Kadının Sesini İzmir’den Duyurdular

Kadının Sesini İzmir’den Duyurdular

Karşıyaka Belediyesi’nin kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 5-6 Kasım’da düzenlediği Kadın Çalıştayı; iş, akademi ve sivil toplum çevrelerinin yoğun katılımı ile başla...

Karşıyaka Belediyesi’nin kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 5-6 Kasım’da düzenlediği Kadın Çalıştayı; iş, akademi ve sivil toplum çevrelerinin yoğun katılımı ile başladı. 11 kurum tarafından desteklenen çalıştayın açılış töreni büyük ilgi gördü.

Çalıştayın girişinde katılımcıları Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası karşılarken, 400 kişilik salon ağzına kadar doldu, bazı katılımcılar merdiven boşluklarında oturdu. Salona sığmayanlar, fuayede kurulan dev ekrandan programı takip etti. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Başkan Akpınar, sahneye çıktığı sırada uzun süre alkışlandı.

“ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

Yeryüzünde ne zaman şiddet ve sömürü varsa önce kadını hedef aldığını söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Atatürk’ün kadına bakış açısını rehber ediniyor ve o doğrultuda yerel hizmet üretiyoruz. Bizim anlayışımızda şiddet, reddedilen ve izin verilmeyecek olan kavramdır. Kadına yönelik şiddet olgusu, toplumumuz için kanayan bir yaradır ve bu olgunun hala yaşanıyor olması, ısrarla sürmesi ve yaşamı belirlemesi, bir ülke için utançların en büyüğüdür. Bir ülke bu ayıplarla yaşayamaz, insanlık bahçesindeki onurlu yerini alamaz” dedi.

“EL BİRLİĞİYLE MÜCADELE”

Başkan Akpınar, “Her yıl yüzlerce kadınımızın öldürülmesini, her gün 10 kadından 4’ünün fiziksel şiddete maruz kalması hazin bir tablodur. Şiddet, bir yaşama biçimine dönüşüyorsa durum kötüdür. Eğer bu tablo, kadınların önemli bir bölümü tarafından, kader olarak görülüyorsa, durum vahimdir. Ve kadınlarımız, bu tabloyu yaratanların ve yaşatanların peşinden gidiyorsa, onları oylarıyla destekliyorsa durum korkunçtur. Genelde şiddet, özelde ‘kadına şiddet’, Karşıyaka Belediyesinin düşünce ve tutumunda, reddedilen ve asla izin verilmeyecek olan bir kavramdır. ‘Kadına şiddet’ yalnızca kadınların değil ülkemizin ve yeryüzünün barış ve eşitlik duygusuna hakarettir, saldırıdır. El birliğiyle mücadele etmek gerekmektedir” diye konuştu.

KOCAOĞLU, “İZMİR ŞANSLI BİR KENT”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu da “TBMM’de kadınların temsil oranı yüzde 15. Ülkeyi yönetenlerin dilindeki ‘Yeni Türkiye’ söylemleri, kadın erkek eşitliğine yönelik bir toplum düzeni vaat etmiyor. Türkiye’nin birçok yerinde ve yakın coğrafyada, kadınlar dövülüyor, öldürülüyor ve köle gibi satılıyor. Çocuk gelinlerin varlığı ciğerimizi dağlıyor. Evinde söz sahibi olamayan kadınların, ülke yönetiminde söz sahibi olması mümkün müdür? Kadın dostu kent İzmir, yerel yönetimlerin duyarlılığı yönünden de şanslı bir kent. Bu hizmetlere katkıda bulunmaktan ve emek vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Ama daha çok işimiz var. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e layık birer kadın olmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

OTURUM VE ATÖLYELER

Konuşmaların ardından, ‘Şiddetin Tanımı ve Türleri’ başlıklı ilk oturum gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Solmaz Zelyüt moderatörlüğündeki oturuma; Emekli Adli Tıp Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Salaçin, Avukat Nilgün Şentuna, Gazeteci-Yazar Çiçek Tahaoğlu ve Avukat Hülya Gülbahar konuşmacı olarak katıldı. ‘Toplumsal Cinsiyet Rolleri’, ve ‘Kadına Şiddeti Önleyici Çalışmalar’ başlıklı oturumlarla devam eden ilk günün ardından, yarın da çeşitli konularda eş zamanlı 5 atölye çalışması yapılacak. Son olarak da tüm etkinliklere ilişkin ortak rapor okunacak. Oturum ve atölyelerde 28 profesör ve doçent doktorun da aralarında bulunduğu 100 kişi görev alacak. Tüm etkinliler ücretsiz olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.