Kop Dağları Tarihi Milli Park Olma Yolunda

Kop Dağları Tarihi Milli Park Olma Yolunda

Bayburt-Kop Savunma Savaşları, tarihte hak ettiği ölçüde bilinmeyen fakat 1. Dünya Savaşının Doğu Cephesinde Rus ordusunun durdurulmasında fevkalade bir öneme sahip olan; yalnız Doğu Cephesinin değil,...

Bayburt-Kop Savunma Savaşları, tarihte hak ettiği ölçüde bilinmeyen fakat 1. Dünya Savaşının Doğu Cephesinde Rus ordusunun durdurulmasında fevkalade bir öneme sahip olan; yalnız Doğu Cephesinin değil, savaşın ve geleceğimizin de seyrini değiştiren büyük bir mücadele örneğidir. İşte bu mücadelenin yaşandığı Kop Dağları, Tarihi Milli Park olma yolunda.

Bayburt Orman ve Su İşleri (Doğa Koruma ve Milli Parklar) Şube Müdürlüğünce 2014 yılında ön etüdü hazırlanarak teklifi yapılan Kop Dağları Tarihi Milli Parkı için, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından etüt çalışmaları başlatıldı. Genel Müdürlükten gelen uzmanlarla beraber yaklaşık iki hafta arazide etüt çalışması yapıldı. Çalışmalar Genelkurmay Başkanlığı ATASE (Askeri Tarih ve Strateji Etüt Dairesi), Bayburt ve Atatürk Üniversitelerinde arşiv araştırmaları yönünde devam etmekte.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.