Kafkas Ve Abhaz Federasyonu’ndan Büyükşehir’e Ziyaret

Kafkas Ve Abhaz Federasyonu’ndan Büyükşehir’e Ziyaret

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Kafkas ve Abhaz Federasyonlarını misafir ettiği ziyarette, “Sürgün acılarını, geçmişte yaşanan trajedileri unutturmayalım’’ dedi.Kafkas Federasyonu G...

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Kafkas ve Abhaz Federasyonlarını misafir ettiği ziyarette, “Sürgün acılarını, geçmişte yaşanan trajedileri unutturmayalım’’ dedi.

Kafkas Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Abhaz Federasyonu Başkanı Cengiz Koç ve Kocaeli Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Başkan Karaosmanoğlu ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirirken, “1800’lü yılların ikinci yarısında başlayan ve uzun yıllar süren sürgünlerin acılarını unutmak elbette mümkün değildir. Birçok Kafkas halkı dünyanın farklı ülkelerine göç etmek zorunda bırakıldı. Ülkemize ve ilimize gelen Kafkas halklarının hüzünlerini anlıyorum. Gençlerimize tarihte yaşanan bu acı olayları anlatmak ve onların bu tarih bilinciyle yetişmesini sağlamak bizim için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Karaosmanoğlu, “Seka Fabrikası lojmanlarında restore ettiğimiz Kuzey Kafkas Dostluk ve Kültür Evi’ni çok önemsiyorum. KO-MEK aracılığıyla çocuklarımıza, gençlerimize ve isteyen tüm vatandaşlarımıza Çerkez dilini öğretiyoruz. Dil bir kültürdür ve yaşatmak zorunda olduğumuz en önemli değerlerimizden birisidir. Tarih bilincini ve Kafkas kültürünü özellikle gençlerimize öğretmek sizlerin ve bizlerin üzerine düşen en önemli görevler arasındadır” açıklamasını yaptı.

Kafkas ve Abhaz Federasyon Başkanları ve üyeleri, Başkan Karaosmanoğlu’nu, 16-23 Mayıs’ta Kandıra’nın Babalı Köyü’nde gerçekleştirecekleri anma etkinliklerine davet ettiler. 1864 yılında 1,5 milyon insanın sürgün edilmesinin ve yaşanan acıların tekrar hatırlanacağı törene, yoğun bir katılımın olması bekleniyor. Federasyon yetkilileri, Çerkez kadınlarının yaptığı özel el yapımı kamçıyı Başkan Karaosmanoğlu’na hediye etti. Ziyarette Başkan Danışmanı Nermin Tol de hazır bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.