Kütahya’da ’2023 Vizyonunda Üniversitelerin Araştırma Laboratuvarları’ Çalıştayı

Kütahya’da ’2023 Vizyonunda Üniversitelerin Araştırma Laboratuvarları’ Çalıştayı

Kütahya’da, Dumlupınar Üniversitesi İleri Teknolojiler Merkezi’nin (İLTEM) düzenlediği, ’2023 Vizyonu’nda Üniversitelerin Araştırma Laboratuvarları Çalıştayı’ yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.DPÜ...

Kütahya’da, Dumlupınar Üniversitesi İleri Teknolojiler Merkezi’nin (İLTEM) düzenlediği, ’2023 Vizyonu’nda Üniversitelerin Araştırma Laboratuvarları Çalıştayı’ yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Germiyanoğlu Yakup Bey Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, DPÜ İLTEM Müdürü Doç Dr. Alpaslan Duysak, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden alanında uzman çok sayıda bilim adamı ve araştırmacı akademisyen katıldı.

2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefi hakkında konuşan Vali Yılmaz, “Atatürk’ün koyduğu bir hedef var, muasır medeniyet seviyesini yakalamak. Ondan sonra bir hedef daha koyuldu, 2023 vizyonu. Ekonomisinde dünyada ilk 10, ihracatında 500 milyon dolar hedefi yakalayacak bir hükümet politikası. Bu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’ye koyulan bir vizyon, hedef var. Bu vizyon için ülkenin her bir kurum, kuruluş ve ferdi olarak çalışacağımız bir hedef var. O hedefin gerçekleşmesi için de alt yapının oluşturulması, o altyapıyla beraber mevcut insan gücümüzü de harekete geçirmeliyiz” dedi.

Kütahya’da geçmişte bor madeninin bedavaya satıldığını, düne kadar birkaç sanayi tesisi olduğunu bugün ise sanayileşmenin hızla arttığına dikkat çeken Vali Şerif Yılmaz, “Bor madeni Kütahya’da çıkan ve Türkiye’nin önemli madenlerinden biri. Bor madenini son yıllara kadar ham çıktığı gibi ihraç ediyorduk. Belki çok hamasi konuşmalar da oluyordu, ‘Ülkenin çakıl taşını bile satmayız’ deniliyordu ama ülkenin çıkan madenini biz bedavaya sattık. Bugün son yıllarda yapılan çalışmalarla beraber borik asit haline getirip dün 300 TL’ye sattığımız madenimizi taşı toprağı ülkemizde kalmak şartıyla 900 liraya satıyoruz. Biz mobilya ihraç eden ülkeler arasında 3. sıradayız. Çin, İtalya ve Türkiye. İtalya mobilyanın kilogram fiyatını 20 bin TL’den satarken, biz 5 TL’den satıyoruz. Bizim sanayileşme süreciyle ilgili geldiğimiz nokta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak beni gururlandırıyor ve onurlandırıyor. Sanayileşme Anadolu’ya yayıldı. 10 yıl önce Kütahya’da kamuya ait birkaç sanayi tesisi vardı. Bugün 100’ün üzerinde müteşebbis Kütahya’da yatırım yapmış ve 10 binin üzerinde sadece OSB’lerde istihdam edilen insan sayımız var. Ancak bu yeterli değil. İhracat rakamımız hızla artıyor ancak yine yeterli değil. 500 milyon dolar hedefiniz var ve büyük devlet olmak istiyorsanız bu hedefi gerçekleştirmek zorundasınız. Kendi milli silahımızı, helikopterimizi, tankımızı yapabiliyoruz bundan gurur duyuyorum. Kıbrıs Çıkarmasında ortada kaldığımız günleri de düşünürsek bugün bu silahları kendi insanımız ve teknolojimizle üretebiliyorsak bunu gerçekleştirme yolları var ve o yollar da demek ki bu bulunmuş. 10 sene önceki ilaç fiyatlarına baktığınızda bugün yüzde 10’una düşmüşse aynı ilaç OSEP sistemiyle ürettiğiniz yerli üretimle bu sağlanıyorsa bizim bilim adamlarımızın üretmesi gereken değerin de ne anlama geldiğini açıkça anlıyorsunuz” diye konuştu.

Çalıştaylar sayesinde de 2023 hedefine yürümede önemli mesafe kaydedileceğinin altını çizen Vali Yılmaz, akademisyenlere öğrenci yetiştirme uyarısında bulundu. Devlet işine yerleşeceğim düşüncesinin yanlış olduğunu belirterek öğrencilere de seslenen Vali Yılmaz, “Bugün teşvik sistemi içerisinde ‘Kendi işimi kuracağım’ diyen hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kaynaksız değil, değişik kaynaklar var” dedi.

Vali Şerif Yılmaz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Merkezi laboratuvarların, özellikle bu ileri teknoloji merkezlerimizin, her yere yapılması zor. Herkesin aynı işi yapması da zorunlu değil. Bu çalıştaylar, kimler hangi alanda ihtisaslaşması gerekiyorsa bunlara yön verip tartışılacak ortamlardır. Çalıştayların da, herkesin kendi uzmanlaşacağı alan belirlenmek şartıyla bu laboratuvarların yönlendirilip kümelendirilmesi, kümelenecek olan sanayi alanlarına öncülük etmesi adına çok önemli olduklarını düşünüyorum. İnşallah bu çalıştaylar sonunda da bu kazanımlara ulaşırız. 2023 hedefine ulaşmada da bu çok önemli bir adımdır. Daha önce belli illerde olan üniversitemiz şimdi her ilde var. Bunların kurulmasının tek sebebi de üniversitelerin o şehirlerde lokomotif görevi üstlenmesidir. Yoksa lise eğitiminden sonra yüksekokul eğitimi vermek bizim işimiz değil. Bizim kendine göre, kendi birikimiyle insanlarımıza yön verecek, vizyon verecek, üniversal olmuş üniversite mezunu gençlerimize ihtiyacımız var. Bizim en büyük kaynağımız insan potansiyelimiz diyoruz, ama bu insan potansiyelimize kalifiye ve yetişmiş bir şekilde eğitimi verdikten sonra ‘Ben illa devlet işine gireceğim’ düşüncesiyle yetişmeyen, kendi işini kendisi yapabilecek, kendi işini kurup başarılı olacağını düşünen gençlerimize ihtiyacımız var. Yoksa üniversite mezunlarıyla ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan biri devlette işe yerleştirilmek istenilmesidir. Üniversite mezunu devlet kadrolarına yerleşecek düşüncesini kesinlikle vermememiz gerekiyor. Bugün teşvik sistemi içersinde ‘Kendi işimi kuracağım’ diyen hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kaynaksız değil, değişik kaynaklar var. Bu kaynakları kullanarak kendi işini yapabiliyor. Üniversite okurken dahi bu imkan sağlanıyor. Bu doğrultuda bu çalıştayın ve yapılacak olan çalıştayların inşallah 2023 hedefini yakalamada bizlere destek olacağını düşünüyorum. Ülkemizin geleceğine en büyük yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır diye düşünüyorum.”

YÖK Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal’ın “Ülkemiz Araştırma- Teknoloji Geliştirme-Yenilikçilik Ekosisteminin Değerlendirilmesi Fırsatlar- Tehditler” konulu konferansının ardından Vali Şerif Yılmaz, beraberinde Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, DPÜ İLTEM Müdürü Doç Dr. Alpaslan Duysak ile laboratuar cihazı tedarikçilerinin stantları gezdi, bilgiler aldı. (EFE)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.