Kırşehir’de ‘Dizde Çoklu Bağ’ yaralanması ameliyatı yapıldı

Kırşehir’de ‘Dizde Çoklu Bağ’ yaralanması ameliyatı yapıldı

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Yrd. Doç.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat, "Dizde Çoklu Bağ Yaralanmasında Cerrahi Tedavi" Ameliyatı'nı gerçekleştirdi.

Yapılan ameliyat hakkında konuşan Yrd. Doç. Dr. Hakkı Basat, bu tür rahatsızlıkların spor yaralanmaları sonucu olabildiği gibi trafik kazaları sonucu olabileceğini söyledi.

Bu tür ameliyatların yaralanmalarında damar ve sinir yaralanmalarının da olabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hakkı Basat, yapılan ameliyatı şöyle anlattı:

"Dizde ikiden fazla bağın yaralandığı durumları çoklu bağ yaralanması olarak kabul etmekteyiz. Bu durum aslında dizin çıkması nedeni ile oluşmaktadır ve çoğunlukla da diz kendiliğinden geri yerine oturmaktadır.

Bu yaralanmaların büyük bir kısmı travma sonrasında meydana gelmektedir. Bu travmalar, spor yaralanması sonrasında olabileceği gibi trafik kazası gibi yüksek enerjili travmalar sonrasında da oluşabilmektedir.

Bu yaralanmalarda maalesef damar ve sinir yaralanma riski de oldukça yüksektir. Bu hastalar çoğunlukta ilk olarak acil servise başvururlar ve ilk değerlendirmeleri de burada olmaktadır. Ana şikayetleri ise dizde ağrı ve yürüme güçlüğüdür.

Ayrıca hastalar, dizlerinin üzerine bastıklarında diz eklemlerini kontrol edemediklerini belirtirler. Bu hastalar da ilk olarak ağrı ve hareket kısıtlılığı oluğundan atel veya dizlik ile tedaviye başlanır. Damar veya sinir yaralanması açısından gerekirse ek tetkikler yapılır.

Cerrahi sonrasında masa başında çalışan hastalarımız 6-8 hafta sonra işlerine dönebilmekte ancak sportif faaliyet yapan hastalarımız ise 10-12 ay sonra sportif yaşamlarına geri dönebilmektedirler. Hastanemizde bu şekilde çoklu bağ yaralanması olan hastalarımızı tedavi etmekteyiz"

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.