Kaybolmaya Yüz Tutan Meslekler Canlanacak

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslekler Canlanacak

Çanakkale’nin Biga ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Sokullu, girişimci esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli kredi imkanı sağlanacağını söyledi.Esnaf ve Sanatkarlar Kr...

Çanakkale’nin Biga ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Sokullu, girişimci esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli kredi imkanı sağlanacağını söyledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Sokullu, “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle T.Halk Bankası kaynaklarından 2015 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen 13.01.2015 tarih ve 29243 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna göre Kooperatiflerimiz kefaletiyle kullandırılan kredilere uygulanan faiz indirim oranında herhangi bir değişikliğe gidilmeden önceki yıllarda kullandırılan ve ödemesi devam eden vadesi gelmemiş borçlar ile bundan sonra kullandırılacak kredilere yine aynı faiz oranı (1 yıla kadar vadeli kredilerde yıllık yüzde 4, vadesi 2 ile 5 yıl arası kredilerde yıllık yüzde 5) uygulanacaktır. Bununla birlikte ‘TESKOMB yeni Türkiye buluşması’ toplantımızda sayın Başbakanımız Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesinde belirtilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (El dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, Keçecilik, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve ‘Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi’ sahibi Esnaf ve Sanatkarlar ile 3308 sayılı Mesleki eğitim kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara yüzde 100 oranında faiz desteği yani sıfır faizli kredi sağlanacaktır. Yukarıda belirtilen şartları taşıyanlar Kooperatifimize müracaat edebilirler” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.