Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi’nde ’davet’ Polemiği

Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi’nde ’davet’ Polemiği

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesinin 2015 yılı Kasım ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumunda Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile CHP’li Belediye meclis üyeleri arasında Kent Meydanı ve p...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesinin 2015 yılı Kasım ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumunda Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile CHP’li Belediye meclis üyeleri arasında Kent Meydanı ve proje tanıtım daveti konularında polemik yaşandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2015 yılı Kasım ayı toplantılarının ilk birleşimi bu gün AKM Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti’den bir CHP’den ise iki meclis üyesi mazeret bildirip katılmadı.

Toplantıda gündem maddelerinin görüşüldüğü sırada Kent Meydanı Projesi ve belediyenin geçtiğimiz hafta yaptığı proje tanıtım toplantısına CHP’li belediye meclis üyelerinin davet edilmemesi nedeniyle tartışmalar yaşandı.

Belediyenin 2016 yılı performans programının görüşülmesine ilişkin gündem maddesi ve Belediyenin 2016 yılı ve izleyen iki yıl gelir gider bütçeleri ile finansmanın ekonomik sınıflandırması bütçesinin görüşülmesine ilişkin gündem maddeleri oy birliğiyle incelenmek üzere plan ve bütçe komisyonuna havale edildiği toplantıda Kent Meydanı projesi üzerinde uzun süre tartışma oldu.

CHP Gurubu sözcüsü Özkan Özyağcı Kent Meydanı projesi hakkında kendilerine bilgi verilmediğini ve proje tanıtım toplantısına kendilerinin davet edilmediğini söyledi. Özyağcı konuşmasında ; “Niçin davet edilmedik, en çok bizi ilgilendiriyor. Hep beraber yapıyoruz diyorsunuz, hep beraber görüş alışverişinde bulunacağız diyorsunuz ama biz CHP’li meclis üyeleri olarak biz hiçbir bilgiye sahip değiliz. Projesi var mıdır, altında otopark var mıdır, kaç kişiliktir, nerelerden ne alınacak, nereye verilecektir. Bunları muhtarlara anlattınız. Biz belediye meclis üyesiyiz bu konuda sizden bilgi istiyorum. İkincisi, Kent meydanıyla ilgili işlerin tamamlanması, performans programı, gelir gider bütçesi işi bir günlük komisyonda tamamlanacak bir mesele değildir. Biraz süre verin, arkadaşlarımız bunu inceleyerek bize ve Ereğli halkına bilgi aktarsınlar ondan sonra hareket edelim” dedi.

Kent Meydanı’nın 14 bin 913 metrekarelik bir alan olduğunu, zemin etüdü yaptırdıklarını belirten Uysal bu yıl içerisinde projeye kazma vuracaklarını söyledi. Uysal konuşmasında şunları söyledi; “Burada sadece iki kat inilebiliyor. İki katlı bir otopark, engelli vatandaşlarımız da düşünülerek günümüz şartlarına uygun bir proje. 700 civarında aracın girebileceği bir otopark. Proje ile ilgili problemlerimiz var. Onları aştık, yakında ihaleye çıkacağız, yer teslimi, trampa olayımız tamamlandığı zaman. Trampa olayında bir farkımız vardı. O farkı da ücretini aktararak maliye bakanlığı, başbakanlık nezdinde kısa sürede çözdük. Ereğli Belediyesi’nde yönetim değiştiğinden bu yana kısa zamanda büyük adımlar attık. İnanılmayacak adımlardı bunlar. Üniversite konusunda da çok hızlı şekilde, kısa sürede yer tahsisi aldık. Kent meydanı konusun da inanılmayacak gibi tabii.”

Uysal bu konuşmasına Özyağcı “Kent meydanı projesi 14 bin metrekare civarında. Ancak sizin performans raporunda üst tarafta 10 bin 600 metrekare, alt tarafta 13 bin metrekare görünüyor. Bunların hangisi doğru? Bir işe başlanırken metrekareyi doğru çıkaramıyorsak en başta bir yanlış var demektir” diye yanıt verdi. Uysal ise “Eğer 14 bin denip de 10 bine düştüyse, merak etmeyin, cebimize koyup gitmeyeceğiz” dedi.

Uysal konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Verdiğimiz sözü yerine getiririz. Hiç merak etmeyin, eğer kent meydanı olmazsa, beni bir daha hiçbir göreve talip olmamış bir insan olarak göreceksiniz. İster iz bedeli, ister iş bedeli olsun o iş yapılacak. İz bedeli koyduysak, ihaleye çıkarken kaç liraya çıkacağının projesi yapılmadı. Gelip belediyeden, gerek imardan, gerekse plan bütçeden, işin ne aşamada olduğunu, yapılıp yapılmayacağını öğrenebilirsiniz.”

CHP’li Belediye meclis üyelerinden Cumhur Nalcı’nın Kent Meydanı projesi içerisine belediye hizmet binası projesinin ilave edilmesini istemesi üzerine Uysal “Ereğli Belediyesi’nin, hem de kent meydanına, hem de halkın nefes alacağı bir alana Belediye binası. Buna müsaade etmem. Şu andaki belediye binasının kaç paraya mal olduğunu, iller bankasına bunun için kaç lira taksit ödediğimizi biliyorsunuz. Esnaf kardeşlerimiz, pazarcı kardeşlerimiz orada kaç dükkan kiralayabilir. Biz kaç tanesinden iller bankasına ödediğimiz bu paranın kaçta kaçını ödeyebiliriz. Ödeyemeyiz. Yakışmıyor diyorsanız, çevreyi düzenleyerek, oraya güzellikler katarak binanın yakışmasını sağlamalıyız. Ereğli belediyesinin parası halkın parasıdır, şu anda yapılacak o kadar adım var ki. Benden sonra gelen isterse denizin ortasına yapar, ben yapmam. Günümüzün şartlarında buradan hariç halkın toplanabileceği, nefes alabileceği alan yok” cevabını verdi.

CHP’li meclis üyelerinin Kent Meydanı projesinin 10 yılda bitirilemeyeceği ve kendilerinin temel atma değil açılışa devat edilmeleri eleştirileri üzerine ise Uysal şu sözleri söyledi; “Sizi açılışa çağıracağım, madem bu konuda hassassınız, her konuda hassasiyet bekliyorum” diye konuştu. Tartışmalarında ardından gündem maddesi görüşülmek üzere plan bütçe ve hukuk komisyonlarına havale edildi. Toplantıda kalan gündem maddelerinin görüşülmesi için bir sonraki oturumun Perşembe günü yapılmasına karar verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.