Kto Başkanı Hiçyılmaz’dan Enflasyon Ve Dış Ticaret Değerlendirmesi

Kto Başkanı Hiçyılmaz’dan Enflasyon Ve Dış Ticaret Değerlendirmesi

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon oranları ve dış ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Tüketici Fiyat Endeksi’nin...

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon oranları ve dış ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tüketici Fiyat Endeksi’nin Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,55 oranında yükseldiğini belirten Hiçyılmaz, “Enflasyon; geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 7,86, Ekim ayı baz alınan yıllık enflasyon oranında ise yüzde 7,58 oranında artmıştır. On iki aylık ortalamalara göre ise enflasyon oranı yüzde 7,69 artış göstermiştir” dedi.

Ekim ayında en yüksek artış gösteren mal grubunun yüzde 11,43 ile giyim ve ayakkabı olduğunu hatırlatan Hiçyılmaz, “Fiyatlar; ulaştırmada yüzde 1,40, ev eşyasında yüzde 1,39, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,05 ve eğitimde yüzde 1,03 yükseldi. Fiyatı düşen tek grup ise binde 1 ile alkollü içecekler ve tütün oldu. Yıllık bazda en fazla fiyat artışı yüzde 13,77 ile lokanta ve oteller grubunda görüldü. Eğlence ve kültürde fiyatlar yüzde 10,86, ev eşyasında yüzde 10,72, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 8,69 arttı” diye konuştu.

Bu yılın Ekim ayında TÜFE kapsamındaki 426 ürün ve hizmettin yüzde 50’sinde ortalama fiyatların değişmediğini belirten Hiçyılmaz, 296 ürün ve hizmettin fiyatında artış olduğunu, 80 ürün ve hizmette ise fiyatlarının düştüğünü kaydetti.

Halkın enflasyonu olarak tanımlanan gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyatların Eylül ayına göre yüzde 0,76, yıllık olarak yüzde 8,69 yükseldiğini ifade eden Hiçyılmaz, çekirdek enflasyonun Eylül ayına göre yüzde 1,79, yıl bazında ise yüzde 8,76 arttığını kaydetti.

Hiçyılmaz, “Çekirdek enflasyonun ulaştığı bu düzey Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hedefinin üzerindedir. Bundan dolayı kurulacak olan yeni hükümetin programı enflasyonla mücadelede TCMB’ye yardımcı olacak bir maliye politikasının temellerini içermelidir. 1 Kasım seçimleri sonrasında yeni kurulacak olan 64. Hükümetin enflasyon konusunda daha sıkı bir politika izleyeceği düşünülmektedir. Bunun yanında; enerji, vergi oranlarının yüksekliği gibi, enflasyonun yükselmesine neden olan maliyet unsurlarının da yeni hükümet tarafından önemle ele alınacağı şimdiden görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Dış ticaret rakamlarına ilişkin de açıklamada bulunan Başkan Hiçyılmaz, “2015 yılı Eylül ayında ihracat 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 14,2 azalarak 11 milyar 659 milyon dolara, ithalat yüzde 25,2 azalarak 15 milyar 401 milyon dolara geriledi. Bu gerçekleşmeler sonrasında dış ticaret açığı yüzde 46,6 oranında düşerek, 7 milyar 13 milyon dolardan, 3 milyar 742 milyon dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı da 2014 Eylül ayında yüzde 66 iken, 2015 Eylül ayında yüzde 75,7’ye yükseldi” dedi.

2015 yılı ilk 9 aylık verileri değerlendiren Hiçyılmaz, “Ocak-Eylül 2015 döneminde ihracat yüzde 9,4 oranında düşerek 107 milyar 293 milyon dolara, ithalat da yüzde 14,2 oranında düşerek 156 milyar 315 milyon dolara geriledi. Bu dönemde dış ticaret açığı da yüzde 20,2 oranında azaldı ve 49 milyar 21 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 68,6 oldu” diye konuştu.

Eylül ayında AB’ye yapılan ihracatın yüzde 7,7 azalmasına rağmen, toplam ihracat içinde yüzde 47,2 paya sahip olduğunu vurgulayan Hiçyılmaz, “Bu oran 2014 yılında yüzde 43,9 olarak gerçekleşmişti. Yani AB’ye yapılan ihracat azalmasına rağmen toplam ihracat içindeki payı yükseldi. Bu payın artması için teknoloji yoğun üretimin ihracatına ağırlık verilmesi önem arz etmektedir. Hükümetten beklenti, üretim konusunda ilgili sektörlere yönelik teşvik uygulamalarının öncelikle uygulanmasıdır. Diğer sektörlere de zaman içinde uygulanacak farklı teşvik programları ile ihracat yelpazesinin hem ürün hem de ülke bazında genişlemesi sağlanabilecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.