Kayso Çalışanlarına Uygulamalı Egzersiz Eğitimi

Kayso Çalışanlarına Uygulamalı Egzersiz Eğitimi

Memorial Kayseri Hastanesi Fizyoterapisti Gamze Eskici, Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) bir seminer verdi. Seminerde, çalışanlara, bel ve boyun ağrılarından basit egzersizlerle kurtulmanın mümkün old...

Memorial Kayseri Hastanesi Fizyoterapisti Gamze Eskici, Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) bir seminer verdi. Seminerde, çalışanlara, bel ve boyun ağrılarından basit egzersizlerle kurtulmanın mümkün olduğu uygulamalı olarak anlatıldı.

KAYSO Genel Sekreteri Nihat Molu başta olmak üzere yoğun katılımın olduğu seminerde, ergonomik çalışma şekilleri detaylı bir şekilde ele alındı. Fizyoterapist Gamze Eskici, çalışma masasında uzun süre yanlış pozisyonda oturanların bir süre sonra bel ve boyun ağrılarıyla karşı karşıya geldiklerini belirtti. Yanlış oturma pozisyonlarına bağlı olarak oluşan rahatsızlıkların iş hayatını ve yaşam kalitesini düşürdüğünü ifade eden Eskici, “Çalışma ortamında özellikle 45 yaşın altındaki kişilerde fiziksel fonksiyonları kısıtlayan en sık neden bel ağrısıdır. Ağrılı atakların tedavisi kolay, yerleşmiş ağrının tedavisi ise oldukça zordur. Bel ağrısının en sık nedeni belin yanlış kullanımına ve kötü duruşa bağlı oluşan yumuşak doku zorlanmasıdır” dedi.

Çalışanın psikolojik özellikleri de önemli

Memorial Kayseri Hastanesi Fizyoterapisti Gamze Eskici, çalışanların fiziksel ve psikolojik özelliklerine uygun ortamlarda çalışması gerektiğinin altını çizdi ve ideal iş ortamını şu şekilde tanımladı:

• İşyeri ergonomik prensiplere uygun olarak projelendirilmelidir.

• İç mekan ve büro donanımları çalışanın vücut yapısına göre düzenlenmelidir.

• İşe giriş muayeneleri işe uygun olarak yapılmalıdır.

• Çalışan işe uygun olarak seçilmeli ya da atanmalıdır.

Seminerin sonunda çalışanlara işyerinde yapılabilecek basit egzersizler uygulamalı olarak gösterildi. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) çalışanlarının Fizyoterapist Gamze Eskici’nin yaptığı hareketleri tekrarlaması dikkat çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.