ICC Türkiye Tahkim Günü konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi

ICC Türkiye Tahkim Günü konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve TOBB işbirliğinde düzenlenen "ICC Türkiye Tahkim Günü"...

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve TOBB işbirliğinde düzenlenen "ICC Türkiye Tahkim Günü" konferansı İstanbul'da düzenlendi.

Türkiye'de milletlerarası ticari ve yatırım tahkiminin gelişimine katkıda bulunmak, İstanbul'u bir uyuşmazlık çözüm merkezi olarak ön plana çıkarmak ve Türk tahkim camiasının ulusal ve uluslararası seviyede tanıtımının hedeflendiği "ICC Türkiye Tahkim Günü" konferansı İstanbul Beşiktaş'ta gerçekleştirildi.

Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde düzenlenen konferansta, ICC Tahkiminin genel özellikleri ve güncel gelişmeler, uluslararası uyuşmazlıkların çözümünde cinsiyet çeşitliliği, ülkemizdeki uyuşmazlık çözümlerindeki zorluklar ve fırsatlara ilişkin konular ele alındı. Gerçekleştirilen konferansa, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Genel Sekreteri Alexander Fessas, panelistler ve geniş bir davetli topluluğu katıldı.

"Tahkimin yaygınlaşması ve gelişmesi için çok önemli"

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Halim Mete, konuşmasına Başbakanlık'taki toplantı sebebi ile konferansa katılamayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun selamlarını ileterek başladı. Mete, gerçekleştirilen konferansın hem sektörel hem de hukuksal anlamda verimli olacağına inandığını belirterek, "Küresel bir aktör olarak Türkiye'nin dünya ve bölgesindeki ağırlığının daha da arttığı ve oldukça yoğun hissedildiği bir dönemi yaşıyoruz. Gelişen yatırım iklimi ve artan uluslararası ticareti ile Türkiye için tahkim giderek daha önemli hale geliyor. Geçmişte bu konuda iç hukukumuzda önemli düzenlemeler yapıldı. Bu dönemde tahkim alanında yaşanan tecrübelerin veya sıkıntıların değerlendirilmesi çok önemli. Bu bizim daha iyi uygulamalar üretebilmemiz için yol haritamızı şekillendirecektir. Diğer taraftan tahkim de sürekli kendisini yeniliyor. Zira ticaret iklimi ve koşulları, ihtiyaçlar sürekli değişiyor. İşte bütün bu konularda tecrübelerin paylaşılması, görülen eksiklerin ortaya konması tahkimin yaygınlaşması ve gelişmesi için çok önemli. İşte bu toplantıyı bunun için yapıyoruz. Hocalarımız, hukukçularımız, uzmanlarımız var. Özel sektör tarafı var. Tahkimdeki gelişmeleri değerlendireceğiz. Hem sektörel anlamda, hem hukuksal anlamda ülkemizdeki uygulamaları konuşacağız. Çalışmamızın önümüzdeki süreç için çok verimli olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Arabuluculukta yüzde 70'in üzerinde anlaşma oranı var

Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar ise organizasyonun tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri bakımından aydınlatıcı olacağına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"1 Eylül 2018 tarihi itibariyle iş davalarının büyük bir kısmında arabuluculuğa başvuru dava şartı haline gelmiş ve zorunlu olmuştur. Beş haftalık süre içerisinde 5 bin 328 uyuşmazlığın 3 bin 752'si arabuluculuk faaliyeti sonucunda anlaşma yoluyla sona ermiştir. Yüzde 70'in üzerinde bir anlaşma oranı karşımıza çıkmıştır ki bu da son derece memnuniyet verici bir durumdur. Böylece yargılama ile kıyas götürmeyecek ölçüde zaman ve emek tasarrufunun sağlanacağını net olarak görülmüş oldu. Masadan anlaşarak kalkan taraflar başta harç olmak üzere pek çok yargılama gideri kalemini ödemek külfetinden kurtulmuşlardır. Milletlerarası Ticaret Odası Tahkim Divanı'nın deneyimlerinin paylaşılacağı bu organizasyonun tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri bakımından aydınlatıcı olacağına, iş dünyamıza ciddi katkılar sunacağına inanıyorum".

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.