Kamil Saraçoğlu: Örnek Teşkil Edecek 22 Milyon Euro’luk Yeni Bir Atık Su Arıtma Tesisi Kuruyoruz

Kamil Saraçoğlu: Örnek Teşkil Edecek 22 Milyon Euro’luk Yeni Bir Atık Su Arıtma Tesisi Kuruyoruz

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 22 milyon Euro’ya mal olacak yeni bir atık su arıtma tesisi kuracaklarını ifade etti.Sağlık Bakanlığı tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniv...

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 22 milyon Euro’ya mal olacak yeni bir atık su arıtma tesisi kuracaklarını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi işbirliğinde 26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Katılımlı Ulusal Su ve Sağlık Kongresi Antalya da gerçekleştirildi.

Kongrede içme kullanma suları, ambalajlı sular (doğal kaynak suları, içme suları ve mineralli sular), yüzme suları, yüzme havuzları, atık sular, kaplıcalar, su ürünleri, su kirliliği, afetlerde su yönetimi, toplu yaşam alanlarında su, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar, ulusal ve uluslararası su mevzuatı gibi konular ’suya dair her şey’ temalı kongrede ele alındı.

Kongreye Kütahya’ya yeni yapılacak olan atık su arıtma tesisinin tanıtımı için davet edilen Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasına Kütahya’nın tarihinden bilgiler vererek başlayan Başkan Saraçoğlu, "Kütahya Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi 1992 tarihinde çalışmaya başlamıştır. Şehir merkezimizin evsel nitelikteki sularını arıtması için yaptırılmış klasik aktif çamur projesine göre dizayn edilmiştir. Tesisimizin işletim maliyetleri çok yüksek olmasına karşın yeterli arıtma yapamamaktadır. Gelecek nesillere daha sağlıklı, daha yaşanabilir bir Kütahya bırakmak için suyu doğadan aldığımız gibi tekrar arıtarak doğaya bırakmamız gerekir. Bu sebeple 22 milyon Euro’ya mal olacak yeni atık su arıtma tesisimizle birlikte şehrimize, insanlığa ve doğaya karşı sorumluluğumuzu geleceğe yönelik olarak yerine getirmenin mutluluğu içerisinde olacağız’’ dedi.

Yaptığı sunumun ardından Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na oturumu yöneten Prof. Dr. Muhsin Akbaba tarafından plaket takdim edildi.

Kongrede başta Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Çevre ve Sağlık Avrupa Merkezi’nden olmak üzere, 8 ülkeden konuşmacılar yer aldı. Kongreye davetli konuşmacılar dışında 7 farklı ülkeden poster ve sözlü bildiriler ile katılımlar gerçekleşti.

Kongreye halk sağlığı, su ürünleri ve çevre mühendisliği alanları başta olmak üzere üniversitelerden alanlarında uzman pek çok profesör, kamu kurum ve kuruluşlarından, belediyelerden, il özel idarelerinden, su ve kanalizasyon idarelerinden, Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatından, STK’lardan ve ilgili sektörlerden yoğun katılımın yoğun olduğunu kaydedildi. (EFE)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.