Kedi Ve Kuşlara Özel Konaklar

Kedi Ve Kuşlara Özel Konaklar

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya 15. Bölge Müdürlüğü tarafından ülkede ilk defa yaptırılan 100 adet kuş evi, Milli Parklar ve Tabiat Parklarına yerleştirilecek. Ayrıca...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya 15. Bölge Müdürlüğü tarafından ülkede ilk defa yaptırılan 100 adet kuş evi, Milli Parklar ve Tabiat Parklarına yerleştirilecek. Ayrıca isteyen site yönetimlerine de tanıtım amaçlı olarak müracaatları halinde evlerin dağıtılması planlıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 2004 yılında çıkarılan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile evcil hayvanlardan sokak hayvanlarına, hayvanat bahçelerinde barındırılan hayvanlara, kuşlardan ormanda yaşayan yaban hayvanlarına kadar bütün hayvanların korunması hedefleniyor. Bu amaçla Bakanlıkça hayvan hastaneleri, rehabilitasyon ve kurtarma merkezleri kurularak hayvanların yaşam hakları koruma altına alınıyor.

Bu kapsamda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya 15. Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan kuş evlerinin tanıtımı yapıldı. Müdürlük bahçesinde düzenlenen tanıtımda konuşan Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, ayrıca sokak hayvanlarının korunması amacıyla yaptırdıkları kedi evlerini de uygun alanlara yerleştirerek kedilere, iyi, rahat yaşam ve mağduriyetlerini önlenmesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Kuş kafeslerini çok cüzi bir bedelle yaparak yaban hayatına ve doğaya katkıda bulunan Kenan Durgun’a da teşekkür eden Deligöz, “Doğal yaşama destek olmak amacıyla kuşlar için yaptığımız bu kafeslerle, ruhumuzun da rahat bir nefes alacağı ümidiyle” dedi.

Kuş ve kedi evlerinin tanıtım ve dağıtım törenine katılan Malatya Vali Yardımcısı Abdül Kadir Duran’da bu proje ile birlikte yaban hayatına oldukça faydalı olduğunu belirterek bu uygulamayı hayata geçiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya 15. Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.