İsrail'in hain saldırısı ve sonrasında yaşananlar

İsrail'in hain saldırısı ve sonrasında yaşananlar

İsrail'in silahlı baskın düzenlediği Filistin'e insani yardım götüren gemiye yapılan baskında hayatını kaybedenlerin sayısının 10'un üstünde olduğu belirtiliyor. 30'u aşkın insanın yaralandığı belirtildi.

SAAT: 14.15 - GÜL, ABBAS İLE GÖRÜŞTÜCumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Filistin Devleti Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün bugün kendisini arayan Filistin Devlet Başkanı Abbas ile telefonla görüştüğü belirtildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi: ''Sayın Abbas görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımıza Gazze Yardım Konvoyuna düzenlenen saldırıda meydana gelen can kayıpları nedeniyle başsağlığı dilemiş, 'uluslararası korsanlık'' olarak nitelediği İsrail saldırısını kınamış ve Türkiye'nin Filistin halkına verdiği desteğe teşekkür etmiştir.
Abbas ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile konu hakkında bu sabah yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgi vermiştir.''

SAAT: 14.15 - BAN: ŞOKE OLDUM
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail komandolarının Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasından dolayı "şoke olduğunu" söyledi.
Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilgili bir toplantı için Uganda'nın başkenti Kampala'da bulunan Ban, saldırıda insanların öldürülmesini kınadığını belirterek, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturmanın yaşamsal önemde olduğunu ifade etti.
Ban, İsrail'in bu kanlı saldırının nasıl olduğuna dair araştırma yaptıktan sonra acil olarak kamuoyuna açıklama yapacağına inandığını da kaydetti.

SAAT: 14.10 - YUNANİSTAN: ŞİDDET HAKLI GÖSTERİLEMEZ
Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Druças, Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in düzenlediği askeri operasyon için, ''Bu derecede şiddet haklı gösterilemez'' açıklamasında bulundu.
Druças, ''Atina'nın şiddet olaylarını kınadığını'' bildirdiği açıklamasında, Atina'nın şu anki önceliğinin Yunan vatandaşlarının güvenliği ve güvenli bir şekilde ülkeye geri dönmeleri olduğunu kaydetti.
Yunanistan'ın AB ile sıkı işbirliği içinde olduğunun altını çizen Druças, İsrail hükümetinin konuya ilişkin bilgi vermekle yükümlü olduğunu söyledi.
İsrail'in Atina Büyükelçisi ile biraraya geldiğini belirten Bakan Yardımcısı, görüşmede 3 Haziranda bitmesi beklenen Yunanistan-İsrail ortak tatbikatının bugün itibariyle sonlandırıldığını açıkladığını aktardı.
Yunanistan'a yarın gelmesi beklenen İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı'nın ziyaretinin de iptal edildiğini belirten Druças, Atina'nın gelişmeleri yakından izlediğini, kamuoyuna bilgi verilmeye devam edileceğini sözlerine ekledi.
Öte yandan, Atina Haber Ajansı'nın (ANA) haberine göre, Druças ile görüşmesinden sonra açıklama yapan İsrail Büyükelçisi Ali Yahya, Druças'a ''İsrail'in kontrolündeki sulara girmeye çalışan Gazze'ye yardım filosuna düzenlenen askeri operasyon hakkında'' bilgi verdiğini söyledi.
Yahya, durumun ''hoş olmadığını'', her iki ülkenin gelişmeler nedeniyle endişeli olduğunu ifade etti.
İsrail'in yardım operasyonunun içerdiği tehlike konusunda açıklamada bulunduğunu vurgulayan Yahya, ''Misyon içinde Hamas'a yardım etmek isteyen aşırı grupların varlığına'' dikkat çekti.  
Büyükelçi, çatışmanın meydana geldiği bölgenin askeri olduğunu belirtirken, sözkonusu bölgenin uluslararası sularda olup olmadığı şeklindeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

SAAT: 13.35 - ERDOĞAN YARIN ÖĞLEN TÜRKİYE'DE Başbakan Vekili Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yurtdışı programını yarıda keserek, yarın öğle saatlerinde Türkiye'de olmasının beklendiğini bildirdi.

