Kızılay İyilik Koşusu

Kızılay İyilik Koşusu

Türk Kızılayı, 8 Kasım 2015 Pazar günü Kızılay Meydanı’nda yardımseverlik koşusu düzenleyecek. Daha fazla insana yardım eli uzatılabilmesi amacıyla düzenlenen koşuda elde edilen gelirlerin tamamı sosy...

Türk Kızılayı, 8 Kasım 2015 Pazar günü Kızılay Meydanı’nda yardımseverlik koşusu düzenleyecek. Daha fazla insana yardım eli uzatılabilmesi amacıyla düzenlenen koşuda elde edilen gelirlerin tamamı sosyal projelere aktarılacak.

Türk Kızılayı iyiliği sporla buluşturmak için 8 Kasım Pazar günü Ankara Kızılay Meydanı’nda herkesi iyiliğe davet ediyor. Koşarken sadece enerjinin harcanmayacağı İyilik Koşusu’nda, gelirlerin tamamı sosyal projelere aktarılarak iyilik de dağıtılacak.

Coca Cola, Xerox ve Spor Toto’nun sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan İyilik Koşusu’na Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu ile Olimpik ve Paralimpik Sporcular Kulübü Derneği kurumsal destek verecek.

Kızılay İyilik Koşusu, Atatürk Bulvarı üzerinde Sıhhiye, Kızılay Meydanı ve TBMM arasında turlu olarak gerçekleşecek. Koşuda 10K ve 6K çipli koşuları ile 3K halk ve 500 metre çocuk koşusu yapılacak. Koşuya kayıt için gerekli bağış miktarları ise 10K için 50 Lira, 6K için 40 Lira olarak belirlendi. 10K ve 6K koşucularına dağıtılacak olan koşu kitinde etkinlik tişörtü ve çeşitli sürprizler yer alacak. Ayrıca bu mesafeleri bitiren herkes madalya kazanacak.

Kontenjanı 500 olarak belirlenen çocuk koşusunda da tüm çocuklara göğüs numarası verilecek ve bitişte madalya dağıtılacak. Halk koşusu için ayrılan kontenjan ise 3000 kişi ile sınırlı ve bu koşu için de göğüs numaraları dağıtılacak.

İyilik koşuları, yurt dışında STK’ların önemli bir gelir kaynağı olarak kullanılsa da ülkemizde yeterli seviyeye çıkamadığı için Türk Kızılayı bu alanda öncü olmayı hedefliyor. İyilik koşusu ile 3 sosyal projesine hız kazandırarak daha fazla kişiye yardım ulaştırmak isteyen Kızılay bunun yanı sıra yardımseverlik koşuları ile ilgili farkındalığı da arttırmayı planlıyor.

Bu projelerden ilki “Sevgi Bohçası” projesi. Sevgi bohçası sayesinde maddi durumu yetersiz ailelere doğum sonrasında destek olmak planlanıyor. Proje ile yeni doğan bebeklerin ve annelerinin temel ihtiyaçları toplanan bağışlar sayesinde Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.

İkinci proje olan Aşevlerine Nakdi Bağış Projesi’nde bir ailenin beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan sıcak yemekler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. Aşevlerinin kapılarını ihtiyaç sahibi ailelere açan Türk Kızılayı, aşevlerine kadar gelemeyen, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı, engelli ve hastaların yemeklerini de özel sefer taslarında hazırlayarak evlerine ulaştırıyor.

Üçüncü projede ise Özel Eğitim Sınıflarının Tefrişatı sağlanıyor. Türk Kızılayı, doğumlarından itibaren yaşıtlarına göre pek çok konuda destek ve bakıma ihtiyacı olan bu çocuklarımızın eğitimleri için devlet okullarında ‘Özel Eğitim Sınıfları’ açıyor. Böylece çocuklar, özel eğitime ihtiyacı olmayan akranları ile birlikte aynı okulda eğitimlerine devam edebiliyorlar. Özel eğitim sınıflarında çocuklar, toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, temel yaşam becerilerini geliştirmeleri için özel eğitim programlarından yararlanıyor. Eğitimler özel yöntem ve araç-gereçler kullanılarak veriliyor. Projeye yapılan bağışlarla Türk Kızılayı tarafından devlet okullarında “Sen Çok Özelsin” isimli özel eğitim sınıflarının tefrişatı yapılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.