Hayati İnanç: “bir Toplumu Yok Etmenin Yolu O Toplumun Lisanını Bozmaktır”

Hayati İnanç: “bir Toplumu Yok Etmenin Yolu O Toplumun Lisanını Bozmaktır”

İhlas Koleji tarafından düzenlenen Edebiyat Söyleşileri’nin konuğu divan edebiyatı aşığı Hayati İnanç oldu. İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide, İnanç, di...

İhlas Koleji tarafından düzenlenen Edebiyat Söyleşileri’nin konuğu divan edebiyatı aşığı Hayati İnanç oldu. İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşide, İnanç, dil kirliliği ve dilin temizlenmesi konusundaki düşüncelerini paylaştı. Dil kirliliğinin varlığının inkar edilemez olduğunu vurgulayan İnanç, “Bir toplumu yok etmenin yolu, o toplumun lisanını bozmaktır” dedi.

Yıllarca önce katıldığı bir televizyon programında yaşamış olduğu bir anıyı aktaran İnanç, “Programda iki güzel gazel okudum. Sunucumuz eski kelimeleri özellikle mi kullandığımı sordu. Hayır dedim. Ben o kelimeleri gündelik konuşmalarıma koymuyorum. Ama merhum Fatih Sultan Mehmet’ten bir gazel okudum 550 yıl öncesinden. Eğer bunu kastediyorsanız haksızlık ediyorsunuz. Onlar bu zamanda nasıl konuşulacağını nereden bileceklerdi dedim” ifadelerini kullandı.

“NEDEN ISRARLA STRES KELİMESİ?”

Programda kullanılan stres kelimesine de atıfta bulunan İnanç, batı dillerinden alınan bir kelimenin her duyguyu ifade etmesine anlam veremediğini söyledi. “Şimdi bakıyorsunuz kaç tane duygu halini tek kelimeye sıkıştırmışız. Ne olursa stres diyoruz. Tuttuğu takım kaybetmiş stresli, yakınının cenazesi var stresli, yağmur yağmış stresli, işi yoğun stresli. Yok artık. Gerilim, melal, inkisar, gam, gussa, keder, ızdırap, kasvet, hüzün, kahır, yeis, efkar, tasa, dert, elem gibi bu 15 kelime varken neden bunların hepsini yok sayıp sadece stres ile yetinelim” diyen İnanç, bu kelimeleri kullanmanın bizim en doğal hakkımız olduğunu vurguladı.

Programda öğrencilere Fatih Sultan Mehmet, Şeyh Galip, Yahya Kemal, Yozgatlı Fenni, Necip Fazıl ve Nabi gibi birçok isimden gazeller okuyan ve birçok hikaye anlatan İnanç’ın yorumları sık sık alkış aldı. Dilin temizlenmesi için öğrencilere büyük görevler düştüğünü ifade eden İnanç, bunun için de meraklı olunması ve bu davanın peşine düşülmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.