İzmit Belediyesi Tarihi Eserleri Koruyor

İzmit Belediyesi Tarihi Eserleri Koruyor

İzmit Belediyesi yok olmakla karşı karşıya olan tarihi eserlere sahip çıkıyor.İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan sayesinde, İzmit’te yok olmayla yüz yüze olan tarihi eserlere sahip çıkılıp gelece...

İzmit Belediyesi yok olmakla karşı karşıya olan tarihi eserlere sahip çıkıyor.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan sayesinde, İzmit’te yok olmayla yüz yüze olan tarihi eserlere sahip çıkılıp gelecek nesillere aktarılıyor. Geçen 5 yıl içinde onlarca konak, cami, hamam, çeşme Başkan Doğan’ın girişimleriyle restore edildi. Hacıhasan Mahallesi’nde 18. yüzyıl ortalarında yapılan tarihi bir hamam da İzmit Belediyesi tarafından restore edilerek gelecek nesillere aktarılacak. 50.Yıl İlköğretim Okulu karşısında 6 katlı bir binanın altında bulunan ve İstanbul Cağaloğlu’ndaki hamamın benzeri olan Yeni Hamam’ın restorasyonu için proje hazırlıkları devam ediyor.

Sırrıpaşa Caddesi’nde 18. yüzyıl ortalarında Hamalzade Hacı Hasan tarafından yaptırılan tarihi hamamın güney ve doğu cephesi 22 yıl önce yapılan apartman tarafından tamamıyla kuşatılmış bulunuyor. Batı cephesi de tahrip edilip külhan ve depo kısımları tamamıyla zarar gören hamamın önemli kısmının 6 katlı apartmanın altında bulunduğu kaydedildi. Halen giriş çıkışın apartman içinden yapılabildiği Yeni Hamam, İzmit Belediyesi tarafından temizlendi. Yetkililer harabe haldeki 250 metrekarelik hamamın içinden 600 çuval hafriyat ile evsel çöp çıkartıldığını söylediler. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın kurtarılması için büyük önem verdiği tarihi hamamın rölöve, restitüsyon ve restorasyon proje çalışmaları tamamlanıp Anıtlar Kurulu’ndan onay alındıktan sonra restorasyonuna geçileceği bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.