SAAT: 13.26 - ARINÇ: BU SALDIRI KARŞILIKSIZ KALMAYACAK
Başbakan Vekili Bülent Arınç, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını, ''Türk milleti adına ve hükümetimiz adına şiddetle lanetliyoruz'' dedi. Arınç, "Bu saldırı karşılıksız kalmayacaktır" diye konuştu.

SAAT: 13.25 - DAVUTOĞLU: SALDIRININ MEŞRUİYETİ YOK
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye giden gemilere yaptığı saldırıların "insanlık dışı korsanlık eylemi" olduğunu belirterek, uluslararası hukuk açısından bu saldırıların hiçbir meşruiyeti bulunmadığını bildirdi.

SAAT: 13.22 - BÜYÜKELÇİ GERİ ÇAĞRILDI
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin olağanüstü toplantısına katılacağını söyleyerek, Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisini bugün geri çekeceğini bildirdi.

SAAT: 13.15 - CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN KINAMA VE ÇAĞRI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in  Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin olarak, ''Gazze'ye insani yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 32 ülkenin sivil toplum kuruluşları mensuplarından oluşan yardım konvoyuna İsrail askeri kuvvetleri tarafından güç kullanılmasını şiddetle kınıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin olarak, ''İsrail karasularından 69 deniz mili uzaklıkta, uluslararası sularda vuku bulan, aralarında yaşlı, kadın, çocuk ve farklı dinlere mensup din adamlarının da bulunduğu sivilleri hedef alan ve uluslararası hukukun açık ihlalini teşkil eden bu saldırıya uluslararası camianın da bigane kalmaması icap etmektedir. İsrail, bu davranışıyla uluslararası kamu vicdanını derinden yaralamıştır'' dedi.

SAAT: 13.05 - DAVUTOĞLU BM TOPLANTISINA KATILIYOR
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington temaslarını iptal ederek, olağanüstü toplantıya çağrılan BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a geçiyor.

SAAT:13.00 - TÜRKİYE'DEN BM'YE OLAĞANÜSTÜ ÇAĞRI
Türkiye, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı sonrası BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

SAAT: 12.50 - İSRAİL TELEVİZYONU: 19 ÖLÜ, 26 YARALI
İsrail televizyonu, Gazze'ye yardım taşıyan gemilerde 19 kişinin öldüğünü, 26 kişinin yaralandığını bildirdi.

SAAT: 12.40 - İSPANYA, İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ'Nİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRDI
İsrail'in saldırdığı yardım gemilerinde 3 İspanyol vatandaşının da bulunduğu belirtildi. İspanya Dışişleri Bakanlığı, İsrail Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak olayla ilgili izahat istedi.

SAAT: 12.24 - İKT'DE ACİL DURUM TOPLANTISI YAPILIYOR
Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in saldırısıyla ilgili olarak İslam Konferansı Teşkilatında (İKT) acil durum toplantısı yapılıyor.

SAAT: 12.19 - GEMİLERDEKİ ALMAN MİLLETVEKİLİNDEN HABER ALINAMIYOR
İsrail'in saldırı düzenlediği gemilerde bulunan iki Alman milletvekilinden haber alınamadığı belirtildi.

SAAT: 12.17 - İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI İSRAİL ELÇİSİNİ ÇAĞIRDI
İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından sonra İsveç Dışişleri Bakanlığı, protesto için İsrail elçisini çağırdı.

SAAT: 12.07 - İSRAİL DONANMASI, MAVİ MARMARA'YA UYARISININ GÖRÜNTÜSÜNÜ YAYINLADI
İsrail Donanması, gemilere düzenlenen saldırıdan önce Mavi Marmara'ya yaptığı uyarının görüntüsünü yayınladı.

SAAT: 11.19 - DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: HUKUK DIŞI MÜDAHELEYE SON VERİLSİN
İsrail'in Ankara Büyükleçisi Gaby Levy ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarvekili Ünal Çevik Öz görüştü. Levy görüşmenin ardından bakanlıktan ayrıldı.

