Kırklareli’de Cemevleri İbadet Yeri Sayılacak

Kırklareli’de Cemevleri İbadet Yeri Sayılacak

Kırklareli Belediyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda cemevlerinin ibadet yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını kabul et...

Kırklareli Belediyesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları doğrultusunda cemevlerinin ibadet yeri kabul edilmesi ve belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasını kabul etti.

Kırklareli Belediyesi Meclis Toplantısında 6 meclis üyesi ’Cemevlerinin İbadet Yeri Sayılması’ önergesini meclise verdi. Verilen önergede, "Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin 2.12.2014 tarihli kararı ile 5393 sayılı Belediye kanunun 14/B ile 15. Fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibadet yeri sayılması ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılması gerekmektedir. Bu sebeple cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin meclis gündemine alınmasını teklif ve talep ediyoruz" denildi.

Yapılan oylama sonrası cemevlerinin ibadethane sayılmasına yönelik verilen teklifin meclis gündem maddeleri arasına alınması oy birliği ile kabul edildi. Gündemin son maddesi olarak meclise sunulan teklif, oy çokluğu ile kabul edilerek cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edilmesi onaylandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.