Koyun Ve Keçi Sahiplerine Duyuru

Koyun Ve Keçi Sahiplerine Duyuru

Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayram Baran, 2015 yılında yapılacak anaç koyun keçi desteklemeleri kapsamında yetiştiricilerin 27 Kasım tarihine kadar kayıt sistemine başvurarak kayıt yapt...

Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayram Baran, 2015 yılında yapılacak anaç koyun keçi desteklemeleri kapsamında yetiştiricilerin 27 Kasım tarihine kadar kayıt sistemine başvurarak kayıt yaptırmaları gerektiğini bildirdi.

Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bayram Baran, kayıt yaptırmayan yetiştiricilerin desteklemelerden faydalanmayacağını söyledi. İl Müdürü Baran, “Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları Koyun Keçi Kayıt Sistemi (KKKS) ve Koyun-Keçi Bilgi Sistemine (KKBS) kayıtlı yetiştiriciler, anaç hayvan başına yılda bir kez olmak üzere desteklemeden yararlandırılırlar. Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler, KKKS’de işletme ve hayvan bilgilerinin güncellenmesini sağlayarak, güncellenmiş hayvanlarının kulak numaraları listesi bulunan dilekçeyi destekleme başvurusunda bulunmak üzere 27 Kasım tarihine kadar üyesi olduğu birliğe vermesi gerekiyor. Desteklemeye esas bilgilerde KKKS kayıtları esas olup, bu sistemde hayvan ve işletme bilgilerinin güncellenmesinden ölüm, kesim ve satış gibi kayıtlarının doğruluğunun takibinden yetiştirici sorumludur. 27 Kasım tarihinden sonra KKKS’ye kaydedilen veya güncellenen işletme ve hayvanlar desteklemeden faydalandırılmaz. Yetiştiriciler herhangi bir nedenle Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak gerekli bildirimleri yapılmayan koyun keçi türü hayvanların hareket, ölüm ve kesim gibi işletmede zorunlu kesimleri ile yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgilerin bildirim süresine bakılmaksızın 31 Aralık tarihine kadar idari para cezası uygulanmadan işletmelerdeki hayvan varlığının güncellenmesinin yapılmasını sağlayacaktır. Desteklenecek anaç koyun-keçilerin aynı ırktan olma şartı aranmaz. Anaç koyun-keçiler 01.09.2014 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmalıdır. Birlikler tarafından il ve ilçe müdürlüklerine teslim edilmiş olan müracaat listesinde başvurusu bulunmayan yetiştiriciler desteklemeden faydalandırılmaz. Destekleme ödemesi anaç koyun-keçinin 27 Kasım tarihinde KKKS ve KKBS’de aynı işletmede kayıtlı olması şartıyla işletme sahibine yapılır. Hayvanların 27 Kasım tarihi sonrasında il ve ilçe müdürlüğünün yapacağı yerinde kontrol tarihine kadar geçen süre içerisinde aynı işletmede olması zorunludur” dedi.

Göçer yetiştiriciler için de bilgiler veren İl Müdürü Bayram Baran, “İl içi nakillerinde nakil belgesiyle, il dışı nakillerinde ise veteriner sağlık raporu ile hayvanların bulunduğu yerin il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek hayvan tespitlerini yaptırırlar. İl dışı nakillerde veteriner sağlık raporu ile nakledilmeyen yetiştiricilerin hayvan tespitleri yapılmaz ve desteklemeden faydalandırılmaz” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.