SAAT: 11.18 - TEL AVİV YÖNETİMİNDEN İLK RESMİ AÇIKLAMA GELDİ
İsrail askerlerinin Gazze gemilerine yönelik saldırısının ardından Tel Aviv yönetiminden ilk resmi açıklama geldi. Bir basın toplantısı düzenleyen İsrail Dışişleri Bakanı yardımcısı Danny Ayalon, operasyonu savunurken yardımların ulaştırılmasına yönelik çabalarının ise dikkate alınmadığını söyledi. Danny Ayalon, "Durumu sakinleştirmek için tüm taraflar birlikte çalışmalı" ifadelerini kullandı.

SAAT: 11.11 - TEL AVİV BÜYÜKELÇİSİ ÇELİKKOL, İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI İLE GÖRÜŞECEK
Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yossie Gal ile görüşecek.

SAAT: 11.09 - İRAN, İKT, BMGK VE ULUSLARARASI TOPLUMU GÖREVE ÇAĞIRDI
İran, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısı karşısında İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumu göreve çağırdı.

SAAT: 11.08 - YUNANİSTAN, İSRAİL İLE ORTAK TATBİKATI SONLANDIRDI
İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısından sonra Yunanistan, İsrail ile yapmakta olduğu hava tatbikatını sonlandırdı.

SAAT: 11.07 - ARAP BİRLİĞİ YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
Arap Birliği'nin, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından, alınacak önlemlerle ilgili karar vermek için yarın olağanüstü toplanacağı bildirildi.

SAAT: 11.04 - TÜRKİYE, GEMİLER SERBEST BIRAKILSIN
Türkiye, İsrail'i protesto ederek, Gazze'ye yardım taşıyan ve İsrail tarafından alıkonulan gemilerin serbest bırakılmasını talep etti, "söz konusu saldırı sonucunda olanlar karşısında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını saklı tuttuğunu" bildirdi.

SAAT: 10.58 - YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığında kriz masası oluşturuldu.

SAAT: 10.57 - KONSOLOSLUK ÖNÜNDE İSRAİL BAYRAĞI YAKILDI
İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan yaklaşık 2000 kişilik protestocu grup, Taksim'de 12:30'da yapılması planlanan mitinge gitmek üzere buradan ayrıldı. Protestocular, konsolosluk önünde İsrail bayrağı yaktı.

SAAT: 10.55 - 'TÜM YOLCULAR DEDEKTÖR VE X RAY'DEN GEÇTİ, SİLAH YOKTU'
Gümrük Muhafaza Müdürlüğü yetkilileri Antalya'dan hareket ederek Gazze'ye insanı yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara adlı yolcu gemisine binen kişilerin tamamının, gemiye alınmadan önce dedektörlerle aranıp, X Ray cihazlarından geçirildiğini söyledi.

SAAT: 10.53 - LİVNİ'DEN HÜKÜMETE AĞIR ELEŞTİRİ
İsrail'in Kadima Partisi lideri eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail askerlerinin Gazze'ye giden gemilere saldırısının ardından Türkiye ile yaşanan diplomatik kriz için yardım teklifinde bulundu. Livni, yaşanan krizin aşılmasında Dışişleri Bakanı Avigdor Leiberman ve Savunma Bakanı Ehud Barak'a yardım edebileceğini bildirdi.

SAAT: 10.53 - İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ DIŞIŞLERİ'NDEN AYRILDI
"Gazze gemileri"ne düzenlenen kanlı baskın üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, Bakanlıktan ayrıldı.

SAAT: 10.47 - ABBAS, FİLİSTİN'DE 3 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını "katliam" olarak niteledi ve Filistin'de üç günlük yas ilan etti.

SAAT: 10.45 - ÖLÜ SAYISININ 19'A YÜKSELDİĞİ İDDİA EDİLDİ
Hamas'a yakın bir internet sitesi, İsrail devlet televizyonuna dayandırdığı haberde, gemilere yapılan saldırıda ölü sayısının 19'a yükseldiğini duyurdu.

SAAT: 10.43 - TÜRK KIZILAYI: HER TÜRLÜ SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIRIZ
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Gazze'ye yardım taşıyan sivil insiyatife yönelik uluslararası sulardaki silahlı baskının insanlığın ortak vicdanında derin bir yara açtığını belirterek, Türk Kızılayı'nın baskıda yaralananların tedavilerinin yapılması için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu söyledi.

