Manisa’da Akıllı Sayaç Dönemi Başlıyor

Manisa’da Akıllı Sayaç Dönemi Başlıyor

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 10 yıllık damga süresini dolduran su sayaçlarını, ön ödemeli elektronik kartlı sayaçlarla değiştiriyor.Manisa’da vatandaşların su kullanımı konusunda...

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 10 yıllık damga süresini dolduran su sayaçlarını, ön ödemeli elektronik kartlı sayaçlarla değiştiriyor.

Manisa’da vatandaşların su kullanımı konusunda ön ödemeli elektronik kartlı sayaç dönemi başlıyor. 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanuna dayalı ölçü ve ölçü aletleri muayene yönetmeliğinin 9. maddesine göre, 10 yıllık damga süresini dolduran ve periyodik muayenesi yapılmayan su sayaçlarının değişim işlemi geçtiğimiz günlerde başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, “3516 sayılı ölçüler ve ayar kanuna dayalı ölçü ve ölçü aletleri muayene yönetmeliğinin 9. maddesine göre 10 yıllık damga süresini dolduran ve periyodik muayenesi yapılmayan toplam 193 bin 812 adet su sayacının muayene-değişim iş ve işlemlerinin tamamlanması zorunluluğu bulunmakta. Genel Müdürlüğümüzce yapılan ihale sonucunda imzalanan sözleşme ile 100 bin adet ön ödemeli elektronik kartlı sayaç alımı ve sayaçların montajı konulu uygulama programı yapıldı. Bu noktada ilk olarak Manisa, Salihli, Turgutlu, Alaşehir, Soma, Saruhanlı, Gölmarmara ve Kırkağaç ilçelerinde olmak üzere 100 bin adet ön ödemeli elektronik kart uygulaması ile ilgili abonelere tebligat yapılmaya başlanıldı” dedi.

MASKİ Genel Kurulu’nun 18 Mayıs 2015 tarihinde aldığı karar gereği yürütülmekte olan bu icraata göre, yine aynı karar kapsamında elektronik kartlı sayaç bedelinin abonelerden 18 taksitte tahsil edilmesinin planlandığını söyleyen Genel Müdür Yakup Koç, “Ön ödemeli elektronik kartlı sayacın birim bedeli olan KDV dahil 230 lira, 18 eşit taksite bölünecek. Böylece her taksit 12,79 liraya gelecek” diye konuştu.

Ön ödemeli elektronik kartlı sayaçların vatandaşlara çeşitli avantajlarının da olacağından bahseden Genel Müdür Koç, akıllı sayaçları kullanan vatandaşların indirim avantajından da yararlanacağını belirtti. Koç, “Abonelerimiz 2015 ücret tarifesinde belirtildiği üzere ön ödemeli elektronik kartlı sayaçlarla kullanmış olacakları suyu, yüzde 10 indirimli kullanabilecekler” dedi.

Sayaç değişim hizmetine ilk olarak Manisa merkez, Salihli ve Turgutlu’da başlanıldığını söyleyen Genel Müdür Koç, “Bu işlemler diğer ilçelerimizde de planlamalar dahilinde devam edecek. Yürütülen çalışma kapsamında 3516 sayılı ölçüler ve ayar kanununa dayalı ölçü ve ölçü aletleri muayene yönetmeliğinin 9. maddesine göre 10 yıllık damga süresini dolduran ve periyodik muayenesi yapılmayan sayaçların yanı sıra abonelerimizden gelecek olumlu yansımalar da dikkate alınarak, bir-iki yıllık genç damga süreli sayaçların değiştirme talepleri de alınacak. Böylece dileyen vatandaşlarımızın mekanik su sayaçları ön ödemeli elektronik kartlı sayaçlarla değiştirilecek” ifadelerini kullandı.

Su sayaçlarının değişimi sürecinde vatandaşların sularının kesilmeyeceğini dile getiren Genel Müdür Koç, “Genel Müdürlüğümüzce sayaçlar 10 metreküp su yüklü olarak hizmete sunuluyor. Öte yandan sayaç değişimi işleminde sayaç bedeli dışında sökme-takma ve diğer kullanılan malzemeler için vatandaşlarımızdan hiçbir ek ücret talep edilmiyor” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.