İztuzu Bilime Hizmet Verecek

İztuzu Bilime Hizmet Verecek

Caratte Caretta deniz kaplumbağalarının önemli üreme alanı dünyaca ünlü İztuzu plajı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihalesi iptal edilerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine önümüzdeki günler...

Caratte Caretta deniz kaplumbağalarının önemli üreme alanı dünyaca ünlü İztuzu plajı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihalesi iptal edilerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine önümüzdeki günlerde protokol ile devredilecek.

İztuzu plajı dalyan ağzı sahili MUÇEV kanalı ile yöredeki bir şirkete ihale edilmesinin ardından başlayan tartışmalar ve eylemler sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tartışmalara son noktayı koyarak İztuzu plajında ticari hiçbir faaliyetin yapılmayacağını, şezlong ve şemsiyelerin kaldırılacağını, vatandaşların da rahatça denize girebileceklerini belirterek Ankara’da biliminsanları ve gazeteciler ile geniş kapsamlı yapılan toplantıda İztuzu Plajını Muğla Sıtkı Koçman Üniversite’ne devredileceğini açıklamıştı.

“İZTUZU ÇEVRECİ BİR ANLAYIŞ İLE YÖNETİLECEK”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İztuzu plajını sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek bir alan haline getireceklerini açıkladı. Rektör Harmandar, “Ankara’da benim de dahil olduğum, bilim insanları ve gazetecilerin katıldığı çevre sorunlarına ilişkin bir toplantı yapıldı. Toplantıda Türkiye’deki çevre sorunları tartışıldı. Çevre sorunlarının neredeyse yüzde 50’si Muğla ile ilgili. Sayın Bakanımız 17 Ocak’ta Muğla’ya geldiğinde benim ile görüşerek ‘İztuzu plajını sizinle değerlendirmek istiyorum’ dedi. Ankara’da yapılan toplantıya katıldım ve Sayın bakan bana ‘İztuzu’nu size emanet ediyorum. İztuzu’nu ve Caretta Carette deniz kaplumbağalarını en iyi şekilde koruyalım, buradaki gerek biyoçeşitlilik, gerek botanik, gerekse zooloji açısından tüm canlılara sahip çıkalım’ dedi. Biz Üniversite olarak İztuzu’nu sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek bir yer olarak ortaya çıkaracağız. İztuzu’nu çevreci bir anlayış ile sadece Caretta Caretta deniz kaplumbağalarını değil, tüm canlılara sahip çıkacağız” dedi.

ANA TEMA BİLİMSEL ÇALIŞMA

Rektör Harmandar İztuzu plajı ile ilgili 9 Şubat Pazartesi günü Dalyan mahallesinde bir toplantı yapacaklarını belirterek, “Toplantıda Belediye Başkanları, kaymakamları, STK temsilcileri hazır Rektör Harmandar İztuzu plajı ile ilgili 9 Şubat Pazartesi günü Dalyan mahallesinde bir toplantı yapacaklarını belirterek, “Toplantıda Belediye Başkanları, kaymakamlar, STK temsilcileri hazır bulunacak. Amacımız İztuzu plajını birlikte yönetmek. Biz Üniversite olarak işin koordinasyonunu yapacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Üniversitemiz arasında yapılacak devir protokol çalışması devam ediyor. Protokol çerçevesinde işletilmesi demiyorum, yönetilmesi konusunda Bakanlık ve gerekirse Üniversitemiz tarafından, belediyeden ve kaymakamlıktan destek alarak İztuzu’nu en iyi şekilde yaşatacağız. Üniversitemizin Su Ürünleri ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarımız ile görüştüm. En iyi nasıl yönetilir anlamında projelerini hazırlıyorlar. Öncelikle burada yaşayan kaç çeşit havyan türü var bunlar rapor haline getirilecek. Her yıl artış ve eksilmeler düzenli olarak takip edilecek. Arkadaşlarımız buna göre bir çalışma programı hazırlıyor. İztuzu’nu dünyanın gözbebeği çevreci bir ortam haline getireceğiz. İztuzu’nda ana tema bilimsel çalışmalar. Fakat bunun yanında İztuzu’na gelip giden insanlara da hizmet etmek inancındayız. Yılda 600 bin kişi İztuzu plajını ziyaret ediyor. Ziyaretçiler sadece gezmiyor, denize de giriyor. Bunları da göz ardı edemeyiz. Bu konuda da gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.