Manisa Sağlık Müdürü Metin Kaplan:

Manisa Sağlık Müdürü Metin Kaplan:

Manisa’da inşaatı devam eden Şehir Hastanesi ve Merkez Efendi Devlet Hastanesi’yle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Müdürü Metin Kaplan, hastanelerin otel konforunda olacağını söyledi.Manisa Sağlık...

Manisa’da inşaatı devam eden Şehir Hastanesi ve Merkez Efendi Devlet Hastanesi’yle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Müdürü Metin Kaplan, hastanelerin otel konforunda olacağını söyledi.

Manisa Sağlık Müdürü Metin Kaplan, henüz inşaatı devam eden Manisa Şehir Hastanesi ve Merkez Efendi Devlet Hastanesi’yle ilgili açıklamalarda bulundu. Kaplan, ayrıca proje aşamasında olan yatırımlarla ilgili de tüyolar verdi. Açıklamasına Şehir Hastanesi’nin son durumuyla ilgili bilgilendirmede bulunarak başlayan Kaplan, “Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesi, Türkiye’nin en büyük hastane projeleri arasında. Şehir hastanemizde temeldeki demir aksamıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Vinç kuleyi ve beton santralini kurdular. Dört tane daha vinç kule kurulacak. 350-400 civarında işçi önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacak. 24 saat mesai yapacaklar. 2018’e girdiğimiz ilk günlerde 600 yataklı şehir hastanemizi bitireceğiz. Kardiyobasküler cerrahiden, onkolojiye kadar bir hastanede olabilecek en üst düzey hizmeti verecek. Hastanemiz eğitim araştırma hastanesi konumunda olacak. Şehir hastanesi uygulaması birçok ilde var. Manisa da bu illerden birisi. O açıdan Manisa’ya çok ciddi bir kazanç sağlayacak. Merkez’deki bulunan hastanelerimizdeki fiziksel sorunların getirdiği -ufak tefek problemleri böylelikle aşmış olacağız. Hizmet sunumunda bir sıkıntımız yok ama binalarımızın eski olmasından kaynaklanan bazı problemler yaşıyoruz. Hasta memnuniyetin de zaten oldukça iyi bir noktadayız. Şehir hastanesiyle de bu daha üst seviyelere çıkmış olacak” dedi.

“OTEL KONFORUNDA OLACAK”

Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde yaklaşık iki aydır çalışmaların devam ettiğini belirten Kaplan, “Merkez Efendi Devlet Hastanesi de 400 artı 150 yatak yoğun bakım olmak üzere 550 yataklı bir hastane haline gelecek. Bu hastanelerimizin nitelikli yatakları var. Yani bir odada banyo ve tuvaletiyle daha kapsamlı hizmet sunulacak. Otelcilik konforu sağlanacak. Hastanemiz de şehir hastanesinden 3 ya da 4 ay önce bitirilecek. 800 günlük bir süresi var. Şu an 70 gününü bitirdik. Çok büyük ve kapsamlı bir yatırım. Yine bu hastanemizde kardiyo basküler, anjiyo, kemoterapi, kanser tedavileri, yanık ünitesiyle çok kapsamlı olacak” dedi.

630 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Yapımı devam eden iki hastanenin toplam maliyetinin yaklaşık 630 milyon TL olduğunu belirten Kaplan, “Şehir hastanemiz maliyeti yaklaşık 450 milyon TL. Merkez Efendi Devlet Hastanemiz’in de 180 milyon TL civarında bir yatırım bedeli var. Bu hastanelerimizle biz 2003’teki kapalı alanımızı 3 katına çıkarmış oluyoruz. Sosyal donatılarıyla çok ciddi yatırımlar. Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin altına iki katlı otopark kazandırılacak” dedi.

RUH VE SİNİR HASTALIKLARI KAMPUSU

Manisa’ya yeni bir ruh ve sinir hastalıkları kampusu kazandırmak için girişim içerisinde olduklarını ve yer baktıklarını belirten Kaplan, “Demirci Devlet Hastanesi 4-5 ay içerisinde bitirilecek. Selendi Devlet Hastanesi’nin 2 ayı kaldı. Soma 300 yataklı devlet hastanesi 5 ay içinde bitecek. Ayrıca Manisa’ya 200 yataklı eğitim araştırma ruh sağlığı hastanesi, 100 yataklı yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi ve çocuklarla erişkinlere yönelik alkol ve madde bağımlılığının tedavisi amacıyla bir hastane gibi birimleri içerisinde barındıracak bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Kampusu projemiz var. Bununla ilgili yer konusunda bazı girişimlerimiz oldu. Neticelendiği zaman daha kapsamlı bilgiyi kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

“TASARRUF BAKANLIĞIN”

Mevcut binaların boşa çıkması sonucunda değerlendirilmeleri noktasında tasarrufun Bakanlığa ait olduğunu belirten Kaplan, “Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin mevcut binası yıkılacak. Hastanemiz bittiği zaman orası yıkılacak ve yeşil alan olarak değerlendirilecek. Celal Bayar’ın bize bıraktığı yerlerle ilgili tasarruf ise Sağlık Bakanlığımız’da. Yeni hastane açıldığı zaman mevcut yerler başka sağlık hizmetlerinde değerlendirilecektir. Manisa Devlet Hastanesi’nin de aynı şekilde kalmayacağını düşünüyorum. Ancak bu konuda da tasarruf Bakanlığa ait. Mevcut Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi de düşündüğümüz kampusun içerisinde değerlendirilecek. Mevcut yerde de ayakta tedavi ya da yeşil alan oluşturabiliriz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.