Hisarcıklıoğlu: "Türkiye’nin Otomobili’nin tam zamanıdır"

Hisarcıklıoğlu: "Türkiye’nin Otomobili’nin tam zamanıdır"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. İşte bu yüzden Türkiye'nin Otomobili'nin tam zamanıdır. Türkiye, kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, kendi teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa, bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmasına, bugün Hakkari'de şehit düşen güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

"Bugün çok büyük bir hayali gerçekleştirmek için yola çıkıyoruz" diyen Hisarcıklıoğlu, "1960'larda başlayan rüyayı 2017'de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçeğe dönüştürmek için önemli bir adım atıyoruz. Türkiye'nin otomobilini üretmek için varım diyen babayiğitlerle birlikte buradayız. TOBB Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yaptı. Ülkemizin milli aracının camiamız içinden üretilmesini istedi. Biz de elimizi taşın altına koyduk. Yaklaşık beş aydır 100'e yakın toplantı yaptık, bu sürecin planlamasını gerçekleştirdik. Ben her zaman söylüyorum; bir ülkenin müteşebbisi ne kadar güçlüye, cesaretliyse o ülke de o kadar güçlü olur. Girişimcilerimiz bizim övünç kaynağımız. Türkiye'nin artık muazzam bir birikimi var. Ülkemiz tarımsal toplum yapısını kırmış ve sanayi toplumu haline gelmiştir.

Bizler ülkemizin müteşebbisleri olarak bugün 200 ülkeye mal satıyoruz. Avrupa'da tüketilen her üç beyaz eşyadan birisini üretiyoruz. Sibirya'nın eksi 40 derece soğuğunda toplu konut, Fas'ın 40 derece sıcağında rafineri yapıyoruz. Dünyanın en büyük havaalanını İstanbul'da biz inşa ediyoruz. Bombay'da, Macaristan'da havaalanı işletiyoruz. Katar'da, Tunus'ta, Makedonya'da havaalanı inşa ediyoruz. Küresel piyasalarda milyar dolarlık satın almalar yapıyoruz. Ülkemizin ürettiklerini dünyanın dört bir köşesine taşıyoruz. Öte yandan Türk profesyonellerimiz, küresel şirketleri, uluslararası kuruluşları yönetiyor. Global Türk yöneticiler arasında adeta bir bayrak yarışı yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin Otomobili'nin tam zamanıdır"

Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunları yapan bir iş dünyasının yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Artık Türkiye'nin küresel devlerle rekabet edecek teknolojiyi geliştirme zamanı gelmiştir. Burada devletimizin öncülüğü bu ürün setinin genişlemesi için son derece önemlidir. Büyük bir vizyon işidir, yeni bir ekonomik kalkınma modelidir. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye'nin Otomobili bu hedeflerden biri haline geldi. 100 yıldır yollarda arabaların olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin bu teknolojiyi üretme noktasında geride kaldığının da farkındayız. Ama bugün küresel otomotiv sektörü çok ciddi bir dönüşümün içinden geçmektedir. 100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. TESLA gibi yeni bir şirket 100 yıllık devlere kafa tutabiliyor. İşte bu yüzden Türkiye'nin Otomobili'nin tam zamanıdır. Türkiye, kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, kendi teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa, bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır. Ve inanıyorum ki yakalayacaktır. Bu proje aynı zamanda Türkiye'nin teknolojik dönüşümü için bir model olacaktır. Bu proje kapsamında geliştirilecek teknolojiler birçok sektörde yeni ürün geliştirilmesini tetikleyecektir. Türkiye'nin katma değerli ihracatı artacaktır. Türkiye'nin Otomobili Projesi için geliştirdiğimiz bu yapı, eminim ilerleyen yıllarda ülkemizin ihtiyaç duyduğu teknolojik sıçrama için birçok alanda model teşkil edecektir. Türkiye'yi 10 bin dolarlardan 25 bin dolara çıkaracak, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacak sıçramanın anahtarı da buradadır."

