Konya İş Dünyası, Mesleki Eğitimin Yeniden Yapılandırılmasını İstiyor

Konya İş Dünyası, Mesleki Eğitimin Yeniden Yapılandırılmasını İstiyor

Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Ticaret Borsası (KTB), Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplan...

Konya Sanayi Odası (KSO), Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Ticaret Borsası (KTB), Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, sanayicilere Türkiye İş Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun teşvikleri anlatıldı.

Toplantının açılışında, Konya iş dünyası adına konuşan, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüsamettin Sönmez, sanayideki işgücü sorununa değinerek, mesleki eğitimin sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılmasını istedi. Konya’nın üretim kalitesi ve ihracatıyla ülke ekonomisine değer katan güçlü bir sanayisi olduğunu ifade eden Sönmez, sanayicimiz teknolojisini geliştirmek, verimliliğini ve kalitesini yükselterek yurtdışında pazar payını artırmak için çalışıyor. Ancak bu süreçte yoğun bir şekilde nitelikli personel problemi yaşıyoruz. Bizler iş dünyası olarak, mesleki eğitimin hızla ele alınarak baştan sona yeniden yapılandırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Sanayinin insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla yürüttükleri projeler hakkında da bilgi veren Sönmez, Türkiye İş Kurumu ve SGK’dan, sanayicilerin işlerini kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı tedbirleri almalarını da istedi.

“İŞ GÜCÜ PİYASASININ EN CİDDİ SORUNU MESLEKSİZLİK”

Daha sonra konuşan Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, sürdürülebilir büyümenin şartının ekonomik büyümenin ve istikrarın sağlanması ile mümkün olacağını dile getirip, burada da ekonominin lokomotifi olan işverenler üzerindeki mali yüklerin azaltılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Yaptıkları aktif istihdam politikalarıyla işverenlerin üzerindeki mali yükümlülükleri azalttıklarını söyleyen Keleş, iş gücü piyasasının en ciddi sorununun mesleksizlik olduğuna işaret ederek, İş Başı Eğitim Programı’yla gençleri meslek sahibi yaptıklarını ve bunun işverene mali yükümlülük getirmediğini aktardı.

Keleş’in ardından söz alan İş Kur ve SGK Uzmanları sanayicileri teşvik ve desteklerle ilgili bilgilendirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.