Kış Ortasında "Yaz" Meyveleri Şaşırttı

Kış Ortasında "Yaz" Meyveleri Şaşırttı

Türkiye’nin birçok bölgesinde kara kış hüküm sürerken, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaz ve bahar mevsiminin meyveleri olgunlaştı. Bahar mevsiminin yaşandığı ilçede kış ortasında badem, çağla, erik v...

Türkiye’nin birçok bölgesinde kara kış hüküm sürerken, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaz ve bahar mevsiminin meyveleri olgunlaştı. Bahar mevsiminin yaşandığı ilçede kış ortasında badem, çağla, erik ve dut ağaçları meyve verdi.

Bu yıl kış aylarının bol yağmurlu ve ılık geçmesi nedeni ile bazı badem ağaçları ve erikler erken çiçek açtı. Dut ağaçları ise erken uyanıp filizlendiler. Güzel hava ile çiçekler meyveye döndü, badem, erik ve kırmızı dutların dalları meyvelerle doldu.

Gazipaşa’nın Karalar Mahallesinde Ali Elmas’ın bahçesinde bulunan badem ağaçları aralık ayında çiçek açtı. Çiçekler ocak ayında havaların ısınmasıyla birlikte çağlaya dönüştü. Badem ağacının dallarında hem çiçek hem de çağla bulunması güzel bir görüntü ortaya çıkardı.

Aynı bahçede bulunan kırmızı dut ağacının ise kış ortasında dalları kırmızı dutlarla doldu. Komşu bahçede bulunan erik ağacı da dut ve badem ağacından geri durmadı ve temmuz ayında vermesi gereken meyveleri ocak ayında verdi.

DALLAR KIRMIZI DUTLA DOLDU

Bahçe sahiplerinden Ali Elmas, Karalar Mahallesi’nde kış mevsiminin ılıman geçtiğini belirterek, "Bu yıl hem yağmurlar erken yağdı hem de kış sıcak geçti. Badem ağaçları erkenden çiçek açtı ve erken açan çiçekler çağlaya dönüştü. Şimdi ise badem ağaçlarının çiçek açma mevsimi gelince bademler bir kez daha çiçek açtı. Bir tarafta badem çağlası olurken bir tarafta çiçekler güzel bir görüntü ortaya çıkardı. Evin önündeki dut ağacı da bu yıl daha erken uyandı ve dalları kırmızı dutla doldu. Kış ortasında yaz ve bahar meyveleri yiyoruz" dedi.

"BU İŞE BİZ DE ŞAŞTIK"

Yöre sakinlerinden Bayram Kaplan ise, "Bu yıl yağmur erken ve bol yağdı. Mevsim ılık geçti. Temmuz ayında olgunlaşacak erikler şubat ayında olgunlaştı. Bu işe biz de şaştık" diye konuştu.

Bahçe sahipleri topladıkları yaz meyvelerini hep birlikte yedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.