"Sadece yatırımın yapıldığı il değil, 81 ilimiz bu projeden kazanacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Doğruya doğru. Kendisinin ısrarlı çağrıları olmasaydı, hiçbirimiz bugün bu salonda Türkiye'nin Otomobili'ni yapacağız diye oturmazdık. Liderlik ve vizyon böyle bir şey. Gerçekten bizi yüreklendirdiğiniz ve bu süreçteki tüm desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz. 5 aydır ne zaman bu proje için yanınıza gelsek, önümüzü açtınız. Destek verdiniz, moral verdiniz. İnşallah, sizin liderliğiniz ve desteklerinizle bu projeyi başarıya götüreceğiz. İkinci teşekkürü hükümetimize yapmak istiyorum. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, ilk gün bize "bu işi yapmak devletin işi değil" dediler. "Özel sektör olarak siz yapacaksınız, biz de kapsamlı devlet destekleriyle sizleri destekleyeceğiz" dediler. "Gerekirse Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu projeye özel yeni bir mevzuat hazırlayacağız" dediler. İşte bu güven bizi bugün buraya getirdi. Devletimiz arkamızda olursa biz bu işi başarırız dedik. Bakanımızla yaklaşık 100 ayrı toplantı yaptık. Dünyada, Türkiye'de bu konuda çalışma yapmış tüm tarafları dinledik. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek için ince ince çalıştık. Bu süreci ilmek ilmek dokuduk. Böyle bir bakanımız olduğu için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Üçüncü olarak, bu salonu dolduran Türk özel sektörünün kıymetli temsilcilerine teşekkür etmek istiyorum. Bugün burada 81 ilden oda başkanlarımız var. 60 sektör meclisimizin başkanları var. Otomotivcilerimiz var, yan sanayicilerimiz var.22 Mayıs'ta Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu görevi aldığımız ilk günden beri hepsi arkamızda durdular. Kimisi bilgisiyle, kimisi duasıyla bizi desteklediler. "TOBB camiası bu görevin altından kalkar" dediler. Yarın bu proje başarılı olduğunda, Türkiye'nin Otomobili'ni de hep birlikte yapacağız. Güç birliği yapacağız. Birlikte büyüyeceğiz. Sadece yatırımın yapıldığı il değil, 81 ilimiz bu projeden kazanacak. Otomotiv yan sanayimiz kazanacak. Otomotiv ticareti yapan şirketlerimiz kazanacak. Ve en önemlisi mevcut otomotiv sanayicilerimiz bu işten kazanacak. Zaten çok deneyimli ve çok büyük bir otomotiv sanayimiz var. Her 13 saniyede bir araç üretiyoruz, her 18 saniyede bir araç ihraç ediyoruz.2 milyona yakın üretim kapasitesine, 27 milyar doların üzerinde ihracata ulaştık. Yan sanayimiz zaten dünyanın bütün devlerine mal satar hale geldi. Tek bir eksiğimiz vardı. Kendi markamız, kendi tasarımımız, kendi teknolojimiz. Şimdi bu eksiği tamamlayacağız. Hep beraber çalışacağız ve bu işin sonucunun kazan-kazan olduğunu hep beraber göreceğiz. Türkiye kazanacak, hepimiz kazanacağız" şeklinde konuştu.

"Bu 5 grubumuz toplamda 110 bin insanımıza istihdam sağlıyorlar"

En büyük teşekkürü ortaklarına yapmak istediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda 5 ortağımız var. Hepsi birbirinden güzide şirketlerimiz. Bu 5 grubumuz toplamda 110 bin insanımıza istihdam sağlıyorlar. Geçtiğimiz yılki ciroları toplamda 65 milyar liraya yakın. Yani Allah'a şükür dünya devleriyle rekabet edebilecek kadar büyükler.İçinde otomotiv sektörünü çok yakından tanıyan gruplar da var, teknoloji devlerimiz de var.Yeni nesil otomobil yapmak için, yarının teknolojilerini geliştirmek için böyle karma bir gruba ihtiyacımız vardı. Bunu da başardık. Her biri ülkemizin ayrı bir değeri. Ayrı bir gururu. Ben hepsiyle gurur duyuyorum. İyi ki varsınız diyorum. Bugün atacağımız Ortak Girişim Grubu imzası bir başlangıç. Daha işimiz yeni başlıyor. 3-4 ay çok yoğun çalışacağız. Alternatif teknolojileri, fonlama imkanlarını analiz edeceğiz. Bu projeye ilişkin devlet desteklerimizi Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hükümetimizle, Bakanlığımızla birlikte tasarlayacağız. 2018'in ilk aylarında inşallah şirketimizi de kuracağız" açıklamasında bulundu.

Kısa tanıtım filmine değinen Hisarcıklıoğlu, "Biz bu işi gerçekten memleket sevdasıyla yapıyoruz. Günün sonunda 80 milyonun her bir ferdinin gurur duyacağı bir ürün çıksın diye uğraşıyoruz. Çünkü Türkiye'ye ve insanımızın gücüne inanıyoruz. Allah yolumuzu açık etsin, Allah utandırmasın" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.