Kanallara 10 Şubat’ta Su Verilecek

Kanallara 10 Şubat’ta Su Verilecek

Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü (DSİ), damla sulama ile gübreleme yapmak isteyen yöre halkının kanallara su bırakılması yönündeki talebi üzerine 10 Şubat Salı gününden itibaren 10 gün süreyle sula...

Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü (DSİ), damla sulama ile gübreleme yapmak isteyen yöre halkının kanallara su bırakılması yönündeki talebi üzerine 10 Şubat Salı gününden itibaren 10 gün süreyle sulama kanallarına su bırakılacağını bildirdi.

DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Adana ve Tarsus sınırları içerisindeki 154 bin 800 hektarlık sulama alanında, yıllık tarımsal üretimin 1 milyon 206 bin TL olduğu, meyveciliğin çok hızlı bir gelişim süreci gösterdiği belirtildi. Çukurova Bölgesi’nde çiçek açma döneminden önce, narenciye ve diğer meyve ağaçlarında verimin düşmemesi için ağaçların ihtiyaç duyduğu fosforlu ve azotlu gübrelerin uygulanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, söz konusu gübre uygulamasının, bahçelerde çiçeklenme öncesi, fosforun tümünün, azotun üçte birinin ve potasyumun da bir miktarının uygulanması şeklinde önerildiğine dikkat çekildi.

Çukurova Bölgesi’nde, devletin teşviki ile damla sulamaya hızlı bir geçiş yapıldığının belirtildiği açıklamada bu yöntemin en büyük üstünlüğünün, damla sulama ile birlikte gübrenin uygulanması sonucu, gübrenin tüm ağaçlara eşit bir şekilde dağılması olduğu ifade edildi. Damla sulama yönteminin gübre tasarrufu sağladığı ve çevre kirliliğini azaltığı ifade edilen açıklamada, ürün verimi, elektrik ve akaryakıt girdi maliyetlerinde bir düşüşün sağlanması açısından ağaçların uyanmadan önce sulama kanallarına su verilmesi gerektiği belirtildi.

Damlama ile gübreleme imkanının bir arada değerlendirilebilmesi için 10 Şubat Salı gününden itibaren 10 gün süreyle sulama kanallarına su bırakılacağı kaydedildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.