Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Değildir

Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Değildir

Günümüzde her on kişiden sekizinin hayatında en az bir kez bel ağrısına maruz kaldığı belirtilirken, her bel ağrısının bel fıtığı olmadığı ifade edildi.Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Ş...

Günümüzde her on kişiden sekizinin hayatında en az bir kez bel ağrısına maruz kaldığı belirtilirken, her bel ağrısının bel fıtığı olmadığı ifade edildi.

Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, her bel ağrısını fıtık zannetmenin yanlış olduğunu ifade ederek, bel ve bacak ağrılarının bel fıtığına bağlı olabileceği gibi diğer hastalıkların da habercisi olabileceğini kaydetti. Şahabettinoğlu, bel ve bacak ağrılarının bel kilitlenmesi, sakroiliak sendrom, kas ağrıları, romatizmal hastalıklar, tümör metastazları gibi birçok rahatsızlığa bağlı oluşabileceğini kaydetti. Şahabettinoğlu, Türkiye’deki hastanelere bel ağrısı ile gelen hastalara iyice araştırmadan bel fıtığı teşhisi konulduğuna dikkat çekerek "Halbuki bel fıtığı, bel ağrısı olan hastaların sadece yüzde 5’inde görülür" diye konuştu.

Doktor Ali Şahabettinoğlu, "Buna karşılık Türkiye’de daha az konulan bel kilitlenmesi ortalama yüzde 25 hastada, sakroiliak sendrom ortalama yüzde 25 hastada olmak üzere sadece bu iki teşhis bile bel ağrılı hastaların yaklaşık yarısı olup tedavilerinde manipülasyon elle tedavisi mümkündür. Hayatında hiç bel ağrısı çekmeyen insanların bile MR görüntülerinde fıtık mevcut olabilir Ama bu kişiler bel ağrısı şikayeti ile karşılaşmaz. MR’da görülen her fıtığın klinik olarak hastalık işaret etmez" dedi.

Bursa’daki merkezinde manipülasyon tedavisini yıllardır uygulayan Şahabettinoğlu, Türkiye’de maalesef çok az sayıda uzman doktorun bu tedaviyi uygulandığını söyledi. Ameliyata gerek kalmadan hastaları iyileştiren bu yöntemin öğrenilip uygulanmasının büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Şahabettinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Manipülasyon tedavisi hafif vakalarda 3, orta vakalarda 6, ileri vakalarda ise 10 seans uygulanıyor. Ameliyatsız, ilaçsız sadece elle yapılan tedavide hastalıklı bölge üzerine bir takım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar uygulanıyor. Bu tedavi yönteminin masajla ilgisi yok. Fıtık ameliyatı sadece ayaklarda ilerleyen kas gücü kaybı, idrar-büyük abdest kaçırma şikayeti olan ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen hastalarda uygulanır. Boyun fıtığında da el ve kollarda ilerleyen kas gücü kaybı olanlar ya da ameliyatsız tedaviye cevap vermeyen çok az sayıdaki hastada ameliyat gerektirebilir. Manipülasyon tedavisinde bel ve boyun fıtıklarında yüzde 98’lik bir başarı oranına sahiptir" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.