Manisa’da 17 Kişiye "Farklı Güzergahtan Yürüdünüz" Davası

Manisa’da 17 Kişiye "Farklı Güzergahtan Yürüdünüz" Davası

Manisa’da 17 kişiye, geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yaptıkları yürüyüşte farklı güzergahta yürüdükleri ve trafiği aksattıkları gerekçesiyle Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten d...

Manisa’da 17 kişiye, geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yaptıkları yürüyüşte farklı güzergahta yürüdükleri ve trafiği aksattıkları gerekçesiyle Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten dava açıldı.

Manisa 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde 1. duruşması görülecek davada 15’i kadın 17 kişi yargılanıyor. Geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde yaptıkları yürüyüşte farklı güzergahta yürüdükleri ve trafiği aksattıkları gerekçesiyle Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefetten haklarında dava açılan 17 kişi, Manisa Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan davanın sanıklarından Leyla Duran, "Antidemokratik uygulamalara karşı yaptığımız demokratik eylem ve etkinliklere karşı büyük bir tahammülsüzlük gösterilmekte ve hakkımızda dava açılarak sesimiz kısılmaya çalışılmaktadır. Bu durumun son örneği 8 Mart 2015’te kadınlar olarak yaptığımız yürüyüşün, farklı güzergahtan yapıldığı gerekçesiyle hakkımızda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten dava açılmıştır. Herkesin önceden izin almadan toplantı ve gösteri yapılabileceği temel ilke olmasına rağmen sadece farklı güzergahtan yürüdü diye hakkımızda ceza davası açılmış olması bizleri sindirmek ve susturmak amaçlı bir girişimdir" dedi.

Davada ceza alacakları bir durumun olmadığını savunan Duran, şunları söyledi: "15’i kadın 17 kişiye dava açıldı. Cezayı düşünmüyoruz. Anayasa’nın 34. maddesi temel hak ve hürriyetler noktasında Anayasa güvencesi altında. Bu kapsamda gösteri ve eylemlerimizi barışçıl yapıyoruz. Dolayısıyla yasaya ya da maddeye muhalefet edenler onlar" diye konuştu. Davanın erkek sanığı Hasan Çavdar, yapılan eylemde bir suç unsuru olduğunu düşünmediğini savunarak, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe destek olmak için oraya gittik. Bize durun filan diyen olmadı. Polis arkadaşlarımızın nezaretinde yürüyüşümüzü gerçekleştirmiştik" dedi. Davada yargılanan bir diğer erkek sanık Yaşar Güzel ise, bu tür davaların kendilerini bastırmak ve sindirmek amaçlı açıldığını iddia etti. Ayrıca davaya 10 Ekim günü Ankara’daki patlamada yaralanan Mustafa Çeker adlı vatandaş yürüme sehpasıyla gelerek destek verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.