Kapalı Cerrahi İle Yumurtalıklar Korunarak ’çikolata Kistlerine’ Son

Kapalı Cerrahi İle Yumurtalıklar Korunarak ’çikolata Kistlerine’ Son

Kadınlarda kısırlık yapabilen ve çocuk sahibi olamama sorununa yol açabilen ’çikolata kistleri’, kapalı cerrahiyle ve yumurtalıklar korunarak alınabiliyor.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hasta...

Kadınlarda kısırlık yapabilen ve çocuk sahibi olamama sorununa yol açabilen ’çikolata kistleri’, kapalı cerrahiyle ve yumurtalıklar korunarak alınabiliyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Berker, kesi yapılmadan ameliyat şansı tanıyan ’kapalı cerrahi’ ile çikolata kistlerinin yumurtalıklar zarar görmeden alınabildiğini söyledi.

Berker, yaptığı açıklamada, kapalı cerrahi olarak isimlendirilen ’endoskopik cerrahi’nin dünyada ilk kez jinekoloji alanında uygulandığını, süreç içinde özellikle genel cerrahi başta olmak üzere farklı cerrahi branşlarca da sık kullanıldığını belirtti.

Kadın hastalıkları ve doğum alanında, çok ileri evre kanser olguları hariç, açık cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatların önemli bir bölümünün ’endoskopik cerrahi’ ile yapılabildiğine dikkat çeken Berker, "Şu anda; miyom ameliyatlarının çok büyük bir bölümünü, çikolata kistleri, rahimdeki polip ile rahim içinde yerleşmiş olan miyomların tamamını kapalı cerrahi yöntemiyle ameliyat ediyoruz. Rahim alınması ameliyatlarının neredeyse tamamında uyguladığımız kapalı cerrahi yöntemiyle yumurtalık kistlerini de alıyoruz" diye konuştu.

Kapalı cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatlarda karın içi yapışıklıklarının açık cerrahiye göre daha az olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Berker, bu durumun ilerleyen dönemlerde hastanın bağırsak hastalıkları, kronik ağrılar ve infertilite (kısırlık) açısından oluşacak sorunlarını en aza indirdiğini de kaydederek şunları söyledi:

“Endoskopik cerrahinin hekim ve hasta açısından çok avantajlı. Açık cerrahi ile kıyaslandığında hastanın vücudunda derin ve geniş kesi yapılmadığından ameliyat izi ve buna bağlı ağrı da olmuyor. Yaranın enfeksiyon kapma riski ortadan kalkıyor, hastanede yatış süresi çok azalıyor. Böylece hastane enfeksiyonu riski de en aza iniyor. Hasta, bir kaç gün içinde sosyal yaşama dönebiliyor. Böylece işgücü kaybının önüne geçilebiliyor ve refakatçi ihtiyacının da ortadan kalkmasını sağlıyor."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.