SAAT: 10.34 - LEVY, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDA
İsrail askerlerinin ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' gemilerine yaptığı saldırının ardından, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İsrailli elçi, bakanlığa giriş yaptı.

SAAT: 10.34 - SURİYE, ARAP BİRLİĞİ'Nİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
Suriye, İsrail'in yardım gemilerine yönelik saldırısının sonuçlarını tartışmak üzere Arap Birliği Konseyini olağanüstü toplantıya çağıran resmi bir muhtıra sundu.

SAAT: 10.27 - ARAP BİRLİĞİ, SALDIRIYI KINADI
İsrail askerlerinin Gazze'ye giden Türk yardım gemilerine düzenlediği saldırı, Arap Birliği tarafından da sert bir dille kınandı. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, "İnsani misyona ve insanlara karşı işlenen bu suçu kınıyoruz. Biz insanlara yardım etmeye çağırıyoruz. Onlar askeri bir operasyonda değildi. Herkes bu olayı kınamalı" dedi. Musa, Arap ülkeleri ile bir sonraki adımın ne olacağına ilişkin danıştıklarını da belirtti.

SAAT: 10.25 - AB, SALDIRIYLA İLGİLİ SORUŞTURMA İSTEDİ
Avrupa Birliği (AB), İsrail donanmasının Gazze'ye yardım gemilerine saldırısıyla ilgili soruşturma açılmasını istedi. AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton, İsrail'e Gazze Şeridi'ne insani yardımları serbest bırakması çağrısı yaptı.

SAAT: 10.12 - EL CEZİRE: ÖLENLERDEN 9'U TÜRK
Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu, İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine düzenlediği saldırıda 9 Türk'ün hayatını kaybettiğini duyurdu.

SAAT: 10.11: ERDOĞAN DÖNÜYOR
Güney Amerika turunda olan Başbakan Erdoğan'ın Şili ziyaretini yarıda kesip Türkiye'ye döneceği duyuruldu

SAAT: 10.06 - BAŞBUĞ, MISIR ZİYARETİNİ YARIDA KESİP TÜRKİYE'YE DÖNÜYOR
Bazı temas ve incelemelerde bulunmak üzere Mısır'da bulunan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, İsrail saldırısı üzerine ziyaretini yarıda keserek Türkiye'ye döneceği bildirildi. Başbuğ'un, İsrail askerlerinin Gazze gemilerine saldırısı sonucu böyle bir karar aldığı açıklandı. Başbuğ'un bugün Luksor'daki tarihi ve turistik yerleri gezmesi bekleniyordu.

SAAT: 10.03 - İSRAİL, YUNAN SFENDONİ GEMİSİ KAPTANINI AĞIR YARALADI
İsrail güçlerinin, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filodan bir Yunan gemisine de müdahale ettikleri bildirildi. Atina'dan hareket eden Gazze rotalı 2 Yunan gemisinde 43 yolcu yer alıyordu.

SAAT: 09.57 - YUNANİSTAN, İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ'Nİ BAKANLIĞA ÇAĞIRDI
Yunan hükümeti, İsrail güçlerinin, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filodan bir Yunan gemisine de müdahale etmesine tepki gösterdi. Filistin'e insani yardım götüren gemiler arasında Özgür Akdeniz ve Sfendoni adlı 2 Yunan gemisi yer alıyordu.

SAAT: 09..57 - İSRAİL SAVUNMA BAKANI, DAVUTOĞLU VE GÖNÜL İLE GÖRÜŞTÜ
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi ile görüştüğü bildirildi.

SAAT: 09.38 - TÜRKİYE AÇIKLAMA İSTEDİ
İsrail askerlerinin Gazze gemisine düzenlediği saldırının ardından İsrail Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağıran Türk hükümetinin, olayla ilgili açıklama istediği bildirildi. İsrail'in Jerusalem Post gazetesi, İsrail Büyükelçisi'nin ise "İsrail'in tutumunun uluslar arası hukuka uygun olduğunu" savunduğunu ve İsrail'in sonuçlarına katlanacağını söylediğini aktardı.

