Komuta Merkezi 2014 Yılında 61 Bin Vakaya Müdahale Etti

Komuta Merkezi 2014 Yılında 61 Bin Vakaya Müdahale Etti

Sakarya’da acil sağlığın omuriliği görevini gören 112 Komuta Kontrol Merkezi, 2014 yılı içerisinde bir milyonun üzerinde çağrıya cevap verirken, bunların 61 bin 398’ine müdahale etti.2007 yılında hizm...

Sakarya’da acil sağlığın omuriliği görevini gören 112 Komuta Kontrol Merkezi, 2014 yılı içerisinde bir milyonun üzerinde çağrıya cevap verirken, bunların 61 bin 398’ine müdahale etti.

2007 yılında hizmete başlayan Sakarya 112 Komuta Kontrol Merkezi, 6 adet çağrı alıcı ve 2 adet hekim kadrosuyla 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. 2014 yılı içerisinde günlük ortalama 3 bin 400 çağrı alan Sakarya 112 Komuta Kontrol Merkezi, vakaya yetişme hızında kentsel alanda 7 dakika, kırsal alanda ise 14 dakika ortalamasıyla Avrupa standartlarında çalışıyor. 2014 yılında gelen çağrıların yüzde 40’ı asılsız ihbarlardan oluşurken, ihbarlarda geçen konuşmalar 112 hattının ne kadar bilinçsizce kullanıldığını gözler önüne seriyor. Bir yandan sağlık sorunları yaşayan vatandaşlara ya da adli vakalara yetişmeye çalışırken, bir yandan da asılsız çağrılarla mücadele ediyor.

Gelen asılsız çağrıları nezaketle cevaplayan 112 personeli, “Burada çok ölü var, mezarlıktan arıyorum, Alo 112 burada yangın var içim yanıyor, Acil ambulans istiyorum, soframızda yoğurt eksik, Yemeğimizi yedik arkadaşım fenalaştı, bir dal sigaraya ihtiyacı var” ihbarlarının yanı sıra anne ve babaların çocuklarının 112’yi arayarak seslerini dinlettiklerini söylediler.

Asılsız ihbarların bu işin tuzu biberi haline geldiğini belirten Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünden sorumlu Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Cevdet Gökçeoğlu, “Günlük ortalama 3 bin 400 çağrı alıyoruz bu çağrılardan ortalama günlük 180 vakaya çıkıyoruz. Ulaşım sürelerimiz kentsel alanda 7 dakika 2014 yılı içerisinde kırsal alanda 14 dakika civarında, Aldığımız 3 bin 500 çağrının yüzde 40’ı asılsız, bunlar arayıp dalga geçenler, hakaret edenler ambulansla ilgisi olmayıp bambaşka konulardan bahseden insanlar. Asılsız ihbarlar artık Türkiye’nin bir gerçeği, bu artık personel planlamasına kadar yansımış Türkiye’nin bir alışkanlığı haline geldi. Asılsız ihbarlar bizi ne kadar üzse de bize yük olmuyor artık. Bu artık bizim işimizin tuzu biberi. Gönül ister ki hiç asılsız çağrı olmasın” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.