Mahalle Konaklarında Eğitim Ve Kurslar Devam Ediyor

Mahalle Konaklarında Eğitim Ve Kurslar Devam Ediyor

Bilecik Belediyesi tarafından kenttin birçok noktasında vatandaşların hizmetine sunulan mahalle konakları, birçok alanda gerçekleştirilen eğitim ve kurslara ev sahipliği yapıyor.Mahalle sakinleri aras...

Bilecik Belediyesi tarafından kenttin birçok noktasında vatandaşların hizmetine sunulan mahalle konakları, birçok alanda gerçekleştirilen eğitim ve kurslara ev sahipliği yapıyor.

Mahalle sakinleri arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın yanı sıra mahallelik bilinci ve komşuluk ilişkilerinin de gelişmesine büyük katkılar sağlayan mahalle konakları, aynı zamanda birçok konuda birer eğitim yuvası halinde faaliyet gösteriyor. Mahalle muhtarları da kursları yakında takip ederek vatandaşlara yardımcı olduğu mahalle konaklarında, Bilecik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve Bilecik İl Müftülüğü işbirliğinde birçok alanda eğitimler veriliyor. Bu yıl mahalle sakinlerinin yoğun talebi üzerine ikinci katı yapılan ve vatandaşların hizmetine sunulan Ertuğrulgazi mahalle konağında, mahalle sakinlerine eğitimler veren Halk Eğitim Merkezi usta öğreticisi Yasemin Karabacak, Bilecik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde oluşturulan kurslarda güzel ürünler ortaya koyduklarını kaydetti. Kursların, mahalle sakinleri için birçok yönden katkı veren noktalar olduğunu kaydeden Karabacak, "Ertuğrulgazi mahalle konağımızdaki eğitim salonumuzda, dekoratif tablo yapım çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Panç işi ve kurdele nakışı yapıyoruz. Bunun yanı sıra arkadaşlarımız burada beraber ve birlik içinde güzel bir zaman dilimi geçiriyorlar. Aynı zamanda boş vakitlerini dolu bir şekilde geçiriyorlar. Pazartesi günleri iğne oyası kursumuz var. Salı ve çarşamba günleri, dekoratif tablo yapımı çalışmalarımız oluyor. Bunları panç işi ve kurdele çalışmalarının yanı sıra yapıyoruz. Perşembe ve cuma günleri ise dikiş ve mefruşat çalışmalarımız oluyor. Belirtilen günlerde kurslarımız, sabah saat 08.45 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. 3 kursumuzda yaklaşık 75 kayıtlı kursiyerimiz var" dedi.

Kursiyerlerden İlknur Gümüş ise, Bilecik Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde güzel bir aktivite gerçekleştirildiğini dile getirerek, kendilerinin de katılıp güzel zaman dilimi geçirdiklerini kaydetti. Gerçekleştirilen kurslar ile mahalle sakinleri arasında sosyal ilişkilerin geliştiğini aktaran Gümüş, çocuklarını okula götürdüklerini ve daha sonra kurslara gelerek kendilerine birçok yönden fayda sağladığını ekledi.

Bilecik İl Müftülüğü bünyesinde çeşitli konularda eğitimler veren Leyla Dişli ise, Bilecik İl Müftülüğü bünyesinde açılan kurslarda, mahalle sakinlerine birçok noktada faydalı bilgiler sağladıklarını ifade ederek, "Eğitimlerimizde kursiyerlerimize birçok konuda bildiklerimizi anlatıyoruz. Bilecik Belediyesi Ertuğrulgazi mahalle konağında gerçekleştirdiğimiz bu kurslarımızda yaklaşık 20 talebemiz var. Haftada 18 saat ders yapıyoruz, günde 4 saat oluyor. Derslerimiz kapsamında Kur’an-ı Kerim okuma, mahreç, talim, ibadet ve siyer derslerini işliyoruz. Bunun yanı sıra ahlak dersi de işliyoruz. Bu eğitimlerimizi, mahalle konağımızda yapıyoruz. Bu anlamda bizlere bu imkanları sağlayan Belediye Başkanımız Selim Yağcı’ya çok teşekkür ediyoruz. Kendisi bizlere birçok konuda destek veriyor, Allah razı olsun’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.