SAAT: 09.33 - İSRAİL ORDUSU: ASKERLERE ATEŞ AÇILDI
İsrail askerlerinin Gazze'ye giden yardım gemilerine operasyon düzenlemesinin ardından İsrail'den ilk açıklama İsrail Ordusu'ndan geldi. İsrail ordusu, gemiye ele geçirdikleri sırada İsrail askerlerine ateş açıldığını savundu. AP ajansı, ordu açıklamasına ilişkin haberinde saldırıda en az 4 Filistin eylemcisinin öldüğünün açıklandığını belirtirken, Reuters ise aynı açıklamada ölü sayısının 10'dan fazla olarak duyurulduğunu bildirdi.İsrail ordusununu açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: "Deniz kuvvetleri, Gazze kıyılarındaki ablukayı delmeye çalışan altı gemiyi kontrolü altına almıştır. Askerlerin gemiyi kontrol altına çalışmaları sırasında askerler, kendilerine ateş eden göstericilerin ciddi fiziksel şiddetine maruz kalmıştır." denildi.Açıklamada ayrıca yaralıların helikopterlerle İsrail'deki hastanelere kaldırıldığı aktarıldı. Açıklamada göstericilerden birinin de askerlerin birinden silahını aldığını, ardından da askerlerin ateş açtığı iddia edildi. Göstericilerin de bıçak ev sopalarla saldırdığı savunuldu.

SAAT: 09.23 - HAMAS'TAN "BAŞKALDIRI" ÇAĞRISI
Hamas, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Araplara ve Müslümanlara, İsrail büyükelçiliklerinin önünde "başkaldırı" çağrısında bulundu. Gazze'deki Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Tüm Araplar ve Müslümanlara dünyanın her yerindeki siyonist büyükelçiliklerin önünde başkaldırı çağrısında bulunuyoruz" dedi. Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Haniye daha önce, İsrail güçlerinin Gazze'ye yardım getiren gemilere müdahalesini kınamış ve İsrail'in müdahalesini "acımasız bir saldırı" olarak nitelemişti.

SAAT: 08.52 - SALDIRIDA YARALANAN SİVİLLER HAFYA'DA
İsrail askerlerinin Gazze'ye giden Türk yardım gemilerine düzenlediği operasyonda yaralanan iki sivilin, İsrail'in Hayfa kentinde hastaneye kaldırıldığı bildirildi. İsrail kaynakları, Rambam Sağlık Merkezi'ne kaldırılan kişilerin sağlık durumlarının belirsiz olduğunu duyurdu. Yaralıların bilinçlerinin ise açık olduğu bildirildi.

SAAT: 08.23 -İSRAİLLİ BAKAN: KAYIPLARDAN DOLAYI PİŞMANIM
İsrail kabinesinden bir bakanın, İsrail askerlerinin Türk yardım gemisine saldırısından dolayı "pişmanlık duyduklarını" söyledi. İsrailli bakan, geminin ele geçirilmesinden ve yaşanan kayıplardan dolayı "pişman olunduğunu" dile getirdi.

SAAT: 08.02 -İSRAİL TELEVİZYONU: ÖLÜ SAYISI 16
İsrail donanmasının dün gece Gazze'ye yardım götüren başta Mavi Marmara olmak üzere 6 gemilik filoya yaptığı operasyonun ardından, İsrail'de bir televizyon kanalı 16 kişinin öldüğünü bildirdi. İsrail televizyon ve radyo yayınlarında ölü ve yaralı sayısına ilişkin, İsrail kaynaklarına dayalı bir bilgi verilmezken, hep yabancı kaynaklara atıfta bulunulması dikkati çekti, ayrıca gemiye İsrail helikopterlerinden komandoların indiğine ilişkin, Türk televizyonlarından aktarılan görüntüler ekranlara getirildi. İsrail televizyon kanalları, yaralananların Aşkelon'daki hastaneye sevkedildiklerini belirtirken, operasyonda yaralı askerler de bulunduğunu, bunlardan ağır yaralı birinin de Hayfa'ya nakledildiğini bildirdiler. Bu arada Kanal 10 televizyonu, gözaltına alınanların bir kısmının cezaevlerine konulması için hazırlıklar yapıldığını duyurdu.

SAAT: 08.02 -İSRAİL TELEVİZYONU: EN AZ 10 ÖLÜ
İsrail'de özel bir televizyon kanalı, İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi. "10" adlı özel İsrail kanalı, İsrail askerlerinin, kendilerine direnenlere ateş açtığını belirtti. Kanal, saldırıda İsrail askerlerinden ölen veya yaralanan olup olmadığın konusunda bildi vermedi.

