Hkü Patent Başvuru Çalışmalarına Yoğunlaşıyor

Hkü Patent Başvuru Çalışmalarına Yoğunlaşıyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) bilimsel çalışmalarına hız vermek ve Ar-Ge’ye yoğunlaşmak amacıyla çeşitli toplantılar düzenliyor.Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde akademik bilginin fikri mülkiyete dö...

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) bilimsel çalışmalarına hız vermek ve Ar-Ge’ye yoğunlaşmak amacıyla çeşitli toplantılar düzenliyor.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde akademik bilginin fikri mülkiyete dönüştürülmesi amacı ile “HKÜ KALİTTO” (Kalyoncu İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi) bünyesinde “TPE Bilgi Doküman Birimi faaliyete geçirildi. Akademisyenlerin patent başvuru sayısını artırmak amacıyla birbirinden önemli çalışmalar yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde KALİTTO-Fikri Sınai Mülkiyet Hakları Modülü tarafından organize edilen patent atölyesinde öğretim üyelerine uygulamalı eğitimler veriliyor. Üniversite bünyesinde Ar-Ge projeleri gerçekleştirilerek üniversite-sanayi ve üniversite-toplum işbirliğinin geliştirilmesini hedeflenen çalışmalar kapsamında öğretim üyelerine Sosyal ve Beşeri Bilimlerde TÜBİTAK Proje Yazma eğitimi de düzenledi. Her bölümden akademisyenlerin katıldığı atölye çalışmasında, patent alma aşamaları, izlenmesi gereken yollar, patent tarifnamesi ve buluş basamağı ölçütleri konularına değinildi. Etkinlikte konuşma yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, HKÜ ’de sınai mülkiyet bilincini artırmak ve üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla akademisyenlerin patent sahibi olmalarını teşvik ettiklerini belirtti. Rektör Yılmaz, “Kuramsal ve uygulamaya dönük olarak, konularında proje deneyimi sahibi uzman eğitmenler tarafından sunulan dersler, katılımcıların proje yönetiminden bütçelemeye, değerlendirme ölçütlerinden ekip oluşturmaya kadar tüm aşamalarda yetkinliğini artırmayı hedeflemekte. Eğitimlerimiz Gaziantep ve çevresinde gelişmekte olan üniversitelerin kurumsal kapasitelerinin (AR-GE) geliştirilmesine de katkı sağlayacak niteliktedir” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.