Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Göklerde Daima İleriye’ Projesi sona erdi

Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Göklerde Daima İleriye’ Projesi sona erdi

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Göklerde Daima İleriye" Projesinin kapanış toplantısı Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık'ın...

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Göklerde Daima İleriye" Projesinin kapanış toplantısı Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık'ın katılımıyla gerçekleşti.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen "Göklerde Daima İleriye" Projesinin kapanış toplantısı Kızılcahamam Şehit Hakan Gülşen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, öğrencilerin lise çağından itibaren artık kreatif düşünmeleri gerektiğini bu sayede mühendislik olduktan sonra bir şeyler üretebileceğini belirterek, "Çağımızın ekonomik modelleri artık rekabet üzerine kurgulanmış. Bütün devletler üretim yapıyor. Dolayısıyla burada en kaliteli, en etkin ve en ucuz üreten ülkeler üretim camiasında yer alacak. Bunun içinde gençlerimizi çocukluk okul çağından itibaren buna hazırlamamız gerekiyor. İnşallah burada bir Vecihi Hürkuş gibi 1922 koşullarında kendi gayretleriyle uçak yapmış kişiler yetiştirirsiniz daha sonra Nuri Demirağ gibi bunu üretime dönüştüren işadamları yetiştirirsiniz tebrik ederim" ifadelerini kullandı.

Toplantıda Şehit Hakan Gülşen Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Yaman, projeyle ilgili bir sunum yaptı.

Projenin amacı

Projenin genel amacı, havacılık sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılayarak sektörün üretim kapasitesini geliştirmek. Proje kapsamında kurulan modern atölye sayesinde öğrenciler, sektörün ihtiyacını karşılayan nitelikli teknisyenler olarak yetişiyor. Türkiye'de sayılı olan Uçak Bakım Alanında eğitim veren okulun bu alanda ülkede öncü okul olması hedefleniyor. Projenin özel amacı, okulda yeni kurulmuş olan Uçak Bakım Alanında, uçak bakım ve onarım konusunda yetkin teknik elemanların eğitimine olanak sağlayacak nitelikte donanım ve altyapıya sahip, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nün tanınır okullarda olmasını istediği normlara uygun yeni eğitim sistemleri alarak eğitimin kalitesini arttırmak. Proje kapsamında, öğrencilerinin pratik eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Uçak Bakım Atölyesi kurularak içinde mutlaka olması gerekli olan makine ve teçhizatlar alındı.

Projeden beklenen sonuçlar

Projenin hedef grubu olan öğrenciler, proje sayesinde pratik eğitimlerini yeterli düzeyde ve sektörün koşullarına cevap verecek nitelikte donatılmış atölyede tamamlayarak, havacılık sektörünün talep ettiği nitelikte yetişmiş teknisyenler olarak mezun olma şansı yakalayacaklar. Sektörün ihtiyacı olan nitelikli teknisyen sayısındaki artış, üretim kapasitesini de arttıracağından havacılık şirketlerinin de projeden yararlandığının göstergesi olacak. Projenin diğer hedefi gençlerin uçak teknisyenliğine yönlendirilmesi, bu meslek dalı ile ilgili olarak bir farkındalık oluşturulması. Kızılcahamam'da bulunan Uçak Bakım Alanının donanımlarının güçlendirilmesi ile Kızılcahamam bu alanda daha çok tercih edilen yerler arasına girecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.