIN SESİ OLARAK MECLİSE GİRDİM

İmam nikahında kadının yerine aileden birinin vekalet ettiğini ve bunun çocuk gelin vakalarına yol açtığını kaydeden CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer de şunları söyledi:

“Bu partiler üstü bir olay. Bütün kadınları, hatta bütün çocuklarımızı ilgilendiren, Türk halkının tümünü ilgilendiren ciddi bir problemdir. 1926 yılında medeni kanunumuzda resmileşmiş bir olay. Önce resmi nikah kıyılacak ondan sonra dini nikah kıyılacak. Yani imam nikahı kıyılırken, evlilik cüzdanını imamın görmesi lazım. Medeni kanunumuz böyle."

Bu olmazsa şuanda önünü alamadıkları kadın cinayetlerinin ne yazık ki sayısının giderek artacağını anlatan Biçer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ne yazık ki önünü alamadığımız çocuk gelinlerin sayısı artacak. Çocuk yaşta, 18 yaşın altında rızası alınmadan kız çocuklarının erken evliliğe bir şekilde mecbur bırakılmalarının önü açılacak. Çünkü imam nikahında çocuğun, kadının direk rızası alınmadan evdeki herhangi bir erkeğin rızasıyla nikah kıyılabilmektedir. Çocuk gelinin haberi dahi olmadan imam nikahı bir şekilde mecbur bırakılabilmektedir. Bizim gibi gelenekleri, töreleri her zaman kadını zorda bırakan, ezen, her dakika biraz daha ezen, onları öldüren uluslarda, ataerkil uluslarda kadınlar bir kere daha böyle bir mahkumiyete maruz bırakılmış oluyor. Kadın bir kere daha ezilmiş oluyor, bir kere daha öldürülmüş oluyor. Bunun yolu açılmış oluyor."

Biçer, buna sonuna kadar karşı olduklarını anlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

"26’ncı dönemde kadınların desteğiyle kadınların sesi olarak meclise gittim. Bu konunun değişmesi için mutlaka sonuna kadar mücadele edeceğim. Buradan bunun sözünü veriyorum. Medeni kanundaki imam nikahından önce resmi nikahın olması yönünde ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağım.”

Özellikle kadınların ilgi gösterdiği imza kampanyasına erkekler de imza atarak destek oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.