İhd’den ‘iç Güvenlik Paketi’ne Tepki

İhd’den ‘iç Güvenlik Paketi’ne Tepki

HAKKARİ (İHA) – İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, ‘İç Güvenlik Paketi’nin güvenliği ve özgürlüğü ortadan kaldıracağını öne sürdü.İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut,...

HAKKARİ (İHA) – İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, ‘İç Güvenlik Paketi’nin güvenliği ve özgürlüğü ortadan kaldıracağını öne sürdü.

İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, hükümetin İç Güvenlik Paketi ile demokratik denetimi ve şeffaflığı ortadan kaldırmayı hedeflediğini iddia etti. Yasa tasarısı ile anayasada hükme bağlanan kişi güvenliği ve özgürlüğünün yok edilmek istendiğini savunan Akbulut, “Polisin silah kullanabilmesi için kendisine ve başkasına yönelik bir saldırı halinde meşru savunma durumunun şart olduğu görülmektedir. Tasarıya göre ise kendisine veya başkasına yönelik saldırı dışında iş yerleri, konutlar, kamu binaları, ibadethaneler, okullar, yurtlar ve araçlara yapılacak saldırılara karşı da polis silahını kullanabilecek şekilde yetkilendirilmekte, meşru savunma kavramına ise herhangi bir atıf yapılmamakta, sadece ölçülülük ilkesi vurgulanmaktadır. Havai fişek, molotofkokteyli ve benzeri patlayıcı maddeler, delici ve kesici aletler, taş, sopa, demir ve lastik çubuklar, demir bilye ve sapan gibi aletler de bu kapsamda sayılmaktadır. Tasarının bu hali ile kabul görmesi durumunda polisin orantısız, ölçüsüz, keyfi bir şekilde silah kullanması ve yargısız infaz uygulamaları artacak, dolayısıyla da yaşam hakkı ihlalleri daha vahim boyutlara varacaktır” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.