Kardemir’de Tarihi Fırının Taşıyıcı Ayakları Sergileniyor

Kardemir’de Tarihi Fırının Taşıyıcı Ayakları Sergileniyor

Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) Türkiye’nin "Fatma" adı verilen ilk yüksek fırının ayakları sergileniyor.Yüksek Fırınlar bölgesinde düzenlenen törene KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı...

Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) Türkiye’nin "Fatma" adı verilen ilk yüksek fırının ayakları sergileniyor.

Yüksek Fırınlar bölgesinde düzenlenen törene KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Muttullah Yolbulan, Başkan Vekili Kamil Güleç, Genel Müdürü Uğur Yılmaz ve çalışanlar katıldı.

Yüksek fırınların, demir içerikli ham maddelerin metalürjik kok ile indirgenerek sıvı ham demirin elde edildiği tesisler olduğunu ifade eden Genel Müdür Uğur Yılmaz, "Fatma ülkemizin ilk yüksek fırınıdır. Yüksek fırınların bir kadın tarafından ateşlenmesi, fırınlara doğurganlığın ve üretkenliğin simgesi olan kadın isimlerinin verilmesi dünyada bir gelenektir. Ülkemizin ilk yüksek fırınının devreye alınmasında da bu gelenek sürdürülmüş, yüksek fırın çalışanlarından Mehmet Yazıcı isimli işçimizin kız kardeşi olan Fatma Yazıcı, ikamet ettiği Belenköy’den fabrikaya gelmiş, fırını ateşlemiş ve yüksek fırın ismini, ateşleyen bu kızımızdan almıştır" dedi.

Yılmaz, fırının ateşlendiği 9 Eylül 1939 tarihinden kapasitesinin artırılmak üzere yeniden inşa etmek için durdurulan ve 20 Ekim 2008 tarihine kadar geçen 69 yıllık faaliyet döneminde, toplam 8 milyon 524 bin 740 ton sıvı ham demir üretimi gerçekleştirdiğini, yerine yapılan tesisin ise aynı isimle üretimine devam ettiğini dile getirerek fırının 8 taşıyıcı ayağından üçünü sergilediklerini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.