SAAT: 06.58 - GEMİDE TÜRK MİLLETVEKİLİ KAPLAN DA VAR
İsrail güçlerinin müdahale ettiği ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoda yer alan gemilerden birinde, İsveç Meclisi'nde bulunan Türk Milletvekili Mehmet Kaplan da bulunuyor. Mehmet Kaplan'ın İsveç'te yaşayan ailesi ve yakınları, İsrail'in gemilere müdahale etmesinden sonra Kaplan ile telefon görüşmesi yapamadıklarını bildirdi. Ancak Kaplan'ın, daha sonra mensubu olduğu İsveç Çevre Partisi ile telefon görüşmesi yaparak, İsrail askerlerinin gemilere müdahale etmeye başladığını ve gemilere girdiklerini haber verdiği öğrenildi.

SAAT: 06.54 - İSRAİL BAŞKONSOLOSLUĞU'NDA EYLEM
Gazze'ye girmeye çalışan Özgürlük Gemisi'ne İsrail askerlerinin müdahale etmesi haberi, İsrail Başkonsolosluğu önündeki eylemcileri kızdırdı. Çok sayıda eylemci polis barikatını aşarak İsrail Başkonsolosluğu'na girmeye çalıştı. Polis eylemcilere müdahale etti.

SAAT: 06.16 - LEVİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI
İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere müdahale etmesi üzerine, Dışişleri Bakanlığının, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levi'yi Bakanlığa çağıracağı bildirildi. Dışişleri Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Brezilya'dan ABD'ye geçmekte olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyu yakından takip ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bilgilendirdi. Yardım gemilerinden doğrudan bilgi akışının devam ettiği, gelişmeler hakkında arama kurtarma merkezinden kriz masasına ulaşan bilgilerin değerlendirildiği kaydedildi. Dışişleri Bakanlığının, kısa bir süre içinde olayla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

SAAT: 02.00 - 2 ÖLÜ 30 YARALI
Yardım organizasyonunu düzenleyen İHH insani yardım kuruluşunun internet sitesi ve TV NET'in haberine göre, İsrail askerleri, helikopterle gemiye inerek ateş açtı. Saldırı sırasında 1 kişinin öldüğü, 2 kişinin ağır yaralandığı belirtilen haberlerde, daha sonra ölü sayısının 2 olduğu ve yaklaşık 30 kişinin yaralandığı kaydedildi. Televizyonlarda yer alan haberlerde de bir helikopterden bazı askerlerin ellerinde silahla iple sallanarak gemiye indiği ve geminin iç taraflarına geçtiği görüldü. Daha önce insani yardım filosundaki gemilerden sadece ''Mavi Marmara'' gemisiyle bağlantı kurulabilirken, şu an bu gemi ile de bir bağlantı kurulamıyor.

SAAT: 01.28 - İHH'DAN İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE EYLEM
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsan Yardım Vakfı üyeleri, Gazze'ye giden yardım gemilerine karşı İsrail'in tutumunu protesto etmek amacıyla İsrail Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Yaklaşık 100 kişilik grup, sloganlar atarak İsrail'i protesto etti. Büyükelçilik etrafında yoğun güvenlik önlemi alan emniyet güçleri, grubun elçilik binasına yaklaşmasını engelledi. Grubun dağılması yönünde uyarı yapan polis, eylemin usulsüz olduğu yönünde dernek üyelerini ikna etmeye çalıştı. Dernek üyeleri ise elçilik binası önünden ayrılamayarak protestolarını sürdürdü.

SAAT: 01.08 - İSRAİL PROTESTE EDİLDİ
İstanbul'da bir grup, İsrail'in, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye yardım için giden gemilere yönelik tutumunu protesto etti. Gece saatlerinde İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan grup, ellerinde Filistin bayraklarıyla ''İsrail şaşırma sabrımızı taşırma'' diye sloganlar attı. Grubun konsolosluk önündeki bekleyişini sürdürmesi üzerine, polis güvenlik önlemi aldı.

(haber7 / AA / Cihan / Merhaba)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.