İhd Malatya Şubesi’nden İçgüvenlik Yasa Tasarısına Tepki

İhd Malatya Şubesi’nden İçgüvenlik Yasa Tasarısına Tepki

TBMM’de görüşülen İç Güvenlik Yasa tasarısının kanunlaşması ile birlikte ağır insan hakları ihlallerinin olacağını savunan İnsan Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, yasanın geri çekil...

TBMM’de görüşülen İç Güvenlik Yasa tasarısının kanunlaşması ile birlikte ağır insan hakları ihlallerinin olacağını savunan İnsan Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, yasanın geri çekilmesini talep etti.

Malatya’daki bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Servet Akbudak, kamuoyunda “Yeni iç güvenlik paketi” olarak bilinen, “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkındaki çekincelerini dile getirdi.

Görüşülen kanun tasarısının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki bazı maddeler açısından son derece tehlikeli sakıncalar taşıdığını öner süren Akbudak, “Yapılacak düzenlemeler kapsamında hukuk güvenliği ortadan kaldırılarak keyfi despotik yönetim anlayışı ikame edilecek, Ceza mahkemesi Hukukunda “koruma tedbirleri arasında düzenlenen arama yetkisinin kullanımında hukuki irade yok sayılarak, mülki amirler ve kolluk güçleri yetkilendirilecektir. Yargının yetkisini tamamen ortadan kaldıran bu düzenlemeyle yürütmenin etkisi açık hale getirilerek mevcut hukuk sistemiyle de tamamen zıt bir uygulama olacaktır” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Derneği olarak bu tasarının geri çekilmesini talep ettiklerini söyleyen Akbudak, siyasileri de sorumluluğa davet etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.