Hedef Başkanlık sistemi

Hedef Başkanlık sistemi

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin 60 yıllık hayali ve istikrarın sembolü olan Başkanlık sisteminin onaylanacağını söyledi

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, parti il binasında düzenlediği basın toplantısında ülke gündemi ve son gelişmeleri değerlendirdi. 7 Haziran seçimlerinin ülke için hayati bir öneme sahip olduğunu dile getiren Kabakcı, “Türkiye’nin geleceğinin oylanacağı 2015 Haziran genel seçimleri bu ülkede yapılacak olan normal bir genel seçim değildir. 7 Haziran sabahı milletimizin birçok şeyi oyladığı bir sabah olacaktır Ülkemizin 60 yıllık hayali ve istikrarın sembolü olan Başkanlık Sistemi oylanacak. Türkiye’mizin Yeni Anayasa kurucu iradesi netleşecek. Çözüm sürecinin kaderi belli olacak. Derin ve paralel vesayet yapı ve kurumlarına karşı mücadele oylanacaktır. Yeni Türkiye Sözleşmesinin meşruiyeti milletimiz tarafından onaylanacaktır” dedi.

13 YILDA ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI

Türkiye'de 13 yıldır ekonomide, eğitimde, sağlıkta önemli atılımların yapıldığını dile getiren Kabakcı,  şunları kaydetti: “Geçmişte muhalefet partilerinin bugün hayalini kurdukları koalisyon hükümetlerinin, Türk ekonomisine yaşattıkları büyük krizler yaşadı. Biz 13 yıl içinde dünya ekonomisi küçülürken Türk ekonomisini büyüttük, 230 milyar dolardan gayrisafi milli hasılayı 800 milyar dolarlara çıkardık, 2 bin 300–2 bin 400 dolardan kişi başına düşen geliri 10 bin 500 civarına çıkardık. Son 13 yıl içinde 757 hastane, 1737 birinci dereceli sağlık tesisini ülkemize kazandırdık. Bölünmüş yollar 4 kat arttı, şimdi bu yolların standardını yükseltiyoruz, 6 bin kilometrelik hattan şimdi 18 bin kilometreyi bulduk, şimdi otobanlarla, hızlı tren hatlarıyla yeni Türkiye’nin ulaşım tarihini tümüyle değiştiriyoruz. 61 kat büyüklüğünde 650 bin yeni konut gerçekleştirdik, Türkiye’de inşaat sektörü de dahil bütün sektörlerde ilerleme sağladık. 458 bin yeni öğretmen ataması yapıldı. Marmaray, 3’üncü köprü, 3 katlı tünel gibi birçok makro projeyi hayata geçirdik ya da hayata geçirmek üzere harekete geçtik. 2002’de 1.8 milyar dolar olan tarıma yıllık desteği, 2014’te 9.8 milyar dolara çıkarttık. Her sektörde, her alanda Türkiye gerçek bir devrim yaşadı. 189 adalet sarayı yaptık, savunma sanayinde ülkemizi olağanüstü bir düzeye getirdik, Savunma sanayinde öylesine bir noktaya geldik ki, şu anda Türkiye savunma sanayi alanında sadece kendine yeten bir ülke değil, çok güçlü yapısıyla savunma sanayinin önemli ihracatçı ülkeleri arasına girdi.”

KONYA'YA YATIRIM YAĞDI

13 yıl boyunca Konya'nın da önemli yatırımlardan pay aldığını dile getiren Kabakcı, “ Karayollarında 2002 sonunda 167 kilometre  olan bölünmüş yol 2003–2014 yılları arasında 769 kilometreye ulaşmıştır. Türkiye’nin en büyük ilk Bilim Merkezi TÜBİTAK tarafından Konya'da açılmıştır. Dünyada parmakla gösterilen Büyükşehir TorkuArena Stadyumu coşkulu taraftarımızın hizmetine sunulmuştur. Konya bir üniversite şehri olmuştur. İkisi devlet ikisi vakıf olmak üzere 4 üniversitemiz, mevcut bir tanesi de kuruluş aşamasındadır. Yaklaşık 120 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Konya iline 2003-2014 yılları arasında günümüz fiyatlarıyla toplam 3 milyar 877 milyon 795 bin  TL (DSİ) yatırım yapılmıştır. Bağbaşı Barajı, Mavi Tüneli Projesi: yeraltı suyunun beslenimi ve Konya şehrinin uzun vadeli içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması sağlanmıştır. Tamamlanan sulama tesisleri ile (Göl-Su tesisleri dâhil) 542 bin 300 dekar zirai arazi sulamaya açılmıştır. Böylece 56 bin 720 kişiye istihdam sağlanmış ve milli ekonomiye 788 milyon TL katkı sağlanmıştır. 2003- 2014 yılları arasında 1 adet depolama, 3 adet baraj, 12 adet sulama tesisi ve 29 gölet ve sulaması inşa edilmiştir Konya Karapınar Enerji İhtisas Bölgesi ve Tuz Gölü'nde doğalgaz depolama projeleriyle bir enerji merkezi oldu.”

BERKHAN PARLAK merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.